Pages: 1 2 3

„Aromaterapie si vystačí s málem,“ říká Anna Krutová

Od jednoho roku věku dítěte používám 1% ředění, tedy zhruba 3 kapky v 10 ml rostlinného oleje. Někteří aromaterapeuti doporučují 1% ředění do tří let, někteří do pěti. Já bych se rozhodovala podle toho, jak dítě vypadá. Pokud je dítě drobné, držela bych se nízkého dávkování.éterické oleje v lahvičce

Tak ostatně postupuji i u dospělých. Aromaterapie si vystačí s málem. Éterické oleje jsou velmi silné. Říká se, že jedna kapka odpovídá kilogramu dané rostliny. Do sebe tedy dostáváme velké množství účinných látek. Vůbec bych se tedy nebála používat jen malé množství.

Maminky mají někdy pocit, že pár kapek skoro nevoní, takže to přece nemůže fungovat. Tak to opravdu není. Navíc děti jsou mnohem citlivější, takže reagují i na velmi malé množství.

Pokud řeším psychiku u mimika ‑ např. potřebuji utišit mrčení, když je dítě přetažené apod. – použiji heřmánek, ale jen ve velmi malém množství.

Jaké dávkování bys použila u šestinedělky?

Rozhodně bych se držela nízkého 1% dávkování. Samozřejmě ale také záleží na tom, co tím chceme řešit.

Šestinedělí je specifické v tom, že matka je v úzkém kontaktu s dítětem. Zvykají si na sebe. Není tedy příliš vhodné přinášet tam přemíru cizích vůní.

Aromaterapie v péči o miminko

Jaké přípravky se hodí na mytí miminek?

 V žádném případě nedoporučuji kupovat komerční kosmetiku s pěnidly (sulfáty – SLS nebo SLES). Narozdíl od přírodních přípravků se jimi může podráždit kůže a vyvolat ekzémy. V porodnici není nutné dítě mýt, dokud se nevstřebá mázek. Samozřejmě pokud porod proběhl v pořádku a dítě nebylo například ve zkažené plodové vodě. Dcerku jsem ani po porodu neumývala mýdlem, neumývala jí vlasy šampónem. Není to vůbec potřeba. Tedy pokud zrovna není dítě po velké 🙂 Stačí obyčejná kohoutková voda.ruka pod vodou

Stejně tak není potřeba kupovat hromady mastí na opruzeniny. Stačí pudr, který nasaje vlhkost, např. levandulový od Nobilis Tilia. Jde ale vyrobit i doma z kukuřičného škrobu s kapkou levandulového oleje.

Další univerzální pomocník je bambucké máslo. Stačí jej smíchat s nějakým lehčím olejem (mandlový, meruňkový) a máte krém na všechno. Ani není potřeba doplňovat éterickým olejem.

Já jsem na opruzeniny používala mateřské mléko.

 Jasně, to je taky funkční řešení 🙂

 Co bys doporučovala na bolesti bříška u miminek?

Velkou službu udělá samotná masáž. Základem je roztírat malými kroužky jakýkoliv olej vhodný pro děti (mandlový, meruňkový) po směru hodinových ručiček, resp. po směru peristaltiky. Tím se posouvají plyny dále ve střevě.

V případě větších bolestí je možné zkusit do rostlinného oleje přidat éterický olej z mrkvového semínka, koriandr a fenykl. S fenyklem je ale třeba opatrně, třeba jen jednu kapku.

Co se hodí na uklidnění miminka před spánkem?

Tady bych dala přednost hydrolátům před éterickými oleji. Spíš je o to uklidnění matky, která dítě uspává, než dítěte. Pokud by šlo vysloveně o uklidnění dítěte, našplíchala bych nad postel trošku levandulového hydrolátu.

Máš závěrem ještě nějaký poslední tip pro nastávající maminky?

Říct si, jakou představu mám o mateřství. Jak JÁ to mám, protože všeobecná představa mateřství je Panenka Marie. Dneska když studujeme školy, budujeme kariéry, nedokážeme se jen tak přepnout a cele se obětovat dítěti. Některé samozřejmě ano, některé ne a všechno je to v pořádku. Navíc se to v průběhu života může různě měnit.

Je důležité si uvědomit, jak to vidím já, a být s tím v pohodě. Pak i v šestinedělí spousta problémů odpadne, protože nejsem zaskočena sama sebou. A samozřejmě platí, že před prvním porodem máme představy malinko zkreslené. I to je v pořádku. A když se nám jakýkoliv názor změní, tak se přece vůbec nic neděje. Změna je život.

anna krutová

 

Anna Krutová je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze, aktuálně studuje Holistickou školu aromaterapie v Kyjově. Je členkou Asociace českých aromaterapeutů. Žije a působí v Brně, kde má také aromaterapeutickou praxi. Pravidelně přispívá na server Kouzlo vůní, pro který dělala mj. rozhovor s Ingeborg Stadelmann.

(Čteno 1,670x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...