Pages: 1 2 3

„Aromaterapie si vystačí s málem,“ říká Anna Krutová

Nedávno jsem recenzovala knížku Aromaterapie od těhotenství po kojení. Protože v ní autorka Ingeborg Stadelmann neuvádí přesnější dávkování, velmi se mi hodilo, že jsem v té době chystala rozhovor s Annou Krutovou z Aromaterapie Brno.

Kromě dávkování jsme probraly i další tipy pro šestinedělky a malá miminka, která se vám určitě budou hodit. Anna jako zkušená aromaterapeutka zaměřující se na těhotné ženy a maminky, která je navíc sama maminkou, je velmi bohatým zdrojem inspirace.

Aromaterapie pro šestinedělky

Proč by měla těhotná žena, šestinedělka nebo kdokoliv jiný používat aromaterapii?

Výhodou aromaterapie je, že působí rychle na psychiku. Čichové nervy jsou v nose a vedou přímo do limbického centra v mozku. Reakce se dostaví za méně než jednu vteřinu. Čich neoklameme. Buď mi vůně vyhovuje, nebo ji mám spojenou s nejhorší dovolenou, jakou jsem kdy zažila, a už ji nikdy nebudu chtít.éterické olej 2

Výhodou je, že pokud je pro mě nějaká vůně stabilizující, mám pak obrovského pomocníka, po kterém můžu kdykoliv sáhnout. Ta vůně bude jiná pro mě, jiná pro tebe.

Jak si tedy nachystat takovou první pomoc pro náročné chvíle v šestinedělí?

Pokud chci z hlediska aromaterapie působit rychle, použiji rozprašovače. Nešplíchejte si směs přímo na tělo, ale nad sebe do svého okolí.

Do 2dc lahvičky destilované nebo převařené vody použiji 10-15 kapek éterických olejů (např. grep, bergamot, vetyver). Oleje se s vodou nesmíchají, budou plavat na hladině. Proto před každým použitím lahvičku protřepte.grep

Pokud už situaci nezvládáte, miminko pláče atd., poodejděte, šplíchněte vůni jednou nebo dvakrát nad sebe, nechte ji na sebe chvíli působit a okamžitě se vám uleví.

Co dalšího může aromaterapie nabídnout maminkám v šestinedělí?

Jedničkou pro šestinedělí jsou hydroláty. Ať už si vyberete růžový, levandulový, heřmánkový nebo helichrysový (ze slaměnky), můžete je aplikovat přímo neředěné na pokožku. Jejich vůně není tak silná jako vůně esenciálních olejů, takže nebude tolik obtěžovat miminko a narušovat přirozené navykání na vůni matky. Můžete je použít jako osvěžovače při nadměrném pocení způsobeném změnami v hladinách hormonů. Můžete je stříkat přímo na hráz pro hojení poranění, na popraskané bradavky nebo miminku na kožní vyrážky.

Můžeš blíže představit jednotlivé hydroláty?

Určitě. Růžový hydrolát se vyrábí z růže damašské a dá se použít jako tzv. první pomoc, protože působí antibakteriálně, protizánětlivě, antisepticky. Navíc příjemně hydratuje a pěkně voní. Dá se přímo našplíchat na poporodní poranění. Můžeš ho použít, pokud se objeví výtoky, kvasinky, svědění. U vaginálních potíží se říká, že se jedná o pláč vnitřní ženy a růže je velmi ženská rostlina, takže se v těchto případech opravdu hodí. U miminka se růžový hydrolát dá použít na opruzeniny nebo třeba loupající se kůžičku.

Levandulový hydrolát uklidňuje, působí stejně jako růže antibakteriálně, protizánětlivě. Hodí se na opruzeniny u dětí, vyrážky, ekzémy, rýmy a nachlazení. Maminky ho mohou použít jako pleťovou vodu, našplíchat si ho do vlasů. Výhodou je, že pak z vás není cítit. Levandulový hydrolát je skvělý pro zklidnění zarudlé kůže, ať už je to způsobeno sluníčkem nebo nějakým zánětem.Květy levandule

Heřmánkový hydrolát regeneruje, uklidňuje a čistí. Použít lze na zklidnění miminka, napomáhá usnutí. Lze taky použít v péči o pleť miminka ‑ zase v případě opruzenin, ekzémů. Pomáhá při prořezávání zoubků. Je vhodný i na pleť podrážděnou sluncem. Heřmánkový hydrolát ale na rozdíl od levandulového nevoní všem, proto je dobré si ho vyzkoušet předem.

