Jak se cvičí s dětmi v šátku?

Je jen málo možností, jak cvičit po porodu a nemuset řešit, kde po tu dobu bude miminko. Samozřejmě lze cvičit doma, ale upřímně, která z nás si na to opravdu najde dostatek času. Většinou je tedy potřeba buď si najít hlídání, nebo využít hlídání v daném zařízení. Pokud ho ovšem nabízí. Velkou výhodou cvičení s dětmi v šátku nebo nosítku je, že tahle starost naprosto odpadá.

Když jsem zjistila, že moje bývalá spolužačka Veronika Kozlová (na fotce vlevo) pořádá ve svém brněnském studiu LeVITAs taneční lekce Cvičení s dětmi v šátku dle Anny Kohutové®, bylo mi jasné, že tohle bude jedna z lekcí, kterou vyzkouším.

Cvičení s dětmi v šátku 2

LeVITAs nabízí také lekce posilovací, ale představa, že si opráším sambu, chachu, jive, nebo rumbu z dob, kdy jsem se věnovala sportovnímu tancování, mě lákala víc. Přestože jsem měla ze cvičení s dítětem na sobě zpočátku značný respekt. Ono mít na sobě 10 kilo navíc v podobě dítěte, které vám bude s úsměvem na rtech vychylovat rovnováhu, a do toho se snažit následovat choreografii a ladně vlnit boky, zřejmě nebude úplně nejjednodušší.

Ve skutečnosti to ale tak složité nebylo a moje představa, že z lekce budu odcházet úplně vyšťavená, se naštěstí nezhmotnila. Právě naopak. Po cestě domů jsem hýřila dobrou náladou a energií, která mi vydržela až do večera. I když jsem na sobě cítila, že jsem cvičila, žádné stavy typu „nemůžeš se ani hnout“ se nedostavily. Ani následující dny.

Maminky na cvičení s dětmi v šátcích

Lekcí mě a sedm dalších maminek provedla dobrou náladou sršící lektorka Silvia Hrubá (na fotce třetí zleva), která se před porodem dcerky úspěšně účastnila soutěží v párových latinskoamerických a standardních tancích. Právě ona ve spojení se skvěle zvoleným hudebním doprovodem byla tím, kdo mi tak zvedl náladu.

Neméně fascinující ovšem bylo, jak dobře lekci zvládala miminka. Pláč se ozýval jen zřídka, zpravidla když bylo nutné dítě vyvázat z šátku za účelem výměny pleny (tolik k teorii, že děti v šátku nevyměšují). Pohyb maminek způsobil, že většina miminek v průběhu lekce usnula sladkým spánkem. Když jsem si vzpomněla, jak těžce jsem svého času uspávala dceru, říkala jsem si, že jsem o tomto cvičení měla vědět už dřív.

Cvičení s dětmi v šátku

Nemyslím si ovšem, že by tohle cvičení (ani v taneční, natož posilovací variantě) bylo vhodné jako vaše první volba hned po skončení šestinedělí. Zvlášť pokud máte neaktivované svaly pánevního dna, navíc oslabené těhotenstvím a porodem, a ještě k tomu ochablé břišní svaly. Předtím, než vyrazíte tančit, tedy nejprve zamiřte k fyzioterapeutovi nebo třeba na školu pánevního dna. Nebo se alespoň nechte zkontrolovat lektorkou před cvičením, což je mimochodem v LeVITAs standardní praxe. Až budete mít dostatečně zpevněný střed těla, hurá na jive 🙂

Na konci lekce jsem si odchytila Veroniku, zkušenou to lektorku poporodního cvičení a hvězdu pořadu Dobré ráno. Povídaly jsme si o metodě Anny Kohutové, o rozestupu břišních svalů i o nošení dětí v šátku. Rozhovor najdete tady.

Už jste vyzkoušely cvičení s dětmi v šátku/nosítku? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem nebo na FB!

(Čteno 1,204x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...

  • Lenka Kárská

    Ahoj, muzu se zeptat, jaky typ satku bys mi doporucila a proc? V mem oblibenem obchode jich je hodne – https://www.detske-kocarky.cz/nosice/ a nevim, ktery vybrat. Dekuji za radu

    • Veronika Kozlová

      Dobrý den, Lenko, výběr na těchto stránkách není úplně nejšiřší,, našla jsem jich pět od dvou značek. Určitě jsou kvalitní šátky Vatanai, s tím, že začátečnické úvazy budete muset vázat s delším šátkem, tzn. ta 450. Se šátky Lodger nemám žádnou zkušenost, ani jsem o nich nikdy neslyšela, byla bych proto opatrná, může se jednat jen o novou značku, ale spíše bych byla opatrná už proto, že jejich nosítka jsou zcela neergonomická a za stejnou cenu můžete mít i dva jiné kvalitní šátky. Jiné šátky jsem nenašla, i když píšete, že jich je v obchodě hodně, tak jsem našla jen ty dva Vatanai a tři Lodger. Případně mi pošlete odkaz na konkrétní šátky, jestli jsem tak selhala v hledání:)
      Pokud Vás zajímají názory i na nosítka, kterých je tam skutečně hodně, tam abych bohužel sympatie k tomuto eshopu odložila stranou, protože kromě Ergobaby jsou všechna nabízená nosítka zcela nevhodná. Většina z nich neumožňuje správné postavení kyčlí a páteře dítěte (a) nebo jsou velmi nepohodlná pro nosiče. U značky Ergobaby jsou vhodné jen některé modely.

      V běžných obchodech je kromě Ergobaby většinou v nabídce Manduca, Tula a Kibi, které jsou všechny ergonomické, každé z nich má své pro a proti. Nicméně pokud si zatím vystačíte s šátkem, doporučuji projít eshopy zaměřené přímo na nošení (tedy ne na kočárky a další dětské zboží) a kouknout se po nosítcích: Aloe, Kokon, Fairy Carry, Eli Handmade, Lenka nosítko, Srdíčko, Monilu….

      Abych se vrátila k šátkům: Pro začátečníka je vhodné zvolit 100% bavlnu s nízkou gramáží, aby se dobře vázalo. Velikost šátku se volí podle velikosti nosiče, pěkná tabulka je např. zde: https://www.satkomanie.cz/cs/content/17-velikost-satku. Kdyby Vás cokoliv dalšího zajímalo, neváhejte se na mě obrátit. Veronika Kozlová