Nenápadné poporodní cvičení, které odstraní diastázu

Možná si představujete, že po porodu budete muset na svém těle makat až do úmoru, aby alespoň trošku připomínalo vaše předtěhotenské já. Lehy sedy, prkna, sklapovačky. Všechno, čemu jste se doteď možná vyhýbaly. Alespoň já tedy určitě. Pot se z vás bude linout. Stejně jako Barney z How I Met Your Mother pak možná nebudete schopná ani chodit.

V rámci testování různých poporodních cvičení jsem se dostala na lekci Josefa Černocha, zdravotního trenér a pohybového specialisty zaměřujícího se na rozestup (diastázu) břišních svalů a pánevní dno, kde je všechno jinak. Poporodní cvičení s Josefem Černochem

Místo poskakování do rytmu nebo provádění nepříjemných silových cviků prostě ležíte. Většinu lekce. Přesto (nebo právě proto) je ale cvičení výrazně efektivnější, zvlášť pokud jste po porodu úplně mimo formu. Vleže totiž můžete lépe aktivovat pánevní dno, mobilizovat pánev i střed těla (core).

Samotné cvičení začíná tak, že vás trenér obejde. Vyšetří vám rozestup břišních svalů a poptá se, jak jste na tom s pánevním dnem a zda vás třeba nebolí záda. Některé maminky tak poprvé zjistily, jak na tom po porodu vlastně jsou. Pak následovala stručná instruktáž ohledně toho, co se s ženským tělem děje během těhotenství a po něm. Doprovázená tipy, co dělat a co ne.

Instruktáž

Cvičit můžete s různými pomůckami. Na „mé“ lekci se používal senso ball ve dvou různých velikostech. Znala jsem ho už ze školy pánevního dna, kde jsme ho používali na každé lekci. Přesto pro mě byly některé cviky nové.

Samotné cvičení spočívá jednak ve správném dýchání, jednak v drobných, sotva znatelných pohybech. Především v oblasti pánve a pánevního dna. Celou dobu musíte dbát na spoustu detailů a cvičení si musíte zažít. Je proto prakticky nemožné, abyste cviky prováděla napoprvé jen na základě psaného textu nebo videa.

cvičení pánevního dna

Pokud tedy chcete tuto metodu vyzkoušet, vykašlete se na popisky na internetu a vyražte za kvalitním trenérem. Ušetříte si tím spoustu času a starostí. Zatímco Josef Černoch působí primárně v Olomouckém a Zlínském kraji, v Praze můžete navštívit jeho kolegyni Ivu Fiškandlovou. V Brně a okolí pak vyhledejte Vendulu Trávníčkovou.

Cvičení mohu vřele doporučit nejen maminkám těsně po šestinedělí, pro které bude mít zřejmě největší přínos, ale také maminkám déle po porodu. Velmi užitečné se ukázalo být i pro mě, přestože s diastázou břišních svalů jsem už díkybohu skoncovala. To však neznamená, že mám hluboké břišní svaly v optimálním stavu. V průběhu cvičení až do druhého dne jsem cítila šikmé břišní svaly. Mám tedy ještě co dělat. V každém případě už teď vím, kterým cvičením začnu po dalším porodu.

Rozhovor s Josefem Černochem o této cvičební metodě, obecně cvičení po porodu a rozestupu břišních svalů najdete tady.

Máte zkušenosti s touto formou cvičení? Podělte se o ně pod článkem nebo na FB!

(Čteno 7,060x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...