Upozornění: Výsledky následujících sebehodnotících metod jsou indikací výskytu syndromů poporodní deprese. Pro určení Vaší diagnózy a léčbu se prosím obraťte na příslušného odborníka (z důvodů dlouhých čekacích lhůt u psychiatrů se nicméně obvykle doporučuje vést první kroky do ordinace Vašeho praktického lékaře; v případě akutní potřeby neváhejte vyhledat krizové centrum, např. v Praze RIAPS nebo Bohnice, v Brně v Bohunicích).
K detekci poporodní deprese lze v první řadě použít dotazník PRIME MD2:
- Během posledního měsíce mívám smutnou náladu nebo pocity selhání, neúspěchu nebo beznaděje (ano/ne).
- Během posledního měsíce nepociťuji potěšení z věcí, které běžně dělám ráda, nebo o ně nemám zájem (ano/ne).
Výsledek testu je pozitivní, pokud je odpověď alespoň na jednu otázku kladná. Pak se dále pokračuje v diagnostice.
Nejčastěji používaným nástrojem je Edinburghská škála poporodní deprese (Edinbourgh Postnatal Depression Scale), sebehodnotící dotazník s deseti otázkami.
Edinburghská škála se doporučuje zkoušet nejdříve 2 týdny po porodu, ideální je ale testovat se až 6-8 týdnů po porodu. Nezapomeňte, že výsledek pouze ukazuje na výskyt symptomů, diagnózu a léčbu určuje odborný lékař.
Edinburghskou škálu poporodní deprese si nyní můžete vyzkoušet v češtině i na našich stránkách. Pokud se Vám dotazník nezobrazuje správně, napište nám na info@sestinedelky.cz.
EDINBURGHSKÁ ŠKÁLA POPORODNÍ DEPRESE:
Zaškrtněte tu odpověď, která nejlépe vyjadřuje, jak jste se cítila v PRŮBĚHU MINULÉHO TÝDNE, včetně dneška.
Zdroje:
Břicháček, V.: Edinburghská škála postnatální deprese: ověření v České republice, Závěrečná zpráva o řešení grantu Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví, 2000.
Mohr, P.: Poporodní psychické poruchy, in: Takács, L. – Sobotková, D. – Šulová, L. (eds.): Psychologie v perinatální péči – Praktické otázky a náročné situace, Grada Publishing, 2015, s. 75-104.