Myslí politické strany na šestinedělky? Díl první

O poporodní péči a její kvalitě se u nás nijak zvlášť nemluví. Zatím. Přestože zážitky mnohých žen už třeba hned po porodu z oddělení šestinedělí nemusí být příjemné, bezproblémové a mohou taky položit základy pěkné poporodní depresi (od odnášení miminek bůhví kam na několik hodin po porodu, přes neadekvátní pomoc a podporu při kojení nebo třeba také nepříjemné a neprofesionální chování zdravotního personálu). Rozhodně netvrdím, že je to tak vždy! Nicméně žen, které se s těmito problémy potkávají, je u nás pořád víc než dost. Zcela zbytečně. A podle všeho bez zlého úmyslu.

Kojící matky příliš nestojí o boje a hádky, jejich hormonální hladiny směřuje spíše k ochraně a péči o potomka. Nízká agresivita kojících žen vede k tomu, že své zájmy neprojevují, nehájí na veřejnosti a žádají pro sebe jen málo.

Geisel, Elisabeth: Slzy po porodu, s. 109.

Těch, které se reálně ozvou nahlas, je málo. Naprosto to chápu, v tu chvíli se opravdu raději soustředíte na své miminko a jste ráda, že jste. To však neznamená, že vše je tak, jak má být, a že celkově je situace pro ženy v šestinedělí nastavena optimálním způsobem.

Po propuštění z porodnice se čerstvá maminka, pokud nemá opravdu velké problémy, zpravidla vidí až se svým gynekologem na konci šestinedělí. A v mezičase je v tom tak nějak sama. Jistě, v ideálním případě má kolem sebe svou rodinu. Ta jí ale úplně neporadí, zda se jí správně hojí poporodní zranění či se jí dobře stahuje děloha. Nemusí nutně zpozorovat, jestli se jí třeba nerozjíždí nějaké duševní obtíže. A nejspíš taky neposkytne odbornou pomoc s kojením.šestinedělka s dítětem

Ani já, stále kojící, nemám obzvláštní touhu ventilovat svoje přání ohledně poporodní péče na veřejnosti. Tyhle stránky mají být primárně prostorem klidu a míru, kde najdou čerstvé maminky pomoc a podporu. Rozhodně ale nejsem u vytržení z toho, když se mi díky Šestinedělkám postupně svěřují ostatní ženy s velmi nepěknými poporodními příběhy.

Čím víc se taky dozvídám o tom, jak je to s poporodní péčí v zahraničí, tím větší škoda mi to přijde. Stačí se podívat na Německo, kde v prvních osmi dnech je vámi vybraná porodní asistentka u vás doma pečená vařená. Dopřeje vám nejen péči zdravotníka, ale také vám poskytne uklidnění a postará se o vaši celkovou pohodu. Mimo jiné vás také naučí každodenní péči o dítě.

Shodou okolností se právě nacházíme v období, kdy politické strany chystají své programy do letošních voleb do Poslanecké sněmovny. Protože kolem sebe nevidím nikoho, kdo by se tématu poporodní péče alespoň na veřejnosti nějak výrazněji věnoval (snad nikomu nekřivdím), protentokrát jsem se toho tedy chopila sama.

Začátkem dubna jsem napsala těm stranám, které mají šanci dostat se podle průzkumů nad 5% hranici. Jednak jsem se obecně ptala, zda ve svých programech plánují nějaké kroky ke zlepšení porodní a poporodní péče v nemocnicích. A zároveň abych se vyhnula obecným odpovědím, zvolila jsem 3 konkrétní věci, které mi přijdou zásadní a stručně je popsala i s případnou možností řešení:

