Kniha aromaterapeutických tipů od Ingeborg Stadelmann

Ingeborg Stadelmann snad není ani potřeba představovat. Známá německá porodní asistentka a autorka oblíbené knihy Zdravé těhotenství, přirozený porod má i v České republice spoustu fanoušků. Její tipy, jak si pomoct při obtížích v těhotenství, u porodu a v šestinedělí totiž vycházejí z dlouholeté praxe a opravdu fungují. Potvrzeno vlastními zkušenostmi 🙂

Mám proto velkou radost, že nakladatelství One Woman Press vydalo před dvěma měsíci další knihu od paní Stadelmann s názvem Aromaterapie od těhotenství po kojení. Knížka vyšla v Německu poprvé v roce 2005, od té doby se dočkala hned dvou přepracování. Teď si ji tedy konečně můžeme vychutnat i v češtině.

Velkým pozitivem je, že se v knize nevyskytuje zbytečná omáčka. Jde rovnou k věci a opravdu v ní najdete to, co slibuje – původní prověřené receptury známé autorky, které pomohou s problémy od období těhotenství přes šestinedělí až do odstavení dítěte. S různými možnostmi použití. Od přírodních parfémů, přes provonění místnosti aromalampou či difuzérem, až po masáže, koupele, obklady apod.éterické oleje II

Některé z receptur můžete najít už v knize Zdravé těhotenství, přirozený porod. Nová kniha ale přináší spoustu dalších, navíc velmi přehledně uspořádaných.

Dokonce ač tomu název nenapovídá, kniha se nezaměřuje jen na maminky, ale obsahuje i rady k nejčastějším obtížím u miminek (včetně tříměsíčních kolik, opruzenin, moučnivky, novorozenecké žloutenky nebo třeba potíží s růstem zoubků).

V úvodu knihy se dočkáte stručného představení toho, co jsou éterické a rostlinné oleje, hydroláty a maceráty. Kdy a jak je (ne)používat. To je zvlášť důležité v šestinedělí, kdy u sebe budete mít po většinu času miminko s velmi citlivým čichem. Autorka v průběhu knihy zvlášť nedoporučuje používat kafrové oleje, jak je eukalyptus, rozmarýn, šalvěj a máta peprná, které mohou u dítěte za určitých podmínek dokonce vyvolat syndrom dechové tísně. Mátě je vůbec lepší se v blízkosti dítěte vyhnout. Stejně tak i dalším svěžím vůním, jak je třeba citron. Povzbuzují psychiku a miminko by kvůli nim mohlo mít problém se uklidnit.lemon-906141_1920

V následujících kapitolách (Těhotenství, Porod, Šestinedělí a kojení, Kojenec) pak najdete výčet běžných obtíží. Seřazených abecedně. A u každého problému pak aromaterapeutické triky, které vám pomohou. Nejdelší je kapitola o těhotenství. Nejkratší, ale neméně užitečná pak kapitola k porodu.

V kapitole o šestinedělí, která nás na těchto stránkách zajímá nejvíc, najdete odpovědi na většinu základních otázek. Od péče o tělo po porodu (intimní hygiena, podpora zavinutí dělohy, péči o poporodní zranění a další) přes problémy s kojením (tvorba mléka, bolestivé nalití prsou, potíže s bradavkami či zánět prsou) až po podporu duševního zdraví (výkyvy nálady, úzkost, stavy vyčerpání).

Po skončení šestinedělí se také budou většině žen hodit přípravky proti vypadávání vlasů či na péči o prsa po odstavení dítěte.

U každé obtíže najdete hned několik receptur. Můžete si tedy vybrat, která vám bude nejvíc vyhovovat (vonět). Některé obsahují jen několik málo složek, jiné jsou komplikovanější. Základem těch šestinedělních je často levandule (Lavandula angustifolia), růže (Rosa damascena) a meduňka (Melissa officinalis). Poslední dva oleje jsou zároveň jedny z nejdražších éterických olejů na trhu. Nejspíš se vám tedy nevyplatí pořizovat si je jednotlivě. Zvlášť když už dopředu víte, že je budete míchat s jojobovým olejem. Pokud si tedy směs chcete míchat sami, je lepší si dražší éterické oleje koupit už naředěné (např. u Nobilis Tilia).éterické oleje

Jedinou nevýhodou knihy je, že u většiny přípravků neuvádí přesné dávkování. Můžete tak vycházet pouze ze základních pravidel uvedených v úvodu (např. čím větší bolesti – tím více oleje). Zkušenému aromaterapeutovi to vadit nebude. Laikovi, jako jsem já, to ovšem konkrétní postup úplně neosvětlí.

Samozřejmě to můžete vyřešit tak, že si směsi necháte namíchat od aromaterapeuta ve svém okolí. Některé přípravky Ingeborg Stadelmann také seženete v eshopu Devatero kvítí. Nicméně já si ráda věci chystám sama, takže se můžete těšit na rozhovor s aromaterapeutkou Annou Krutovou, ve kterém si osvětlíme, jak se to s tím dávkování olejů vlastně má. A kromě toho si taky prozradíme další praktické aromaterapeutické tipy pro těhotné ženy a šestinedělky.

Máte už knihu doma? Který přípravek je váš oblíbený? 🙂 Podělte se s námi pod článkem nebo na naší FB stránce.

Soutěž

Díky laskavosti nakladatelství One Woman Press si s námi můžete do 21. května 2017 zasoutěžit o 3 výtisky knížky. Napište nám na adresu info@sestinedelky.cz, které éterické oleje není vhodné používat v blízkosti novorozenců. Výherce vylosujeme.

(Čteno 1,004x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...