Pages: 1 2 3

„Aromaterapie si vystačí s málem,“ říká Anna Krutová

Jaké éterické oleje použít v případě únavy?

Pomůžou opět citrusy. Doporučit můžu i verbenu (určitě ale ne v těhotenství!). Naopak při porodu krásně uvolní mysl, ale neupadnete do kómatu jako po levanduli 🙂 Pokud byste si však tyto esence chtěli dát do nějakého tělového oleje, tak pozor v létě na jejich fototoxicitu. Z tohoto hlediska je bezpečný jen pomeranč sladký.

Může si maminka připravit nějakou směs olejů už v těhotenství?

Určitě! Nedávno jsem o tom dokonce napsala článek. Vůbec nejlepší využití aromaterapie totiž podle mě je namíchat si už v těhotenství nějakou svoji osobní vůni. Mně se pro těhotné osvědčila růže, pomeranč, neroli, kadidlo (zvlášť pokud se už v těhotenství vyskytují nějaké strachy), vanilka, teplá a uklidňující vůně benzoe. Vaše vůně se vám pak propojí s hezkým očekáváním v daném těhotenství. Když pak porodíte a je to jiné, než jste čekaly, vybaví se vám díky téhle vůni to hezké, co jste od role matky a od svého miminka očekávaly.

Pro každé těhotenství by tahle vůně měla být jiná podle toho, co mamince v danou chvíli voní. Silný éterický olej mateřídoušky (do aromalampy ano, na tělo v šestinedělí rozhodně ne!) odpovídá matce-bojovnici. Často si taky maminky vybírají eukalyptus, protože jeho vůně je taková svěží a jeho téma je „přijímání a dávání“. Potřebujeme rovnováhu, nemůžeme se dětem úplně vydat. EukalyptusŽeny taky často sáhnou po vetyveru, což je těžší, hlínová vůně – je v tom element země, který je spojený s pečováním. Ženským ekvivalentem vetyveru je pro mě myrha vyrobená ze vzácné pryskyřice, která má silně hojivé účinky na tělo i duši. Bergamot je skvělý na výkyvy nálad.

Hodí se nějaký olej po porodu, který vůbec neproběhl dle našich představ a máme z něj trauma?

Růže! Přestože je hodně jemná, dokáže nežně léčit hluboká traumata. Pomoci mohou i další květy ‑ třeba neroli. Vůni má jemnou a svěží, ale jde hodně do hloubky. A velmi stabilizuje, když máme zrovna období, kdy nevíme, co se sebou.Růže

Určitě má ale smysl v takovém případě absolvovat i terapii. Když jsme ve stresu, ať už z porodu, nebo průběhu šestinedělí, přepneme se do módu přežití. Jak se dostat z porodnice domů, jak se postarat o dítě. Zapomínáme přitom na sebe a ten nezpracovaný stres si uložíme do těla. Někde se pak zase vynoří. Někomu stačí si povykládat, ale myslím, že je dobré pracovat i s tělem.

Aromaterapeutická masáž je pro šestinedělky úžasná zejména proto, že je velmi jemná a jejím úkolem je tělo harmonizovat. Pokud to žena potřebuje, lze se podívat i na to, zda se při porodu neuložil v těle nějaký strach nebo trauma. Většinou to totiž v návalu snahy vše zvládnout a třeba se rychle dostat domů nemáme čas úplně zpracovat. To ale neznamená, že to v nás nezůstane. A vynořit se to může třeba tehdy, až se bude blížit další porod. Nemusíte se bát nějakého velkého rozkladu. Takové bloky a strachy se většinou velmi rychle rozpustí a odejdou, stačí jim jen věnovat chvilku pozornost. Mně s dcerkou pomohla kraniosakrální terapie. Můžete tam přijít i s miminkem a oba si to trauma odžít a zpracovat.

I pokud ale nemáte peníze nebo čas na terapii, určitě si najděte někoho, s kým si můžete povykládat. Překvapilo mě třeba, co začalo lézt z mojí mámy, když jsem se já stala mámou. Je to určitá zkušenost, kterou si asi z bezpečnostního hlediska ženy nepředávají. Ale počátek mateřství je nejspíš pro všechny dost náročný. A sdílení je moc důležité.

Když to shrneme, pokud si budoucí šestinedělka chce koupit nějaké éterické oleje, které by to podle Tebe měly být?

Velmi univerzálním pomocníkem v domácí aromalékárničce je levandule. Maminky často sahají po benzoe a pomeranči.květy heřmánku

Sáhla bych i po heřmánku římském, byť je dražší. Stačí ovšem koupit jen 1 ml. Do 30 ml pak stačí kápnout 2-3 kapky. Heřmánek se opravdu vyplatí. Můžeme ho využít při léčení ekzémů, opruzenin, odřenin, bolavých zoubků i při srážení horeček.

Dávkování není věda

Nedávno vyšla nová kniha Ingeborg Stadelmann Aromaterapie od těhotenství po kojení. Kniha je výborná, plná skvělých tipů. Nicméně z hlediska dávkování je poněkud vágní. Musím se proto zeptat, jaké ředění éterických olejů bys doporučovala u miminek?

U novorozenců až do dvou měsíců věku bych se vyhýbala jakýmkoli alergickým látkám. K ošetření miminka bych používala pouze rostlinné oleje a hydroláty. Od dvou měsíců do roku bych doporučila 0,5% ředění.

Pokračování na straně 3

(Čteno 1,667x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...