  1.  Péče poskytovaná v jednotlivých porodnicích se značně liší a porodnice nemají povinnost zveřejňovat údaje o tom, jak se u nich pečuje o rodičky a šestinedělky. Dostat se k těmto datům je velmi obtížné, přestože je porodnice každým rokem zasílají Ústavu zdravotnických informací a statistik. V případě soukromých porodnic jde pak o úkol nemožný. Zveřejňování dat (o celkovém počtu porodů, počtu císařských řezů, akutních císařských řezů, porodů kleštěmi a VEXem, počtu nástřihů hráze a o výživě novorozenců při propuštění z porodnice) je základním předpokladem toho, aby si rodičky mohly informovaně vybrat, kde přivedou na svět své dítě.
  2. Přestože je vědecky podloženo, že kojení má výrazné zdravotní benefity pro matku a dítě nejen v době kojení, ale mnoho let poté, z českých porodnic každým rokem odchází menší procento plně kojených dětí (91,6 % novorozenců v roce 2003 vs. 81,4 % v roce 2015). Jde o zcela zbytečnou a odvratitelnou zátěž zdravotního systému, o kterém je ostatně notoricky známo, že je dlouhodobě podfinancován. Přitom by šlo např. zavést a implementovat minimální standardy péče o rodičky a šestinedělky v porodnicích, které by bylo možno pravidelně kontrolovat na základě empirických dat, zejm. adekvátní podporu a pomoc při kojení v souladu s aktuálními vědeckými poznatky, které by vedly ke zvýšení počtu plně kojených dětí při odchodu z porodnic.
  3. Preventivní a podpůrná péče o šestinedělky je v České republice velmi tristní, nejen ve srovnání s minulostí, ale i v porovnání s jinými evropskými státy. Přestože na schopnosti matek postarat se o dítě či děti a chod domácnosti nezřídka stojí celá rodina, po propuštění z porodnice jde čerstvá matka až na návštěvu gynekologa po skončení šestinedělí. Vytvoření funkčního systému poporodní péče po propuštění čerstvých matek z porodnice – minimálně 2 návštěvy porodní asistentky / laktační poradkyně dle volby matky hrazené z veřejného zdravotního pojištění bez nutnosti indikace lékařem – se jeví jako řešení, které z dlouhodobého hlediska zdravotnímu systému, potažmo státu, finančně odlehčí a mladým rodinám pomůže.

Je mi jasné, že toho, co by maminky mohly chtít na péči v porodnicích či doma zlepšit, by se našlo víc. Každá asi taky vnímáme různě jejich palčivost. A netvrdím, že nabízená řešení jsou jediná správná. Ale mohou být podnětem k zamyšlení.

Dotazy jsem poslala na emailové adresy zveřejněné na webech politických stran a v případě ODS vyplnila formulář, pomocí něhož tato strana sbírá podněty od občanů.

Příjemně mě překvapily rychlé odpovědi z KDU-ČSL a České pirátské strany, které se věcně vyjadřují k jednotlivým bodům. Obě se staví kladně ke zveřejňování informací z porodnic, což mě těší. Rozdílné jsou ve svém přístupu k dalším bodům. Zatímco MUDr.Vít Kaňkovský (předseda Zdravotní komise KDU-ČSL) vidí cestu tlakem na Ministerstvo zdravotnictví, MUDr. Zdeněk Hřib (garant Pirátů v oblasti zdravotnictví) navrhuje měnit zdravotnictví prostřednictvím většího zapojení občanů do zdravotních pojišťoven. Ty by pak měly více tlačit na poskytovatele péče.

Většina ostatních stran mi poslala odpověď v tom smyslu, že email předávají dál a budou se jím zabývat v rámci přípravy programu. Hnutí ANO neodpovědělo vůbec.

Až budou dostupné finální verze programu jednotlivých stran, znovu se k tomuto tématu vrátím a podívám se, zda a jak v nich politické strany myslí na šestinedělky. V mezičase by mě zajímalo, co byste na poporodní péči u nás měnili vy? A co si myslíte o odpovědi KDU-ČSL a Pirátů, které si můžete přečíst níže?

