Pages: 1 2

„Kolikrát bývá lepší nedělat nic, než cvičit“

Když jsem hledala trenéra, který by se zaměřoval na rozestup břišních svalů, náhodou jsem narazila na Josefa Černocha. Oslovila jsem ho a jednu z jeho lekcí navštívila. Cvičení tak mohu s klidným svědomím doporučit ostatním ženám jakožto cvičení, kterým mohou začít hned po skončení šestinedělí. Celou recenzi si můžete přečíst tady.Cvičení vleže

O jeho cvičební metodě, obecně cvičení po porodu a o diastáze břišních svalů jsme si pak povídali asi hodinu. Věřím, že v rozhovoru najdete spoustu zajímavých informací.

Poporodní cvičení dle Josefa Černocha

 Jožko, jak jsi dostal k poporodnímu cvičení?

Původně jsem chtěl být fitness instruktor, takže jsem se začal školit v různých workshopech. Nakonec jsem ale dostal doporučení na Dana Müllera z IQ pohybu, že se tam naučím všechno, co budu potřebovat. Absolvoval jsem u něj školení zdravotní tělesné výchovy. Po prvních dvou dnech jsem měl hlavu jako balón a přišlo mi, že je to hlavně pilates. Ale já jsem nechtěl dělat pilates.

Nakonec jsem zjistil, že to není pilates jako takový, ale nauka o komplexním pohybu, anatomie do hloubky. Takže je to spíš o detailech a to se mi právě líbí. Tahle nauka se dá aplikovat na veškerý pohyb. Není to jen o pomalém a detailním zdravotním cvičení, využiju to i ve fitness.

Takže to tedy není jen metoda zaměřená čistě na maminky po porodu.

Přesně tak. Je to univerzální. Po školení v IQ pohybu můžete dle zaměření cvičit jak jógu a pilates, tak kondiční cvičení. Základní principy jsou však stejné.

Nicméně Ty se zaměřuješ na maminky po porodu. Jak k tomu došlo?

Zjistil jsem, že mám diastázu. Dlouho jsem posiloval břicho. Nejdřív jsem nevěděl, co se to děje. Jen jsem si všiml, že se mi na břiše dělá „žralok“. Pak jsem se začal víc zajímat o to, jak břicho funguje. Na základě školení v IQ pohybu jsem zjistil, že je to něco, co má téměř každá žena po porodu. Začalo mě to víc zajímat. Inspiroval jsem se taky kamarádkou Ivou Fiškandlovou, zakladatelkou pražského Centra pohybu po porodu.

 Jak bys tedy svou cvičební metodu popsal?

Ze začátku může někomu cvičení připadat složité. Pracuje se s hlubokým stabilizačním systémem. Cviky vždy začínají ze základní polohy. Musí být správně nastavená pánev, páteř a hrudník. Potom se teprve začíná vytvářet pohyb.Poporodní cvičení

Pokud tato pravidla nejsou dodržena, může naopak docházet k problémům, jako jsou například bolesti zad, což je důsledek podsazování pánve, vtahování břicha atd. Tyhle věci tedy neděláme, ale soustředíme se detailní, malé pohyby a práci s pánví.

V čem je takhle metoda jiná než ostatní?

Existuje spousta cviků po porodu. Klasické jsou Kegelovy cviky, které jsou popsány na mnoha webových stránkách.Při nich se stahuje pánevní dno, ale už se nesoustředí na to, že pánevní dno se také musí povolovat. Já se do pánevního dna snažím dostat elastičnost. Ne jen samotnou aktivitu pánevního dna. Pánevní dno se musí umět jak stáhnout, tak i povolit. Na tohle by se ostatně mělo dbát u všech svalů.

Jak cvičit po porodu

Spousta maminek v mém okolí se snaží cvičit podle videí, obrázků a popisů na internetu. Je to podle Tebe dobrý způsob, jak cvičit?

