Pages: 1 2

„Z porodnice si přinášíte činku“

Když jsem hledala výzkumy a statistiky o poporodní péči v ČR, narazila jsem na malý průzkum o péči fyzioterapeuta v porodnici. Jeho autorkou je Martina Nakládalová. Martina je fyzioterapeutka, která spolupracuje hlavně se ženami během těhotenství a po porodu (včetně šestinedělí).

Rozhovor jsem s ní vedla netradičně po Skypu a jak sami brzy zjistíte, rozhodně není jen o zmíněném průzkumu.

Péče fyzioterapeuta o (na)stávající maminku

Jak by z Vašeho hlediska fyzioterapeuta vypadala ideální péče o šestinedělku v porodnici?

Podle mě by péče měla začít už v těhotenství. Ženy, které se nejpozději v těhotenství naučí vnímat své tělo a jak správně používat svaly, mají z mé zkušenosti ulehčenou práci v šestinedělí. To se ale neděje.

Existuje možnost individuální fyzioterapie. Ambulance jsou ale přeplněné, čekací doba je mnohdy několik týdnů. Pokud fyzioterapeut pracuje v klasické ambulanci, má na klienta 30 minut, což je moc krátká doba a na těhotnou maminku obzvlášť. Než stačí společně navázat kontakt, 30 minut je pryč. Někdy chybí fyzioterpeutům i zkušenosti, protože se s těhotnými ženami setkávají jen občas. Pak zvolí nejšetrnější formu fyzioterapie, aby měla žena pocit, že se s ní něco děje. A terapii uzavřou s tím, že má přijít po porodu a těhotenství musí zkrátka nějak “přežít”.Poporodní skupinové cvičení u fyzioterapeuta

Těhotná žena může chodit i na skupinová cvičení porodních asistentek a různých trenérů. Pokud se chce protáhnout, popovídat si s ostatními maminkami a nemá v průběhu těhotenství žádný problém, pak je skupinové cvičení určitě fajn. Pokud má ale žena problémy ve smyslu bolesti zad apod., skupinové cvičení jí podle mě moc nepomůže, protože není příliš specifické. Na to je potřeba individuální přístup. Nelze cvičit stejně s maminkou ve 12. týdnu a v 6. měsíci těhotenství.

Tak, jak maminka v těhotenství navštěvuje gynekologa, měla by v ideálním případě pravidelně navštěvovat i fyzioterapeuta, který se zaměřuje na práci s těhotnými ženami a maminkami po porodu.

Jak by měla vypadat péče po porodu?

Za maminkou by měl v porodnici přijít fyzioterapeut. Znovu jí připomenout správné držení těla, svaly pánevního dna, transverzální břišní sval a jak se ohýbat při např. přebalování miminka. Maminky ale v té době řeší spoustu věcí okolo miminka a dostávají během krátké doby tolik informací, že v porodnici ani není příliš prostor učit je něčemu novému. Spíš jim jen připomenout, že je důležité, aby nezapomněly na sebe.    

V ideálním světě by pak měl přijet za maminkou domů, alespoň dvakrát v průběhu šestinedělí, fyzioterapeut hrazený pojišťovnou. Záleží samozřejmě na tom, jaký byl porod. Každopádně první návštěva by měla proběhnout nejpozději do dvou až tří týdnů po porodu. Podle stavu maminky pak může fyzioterapeut doporučit různá cvičení.

Co v ČR podle Vás schází nejvíc?

Myslím si, že chybí péče o ženu v šestinedělí. Většina fyzioterapeutů se odkazuje na to, že žena by měla např. svaly pánevního dna cvičit až po kontrole u gynekologa, po skončení šestinedělí. Pokud se ale především pánevní dno, transverzální břišní sval, správné držení těla a pohybové stereotypy neřeší už v šestinedělí, je to podle mě fatální chyba.

Průzkum o poporodní péči fyzioterapeutů v porodnici

Jak Vás napadlo udělat si průzkum ohledně poporodní péče fyzioterapeutů v nemocnicích?

V nemocnici v Prostějově jsem jako fyzioterapeutka navštěvovala maminky  po porodu císařským řezem. Mrzelo mě, že nemůžu jít z časových a kapacitních důvodů za všemi maminkami. To by ale musel být fyzioterapeut jen pro oddělení šestinedělí, což z personální důvodů nešlo.

Pokračování na straně 2

(Čteno 2,569x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...