KDU-ČSL

„Vážená paní Majerčíková,

děkujeme za Váš zajímavý námět pro volební program. Je naším cílem přispět ke zvýšení kvality péče o rodičky a novorozence a jistě co nejlepší informovanost o činnosti jednotlivých porodnic a novorozeneckých oddělení k nim patří, takže určitě tuto snahu podpoříme. Ostatní Vámi navrhované změny jsou spíše odborného charakteru či podzákonných norem, ale i tady je třeba vyvíjet tlak na Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby jak podporu kojení, tak zlepšení péče o ženy v období šestinedělí podpořilo a učinilo v tom patřičné kroky.

S pozdravem

MUDr.Vít Kaňkovský, předseda Zdravotní komise KDU-ČSL“

Česká pirátská strana

„Dobrý den,

program (https://wiki.pirati.cz/navrhy/program/zdravotnictvi) dosud není schválený, ale:

1. máme v návrhu programu bod “Zveřejňování informací o kvalitě služeb” a Piráti podporují svobodu volby (včetně volby porodu doma na základě informovaného rozhodnutí rodičky) – tedy stručná odpověď zní ANO

2. kojení – upozorňuji, že aktuálně existuje Laktační liga (http://www.kojeni.cz), která poskytuje poradenství v oblasti kojení a jejich hotline je hrazená pojišťovnou. Tato organizace tedy dělá to, co popisujete. Počet kojených dětí při odchodu z porodnice může být jedním ze zveřejňovaných indikátorů kvality péče a samozřejmě je potřeba vyšší zaměření na edukaci pacientů (bohužel stejně jako ve všech ostatních oborech zdravotních služeb v ČR). Vyšší míra kojení je nepochybně z odborného hlediska vhodná, ale Piráti prosazují primárně svobodu volby – tedy to aby mohly (dostatečně poučené)  rodičky učinit informované rozhodnutí. Pokud se rodička na základě informací sama rozhodne, že kojit nebude (i když nevím proč by to dělala, tak je to její svobodná vůle) tak ji k tomu nechceme nijak nutit.

3. máme v programu bod “Podpora péče v domácím prostředí” a podpora kojení je nepochybně z odborného hlediska správná věc, ale nemyslím si, že je nutné, aby každou šestinedělku někdo navštěvoval doma. Není mi jasné, jak by ty návštěvy v šestinedělí měly matce ulehčit starost o domácnost – dokážu si představit spíš naopak stres z návštěvy a neodolatelné nutkání k domácímu úklidu 🙂  Navíc pokud se matka nerozkojí zavčasu, tak už jí návštěvy odborníků nepomohou. Piráti preferují svobodu volby, takže rozhodování o podpoře takovýchto opatření chceme přenést na zdravotní pojišťovny řízené pojištěnci. Pokud se tedy najde 100tisíc lidí se stejným názorem jako vy, tak si založí svoji pojišťovnu, zvolí si její vedení s tímto požadavkem a ta pojišťovna nastaví proces péče a úhrady tak, jak popisujete a mohou mít minimálně ty dvě návštěvy v šestinedělí. Taková zdravotní pojišťovna pak může díky úhradové volnosti s Laktační ligou (nebo kýmkoliv jiným) vymyslet pro své pojištěnce i další služby, které podpoří kojení pomocí moderních technologií (mobilní aplikace pro edukaci, ověřovací telefonát krátce po porodu s nabídkou poradenství, …). Nebo takováto pojišťovna záměrně nasmlouvá pro své rodičky jen takové porodnice, které budou garantovat návštěvu laktační poradkyně ještě v porodnici. Nepovažuji ale za vhodné někomu nutit konkrétní službu (návštěvu laktační poradkyně nebo porodní asistentky v šestinedělí), když o ni nestojí.

Pokud zastupujete některou z organizací sdružující některou zdravotnickou profesi, pak je možné se dohodnout na osobní schůzce, která však musí být zanesena do našeho registru lobbistických kontaktů. Zajímají nás samozřejmě primárně odborné argumenty, typu srovnání se zahraničím.

S pozdravem

Zdeněk Hřib

garant Zdravotnictví Česká pirátská strana“

 

(Čteno 398x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...