Co je šestinedělí

Co je šestinedělí

Šestinedělí, známé v dřívějších dobách jako kout, je velmi specifickým obdobím v ženském životě. Začíná po porodu placenty a trvá zpravidla 6 až 8 týdnů. V jeho průběhu se tělo ženy vrací do stavu před těhotenstvím a zároveň začíná produkovat mléko pro miminko.

Ženě prožívající tuto dobu se říká šestinedělka, nedělka, dříve také omladnice, žena v koutě, koutnice (Morava), či položnice (Slezsko).

Pro některé ženy je období šestinedělí jako plavba po klidném moři. Počasí je příznivé, jen sem tam se objeví nějaká vlnka.

Když jsme byli potom doma, dny plynuly v jakémsi bezčasí; byl to krásný a řekla bych i svým způsobem posvátný čas. Čas jsme povětšinou trávili jako u vytržení (velký čas nazí) v posteli spolu s miminkem. Manžel se své role „manažera šestinedělí“ ujal velmi profesionálně – staral se o návštěvy, uklízel, vařil a také mě honil, ať si trochu odpočinu. Rodina k nové situaci přistoupila velmi ohleduplně, měli jsme zajištěn servis „na přání“, nejen z radosti z nového člověka v rodině, ale také s citem pro naši novou situaci.

Maminky Edy, 30 let

Jiné ženy však těžce proplouvají mezi Scyllou svého aktuálního fyzického a psychického stavu a Charybdou představující

  • náročnou péči o miminko a alespoň základní péči o sebe,

Jsem sama doma s dvoutýdenním dítětem. Bytem se nese pláč mé milované holčičky, která už zase nemůže usnout. Má prdíky a škytavku, hrozná kombinace. Její pláč je mi neskutečně nepříjemný, zarývá se mi pod kůží, je mi z něj fyzicky špatne. Chce se mi hrozně na záchod, ale potřebovala bych ji nejprve uklidnit. Přestože se blíží poledne, jsem stále v pyžamu, neumytá, neučesaná. Mám hlad, ale nemůžu ji odložit z náručí a jít si pro jídlo. Už posté zpívám ukolébavku, jenomže stejně jako předtím nefunguje. Zkouším masáž bříška, nic. Ani odezva na kojení není taková, jakou si představuji. Nakonec mi přece jen usíná v náručí, celá zmožená. Pomalu ji zkouším položit na postel a odcházím do kuchyne. Čím začít? Chvíli mi trvá, než se rozhodnu. Záchod? Koupelna? Jídlo? Prát pleny? Uklidit rozházené věci po bytě? Nakonec vítězí kojící čaj. Říkám si, že tím začnu a v hlavě se mi vytváří plán dalšího postupu. Zapínám konvici na vodu. Nez čaj stihnu zalít, miminko se opět probouzí. Tak tedy znova.

Maminka Elišky, 30 let

  • péči o domácnost,

Nejprve jsem se snažila doma uklízet stejně intenzivně jako před porodem. Místo toho, abych si odpočala, když syn spal, umývala jsem podlahy, leštila umyvadlo a žehlila manželovi košile. Nakonec jsem byla tak vyčerpaná, že jsem pomalu přestávala zvládat i péči o dítě.

Maminka Martina, 33 let

  • vztah s partnerem,

Naše první velká hádka s manželem přišla asi tři týdny po porodu. Šlo o naprostou prkotinu – neumyté nádobí. Jak jsme byli oba přetažení z nedostatku spánku, tahle maličkost nabobtnala do obřích rozměrů. Hádka trvala dobrou hodinu a neměla vítěze.

Maminka Tomáše, 31 let

  • rodinné vztahy.

Mamka přijela čtvrtý den po porodu na týden, že mi pomůže s domácností, ale musela jsem ji druhý nebo třetí den poslat domů, protože mi do všeho kecala a v domácnosti pomáhala způsobem, který mi moc nepomohl.

Maminka Honzy, 31 let

Ať už je pro vás šestinedělí časem klidného sžívání se s miminkem, nebo náročnějším obdobím, nakonec je to prostě jen začátek nové etapy vašeho života.

Hormony jsou pryč. 6 týdnů je pryč. A vám dojde ta příšerná realita, což je také moment velké osobní transformace a obrovské pokory. Ne, nejde jen o šestinedělí – ale o celý váš budoucí život, který už NIKDY nebude jako dřív.

Maminka Adama, 30 let