Jak se kojí ve fakultních nemocnicích?
Když jsme minulý rok zveřejnily článek o kojení v českých porodnicích, nečekaly jsme, že o něj bude takový zájem. Zároveň jsme u některých z vás zaznamenaly přání, abychom se dopátraly až na úroveň jednotlivých porodnic. I nás zajímal pomyslný žebříček těch nejlepších.
Zamyslely jsme se a koncem prosince obeslaly fakultní nemocnice.
Proč zrovna fakultní nemocnice?
- Jsou povinny nám svá data vydat, protože jsou zřízeny Ministerstvem zdravotnictví. Tohle se ukázalo jako nejdůležitější kritérium, protože když jsme po dohodě s jednou naší čtenářkou zaslaly dotaz také porodnicím v Ústeckém kraji (všechny soukromé), ozvala se nám jen jediná a stejně nám svá data dodnes nevydala.
- Jsou to jedny z největších porodnic v ČR a soustřeďují se do nich rizikové případy. Proto by bylo možné předpokládat, že budou vykazovat vyšší počty dokrmů a umělé výživy.
- A není jich tolik, aby nám to zabralo měsíce práce 🙂
I přesto to ale vůbec nebylo jednoduché. V prvním kroku nám některé nemocnice vyčíslily náhradu za poskytnutí informací, která v souhrnu dosáhla výše půl milionu korun.
O tři stížnosti k Ministerstvu zdravotnictví (vyřešeno ke cti nemocnic vždy bez nutnosti čekání na rozhodnutí MZ), desítky e-mailů a jeden urgující telefonát později můžeme říct, že se nám podařilo dohodnout se všemi nemocnicemi. Údaje z minulosti, které již neměly k dispozici, nám s jejich souhlasem vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR. Některé porodnice nám je z ÚZIS vyžádaly samy. Všem děkujeme!
Než se podíváme na výsledky, musíme si ještě udělat malou odbočku.
Nudná, ale nutná metodologická vsuvka
Porodnice poslaly své údaje v souhrnných přehledech, kolik dětí je při propuštění z porodnice plně kojeno, vyživováno příkrmy (my budeme ovšem v průběhu článku používat slovo „dokrmy“, které neevokuje přechod dítěte na pevnou stravu), umělou výživou, parenterálně (do žíly) a u kolika dětí je tento údaj neuveden. Většina nemocnic s výjimkou FN Brno, FN Plzeň a FN Hradec Králové zatím nezpracovala údaje za rok 2016, končíme tedy ve většině případů v roce 2015.
Data z ÚZIS jsou ještě navíc rozdělená podle důvodu ukončení zprávy o novorozenci (mrtvě narozené dítě, propuštění domů, do léčebného zařízení, do kojeneckého ústavu, úmrtí, dovršení 3 měsíců).
Vzhledem k tomu, že nám jde jen o výživu živých dětí, rozhodly jsme se při zpracování údajů z ÚZIS vyloučit data o mrtvě narozených a v průběhu pobytu v nemocnici zesnulých dětí. Jednak nejde o statisticky významnější číslo a hlavně z logiky věci, jakkoliv je to smutné, tyto děti už se v moment propuštění nikterak nestravují.
Ve většině případů (minimálně u dat z ÚZIS) by mělo jít jen o děti, které se v daných nemocnicích narodily. FN Hradec Králové nás upozornila, že v případě jejích dat jsou tam započítány i děti, které tam byly po porodu převezeny z jiných nemocnic v okolí. Je možné, že tomu tak je i u dalších porodnic, byť to explicitně neuvedly.
Informace o parenterální výživě (do žíly) uvádíme pouze, pokud došlo k výraznějšímu vývoji oproti předchozím rokům.
Na všechna původní data v průběhu článku poskytujeme odkazy, ať si je sami můžete ověřit a pokud budete potřebovat, i s nimi jakkoliv pracovat. Všechny fakultní nemocnice i ÚZIS by měly údaje podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném poskytování informací, do 15 dnů od poskytnutí rovněž publikovat na svých internetových stránkách. Ne vždy tomu tak bylo. V těchto případech dáváme údaje ke stažení na naše stránky. Pokud by data nešla stáhnout, nebo by se zobrazovala špatně, dejte nám vědět na info@sestinedelky.cz. Zašleme je emailem.
Národní i krajská data, která používáme ke srovnání, plynou z údajů poskytnutých již dříve ze strany ÚZIS a najdete je tady.
Celkově k problematice věrohodnosti dat a jejich výkladu zde.
Nemocnice řadíme od těch, kde bylo v roce 2015 plně kojeno největší procento dětí.
V závorce vždy najdete, zda se jedná o nemocnici s certifikátem Baby-friendly Hospital. Vycházíme ze seznamu uvedeném na stránkách Laktační ligy, který je označen jako aktuální. Baby-friendly nemocnice musí mimo jiné naplňovat podmínku alespoň 75 % plně kojených dětí (viz Baby-friendly Hospital Initiative – např. str. 23 Hospital Level Implementation). S případnými výjimkami z doložených lékařských důvodů, např. kvůli vyššímu výskytu viru HIV u matek v dané zemi.
A teď už se pojďme podívat, co jsme vypátraly!
Pokračování na straně 2