Jak opečovávat své bříško po porodu
Když jsem se poprvé podívala na své břicho po porodu, chtělo se mi brečet. Naivně jsem si myslela, že se cvičením v těhotenství a pravidelným natíráním bříška vyhnu tomu, aby bylo moje břicho po porodu vytahané. Samozřejmě jsem zjistila, že to byl omyl. Když jsem se se svým poporodním zážitkem svěřila jedné velmi sportovně založené fyzioterapeutce, řekla mi, že na tom byla úplně stejně. Příroda prostě nediskriminuje.
Některé ženy bývají v prvních dnech po porodu nepříjemně překvapeny nepěkným vzhledem svého břicha. Všimnou si, že když se chtějí posadit, vzniká jim uprostřed břicha jakýsi svalový hřeben. Když si stoupnou, přepadá jim břišní stěna dopředu a dolů jako vak.
MUDr. Stanislav Trča, CSc.: Ženám v šestinedělí, 1983
Ženy se o těchto zkušenostech nicméně samy od sebe moc nešíří. Jednou z mála výjimek je americká blogerka Dr. Julie Bhosale, která popsala a nafotila, jak se v šestinedělí stahovalo její bříško. Šlo o její druhý porod. Nejspíš proto je její bříško na začátku o dost větší, než to, které si pamatuji u sebe.
Každé z nás trvá různou dobu, než se naše bříška dají do pořádku. Obrovskou roli v tom samozřejmě hraje fyzický stav před těhotenstvím i poporodní cvičení. Ale ten počátek je vždy stejný. Břicho, které se napíná 9 měsíců, aby se do něj vlezlo miminko, asi ani nemůže po porodu vypadat jinak.
Protože se zvlášť v šestinedělí dává bříško nejrychleji do kupy, sesbírala jsem několik osvědčených rad, jak mu v tom pomoct. Samozřejmě nezapomeňme ani na poporodní cvičení. Tomu jsme se už ale věnovaly v jiných článcích (třeba tady, tady a tu), takže teď se zaměříme na příjemnější formy péče.
1. Podvazování bříška šátkem („svivalník“)
Pokud si vzpomínáte na můj článek o skoncování s diastázou, pak víte, že nošení bederních pásů může vést k tomu, že vám ochabnou břišní svaly ještě víc než předtím. Přestože si tedy některé maminky bederní pásy pochvalují, raději se jim vyhněte, nebo je noste jen po velmi omezenou dobu. Rozhodně ne celý den.
Ženy své břicho nicméně tradičně podvazovaly v různých koutech světa a tahle praktika pořád přetrvává.¹ Vtip je ale v tom, že nejde o to vyřadit z provozu vaše břišní svaly tak moc, jako to dělají bederní pásy, ale břicho pouze podepřít. A také mu dopřát teplo, jak dodává známá česká dula Vlasta Jirásková.²
S podvazováním bříška vlastně můžete začít už v těhotenství. Výborná je ale tahle metoda zvlášť v době, kdy je z vašeho břicha regulérní vak, tedy pár dnů, maximálně několik týdnů po porodu. Zabrání tomu, abyste bříško při chůzi musela podpírat ručně. Navíc si navázaný šátek můžete nechat i v posteli a bude se vám s ním lépe ležet na boku.
Jak tedy na to? Šátek, šál nebo prostě pevnější kus látky si několikrát oviňte kolem břicha a potom ho zavažte pod pupíkem. Tam, kde vaše těhotenské bříško končí. Pokud budete mít hodně pevnou látku, vytvoří se tak vlastně kapsa, která vám nebude bránit v přirozeném pohybu.
Látka by měla bříško udržet. Ale zároveň to nepřehánějte s utažením. Není to korzet 🙂
Na letošní konferenci Aktivní rodičovství svoji verzi podvazování bříška šátkem představila Světluška Hradilová, porodní bába původem z Ukrajiny. Vychází z východní slovanské tradice a šátkům, které používá, říká svivalníky. Sama je vytváří v několika variantách – kratší a dlouhý. Se Světluškou chystáme rozhovor a těšíme se, že nám v něm o svivalnících i dalších východních tradicích po porodu prozradí více.
2. Natírání bříška jako v těhotenství
Spousta maminek si už v těhotenství natírá bříško, aby se vyhnuly striím. Po porodu pak s touhle výbornou praktikou skončí a vzápětí se jim strie jako na potvoru vytvoří. Může je totiž způsobit nejen napínání kůže, ale také její rychlé stahování.
Např. společnost Weleda tak na svém těhotenském oleji píše, že natírání bříška by mělo pokračovat až do 3. měsíce po porodu. Nezapomínejte tedy na své bříško ani po porodu, i když vaše pozornost bude nejspíš směřovat víc k dítěti než sobě.
3. Masáž bříška
Kromě samotného natírání bříška můžete zvláčnit pokožku a zároveň napomoct zavinování dělohy pomocí masáže. Použít můžete stejný přípravek, který používáte na natírání bříška (kokosový olej, bambucké máslo apod.), nebo můžete vyzkoušet oleje, které se vyrábí přímo za tímto účelem (např. Masážní olej pro šestinedělí od Ingeborg Stadelmann nebo třeba masážní olej Auriel od Nobilis Tilia).
Například Ingeborg Stadelmann doporučuje masáže bříška od 3. dne po porodu. Stejně jako u masáží prsou se má masírovat zvnějšku dovnitř, ve směru hodinových ručiček a hvězdicovitě.³
4. Prokrvování kůže pomocí kartáče
Pokud je pokožka bříška bledá a hodně roztažená, můžete vyzkoušet i masáž pomocí kartáče.Nejdřív hodně jemně, posléze můžete přitlačit.
Jak jste pečovaly o bříško po porodu vy? Máte další tipy? Pochlubte se nám pod článkem nebo na našich FB stránkách.
¹ Lefèber, Yvonne: Midwives without Training: Practices and Beliefs of Traditional Birth Attendants in Africa, Asia and Latin America, Van Gorcum, 1994.
² Jirásková, Vlasta: Jak dobře zvládat šestinedělí? Je možné se na první dny s miminkem nějak připravit?, Děti a my 6-7/12, dostupné zde.
³ Stadelmann, Ingeborg: Aromaterapie od těhotenství po kojení, One Woman Press, 2017.