Na internetu jsou mraky informací. Spousta lidí tam uvádí něco, co někde viděli, a pak to nějak přefiltrovávají. Je velmi těžké, aby si maminka našla to, co jí opravdu pomůže. Nejlepší, co může maminka po porodu udělat, je najít si kvalitního odborníka. Ať se podívá, jaké má vzdělání, jaké má za sebou výsledky, jaká má doporučení. Je opravdu důležité dát si pozor na to, jaké cviky začne maminka po porodu dělat.

Kdy by tedy podle Tebe měla maminka začít po porodu cvičit?

Nejlepší je začít co nejdřív, zvlášť v případě pánevního dna, které je nutné harmonizovat. Co se ale týče dalšího cvičení, měla by maminka ještě počkat na konec šestinedělí, resp. na kontrolu gynekologa po šestinedělí. Je nutné zkontrolovat, že nemá žádný závažnější zdravotní problém a cvičením si neublíží. Po šestinedělí může začít pracovat s břichem, zády, atd. Výjimkou je, pokud žena rodila císařským řezem, tam se doporučuje počkat s cvičením 3 měsíce, až se jizva správně zahojí. V takovém případě může být aktivace břicha i pánevního dna složitější.

I když tedy maminka ví, že má rozestup (diastázu) břišních svalů, má počkat do konce šestinedělí?

Pokud lékař doporučuje, že je vhodné cvičit dřív, pak lze i dříve. Ale že bych doporučoval co nejdřív cvičit na diastázu, to určitě ne.

Po porodu bývá elastičnost svalů velká. Když se začne břicho špatně aktivovat nebo posilovat, diastáza se může zafixovat. Proto raději počkejte. Je jasné, že po porodu se chcete dát co nejdřív do formy. Vidíte velké břicho a chcete se ho zbavit. Kolikrát bývá lepší nedělat nic, než cvičit.

Co můžeš doporučit maminkám, které čekají na moment, až budou moci cvičit?

Vůbec všem maminkám bych doporučoval vstávat a lehat přes bok. Co nejvíce vynechte také flexi páteře – zohýbání směrem vpřed, ať se nepřetěžuje přímý břišní sval. Tohle je takový základ.

Pak se zaměřte na vnímání svého těla. Cítíte, co se v těle děje? Kdy pracují které svaly?Cvičení v sedě

Pokud chce mít žena nějaký pohyb a třeba rychleji hubnout, pak doporučuji chůzi. Rozhýbe se tak i pánev. Je ale potřeba dávat si pozor, ať tělo opět nepřetěžujeme. Začít pomalu a s rozumem.

A než začnete cvičit, určitě navštivte odborníka, který vám poradí, jak cvičit.

Co by naopak maminky dělat neměly?

Neměly by se deptat tím, že mají rozestup. Spíš doporučuji dívat se na to jako na výzvu. Přijmout, že se to stalo, začít s tím pracovat a vytrvat. Se správným cvičením přijde zlepšení.

Rozhodně by se měly vyhnout cvikům na přímý břišní sval. Sedy lehy, zdvihání nohou, prkna — i když je páteř v rovině a nejde do flexe, hluboké břišní svaly nejsou dostatečně silné. Zabírají tedy jen povrchové svaly, takže dochází k zatížení bederní páteře, přetížení nohou a krční páteře. Pak je ještě složitější takový stav napravovat.

Někdy se maminkám na diastázu doporučuje pilates. Já osobně jsem s ním měla tu zkušenost, že mi rozestup břišních svalů naopak zhoršil. Čím to?

Není pilates jako pilates. Pokud bys cvičila Pilates Clinic Method, pravděpodobně by se to nestalo. Běžné pilates, se kterým se dnes můžeš potkat prakticky kdekoliv, může přetěžovat břišní svaly. Pilates Clinic Method je šetrnější a víc dbá na správné provádění cviků.

Pokračování na straně 2

(Čteno 5,172x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...