Na co si máme dávat pozor při nákupu hydrolátů?

Určitě dávejte při nákupu pozor, jestli je hydrolát konzervovaný nebo ne. Doporučuji ty nekonzervované. Hydrolátům se někdy říká také květové vody. Je to v pořádku. Ale bohužel někteří výrobci za květové vody vydávají aromatizované vody a to už není to stejné. Takže je důležité se podívat na složení (INCI), které musí výrobci uvádět.

Můžeš maminkám poradit, co použít na intimní hygienu po porodu?

Doma si můžete vyrobit mycí antibakteriální olej na rodidla. Složení se liší. Mně se osvědčila růže, tymián linalol (důležité dodržet tento druh tymiánu, který je bezpečný), levandule, troška čajovníku.tymián

Esence smíchejte s hydrofilním olejem a máte antibakteriální směs na ošetření rodidel, kterou lze aplikovat, kdykoliv je potřeba. Na 100 ml nosného oleje však použijte maximálně 15 kapek éterického oleje nebo směsi éterických olejů.

Pokud si nechcete olej vyrábět samy, prohlédněte si nabídku aromaterapeutických firem. Většina z nich něco takového pro intimní hygienu nabízí.

Můžeme aromaterapií podpořit i tvorbu mléka?

Ano. Na podpoření laktace si žena může namíchat masážní olej na prsa s malým množstvím fenyklového oleje. Masážní olej na prsa ale lze koupit už namíchaný, např. od Nobilis Tilia. V každém případě doporučuji na něj nezapomenout, protože jeho používáním můžete předejít městnání mléka a podobným problémům. Důležitá je samozřejmě pravidelná masáž po každém kojení.

V případě dalších problémů ‑ otoků prsou, horkosti – pak můžou pomoct i samotné bylinky, které působí jemněji než éterické oleje. Zvlášť se hodí listy z černého bezu, zelné listy. Jen pomačkat a přiložit. Dobré zkušenosti mají maminky i s tvarohem.

Máš nějaký tip i pro maminky po císařském řezu?

Na ošetření jizvy je skvělý šípkový olej, který nádherně hojí. Dokonce pokud se používá dlouhodobě, hojí i staré jizvy. Rozhodně tedy má cenu začít s používáním šípkového oleje i déle po porodu. Jedná se o rostlinný olej, který můžete použít i pro péči o pleť, kterou nesmírně vyživuje a zvyšuje její pružnost.šípkový olej

Co dělat, pokud mi v šestinedělí není úplně do zpěvu?

Když zrovna nejsi v místnosti s dítětem, můžeš si do aromalampy dát citrusové vůně pro zlepšení nálady ‑ třeba grapefruit, kterému říkám stabilizační optimista. Přestaneš propadat panice, uklidníš se. Citrusy obecně zlepšují náladu, pozvedají mysl. V šestinedělí jsou bezpečné do aromalampy, ale nedoporučovala bych je mazat na tělo. Výjimkou jsou osobní vůně – namíchejte si směs do roll-onku a nanášejte zevnitř na zápěstí na tzv. pulsní body. Podobně jako parfém. Může to být takový váš amulet.

Zvlášť pokud se jedná o první dítě, jde o velikou změnu. Je tedy také dobré pracovat s oleji, které podpoří přerod v maminku ‑ jasmín nebo růže. Pokud si ředění neuděláte silné, za chvilku z vás vůně vyprchá. Pokud zrovna miminko spinká, nebude ani vadit, když si na sebe naředěný olej natřete. Protože tyhle oleje asi nebudete mít doma, navíc zrovna růže nebo jasmín jsou dost drahé, můžete si je očichat a namíchat u aromaterapeuta. Nebo si je pořídit už naředěné v jojobovém oleji, což je cenově dostupnější.

Pokračování na straně 2

(Čteno 1,663x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...