Polévky
Starodávné pravidlo, dle něhož se omladnici v prvních dnech po porodu smí podávati toliko tekuté pokrmy, posud můžeme míti za pravé a platné.
Dr. Čeněk Křížek, 1875
Říká se, že polévka je grunt. Málokdy to ovšem platí tak jako v šestinedělí. Zvláště pak v prvních dnech po porodu, kdy se doporučuje konzumovat lehká, teplá a posilující jídla, která nepůsobí obtíže při zažívání.
Tradiční šestinedělní polévkou je v našich krajích silný slepičí vývar. Proč právě ze slepice? Jednoduše proto, že šlo o zvíře hojně rozšířené na venkově. Recept na poctivý slepičí vývar podle Anetiny babičky najdete zde.
Méně tradiční, ale z hlediska živin bohatší polévkou je kapří polévka Koi-koku. Doporučuje se všem kojícím, zvláště pak anemickým maminkám. Recept najdete zde.
Hlavní jídla
Pokud si vaříte sama, bude vás tlačit čas. Zkuste něco rychlého. Např. ve stylu ryba bez kostí (steak z lososa, halibuta či jiné ryby z důvěryhodného zdroje, který trošku ochutíte solí, popř. dalším kořením, hodíte na pečící papír do trouby a za 20-30 minut je hotový), k tomu nějaká obilnina (rýže natural, jáhly) a hodně zeleniny či třeba těstoviny s avokádem. Recepty na další hlavní jídla vhodná pro šestinedělky brzy doplníme.
Dezerty a zdravé svačinky
Nedoporučujeme zvláště v šestinedělí přemíru cukrů, které mohou působit neplechu vám i miminku. Zároveň je ale jasné, že zvlášť při nedostatku spánku můžete mít na sladké prostě chuť. Lepší, než se pak vrhat na cukrovinky ze supermarketu, je předpřipravit si doma zdravější variantu. Tou jsou třeba kuličky podle německé porodní asistentky Ingeborg Stadelmann (recept zde).
Nápoje
V šestinedělí se doporučuje pít 1,5-3 litry tekutin denně. Je vhodné se napít zejm. před kojením nebo během něj.
Ideální je čistá, neperlivá voda. Vhodné jsou také zelené čaje Bancha a Kukicha, které neobsahují moc theinu, ale mají vysoký obsah antioxidantů, nebo třeba obilné nápoje. Naopak se zkuste vyhnout kupovaným ovocným čajům, které mohou obsahovat přidané chemické látky (aroma apod.).
Na posílení organismu můžeme doporučit trnkový sirup (např. od Weledy).
Zvlášť pokud máte problém s křečovými žilami nebo hemoroidy, pravidelně si připravujte odvar z pohankových slupek (recept v článku).
Zdroje:
Brázdová, Z.: Výživa těhotných a kojících žen: rukověť, nakladatel Vladimír Smrčka, 2004.
Hofhanzlová, J.: Nastávající a kojící maminky si vaří chutně a zdravě, Medica Publishing, 2007.
Hronek, M. – Barešová, H.: Strava těhotných a kojících, Forsapi, 2012.
Křížek, Č.: Pravá pomoc v těhotenství, při porodu, v šestinedělí a při ženských nemocech: Sbírka užitečných pravidel a naučení pro pohlaví ženské, nakladatelství Josefa Koláře, 1875.
Müllerová, D.: Výživa těhotných a kojících žen, Mladá fronta, 2004.