Pages: 1 2

„Aktivujte pánevní dno co nejdříve po porodu!“

Jedna z věcí, o kterých se nastávající maminky často dozví až po porodu, je důležitost svalů pánevního dna. Zatímco na průchod hlavičky při porodu se mnohé z nás připravují masáží hráze či používáním pomůcek, jako je Aniball, cviky na hlubokou vrstvu pánevního dna často zanedbáváme nebo o nich vůbec nevíme.

Po porodu jsem i já pocítila, jaké to je, když je svalstvo pánevního dna ochablé. A řeknu vám, není to nic příjemného. I proto jsem absolvovala školu pánevního dna u Jany Sobotkové z centra zdravého pohybu Kinesis v Brně. Kromě toho, že je Jana velmi příjemná lektorka, dokáže i tak specifické téma, jakými jsou svaly pánevního dna, podat jednoduše a srozumitelně. Jsem tedy moc ráda, že se nechala vyzpovídat i pro Šestinedělky.

Seznamte se se svým pánevním dnem

Spousta žen ani neví, že má svaly pánevního dna. Začněme tedy tím, co je pánevní dno.

Svaly pánevního dna nemůžeme vidět, ale můžeme si je představit třeba jako misku uloženou v naší pánvi, která nese orgány dutiny břišní (močový měchýř, dělohu, střeva). Přičemž tato miska není pevná, ale naopak pružná a elastická.Pánevní dnoPánevní dno si také můžeme představit jako květinu, která své okvětní lístky rozvíjí a zpět zavírá. Pokud jsou svaly pánevního dna v pořádku, dokáží se stejně jako květina uvolnit (rozkvést) i aktivovat (zavinout).

V jakém případě můžeme mluvit o nefunkčním pánevním dnu?

Problémy s pánevním dnem můžou nastat v okamžiku, převládá-li dlouhodobě svalová kontrakce bez relaxace, nebo naopak jsou-li svaly příliš uvolněné (inaktivní). Můžeme se ale setkat i s kombinací obou těchto „extrémů“, kdy je část svalů pánevního dna příliš uvolněná a jiná část naopak příliš kontrahovaná.

Někdy je těžké určit, proč je pánevní dno nefunkční a co je toho příčinou. Vyvolávajícím faktorem může být například porod, těhotenství, obezita, dlouhodobý stres, sedavé zaměstnání, špatné držení těla, samotná kvalita vazivové tkáně, vysoké podpatky.vysoké podpadky

A jaké problémy můžou nastat? Nefunkční pánevní dno se může projevit nejen problémy s nechtěným únikem moči, poklesem pohlavních orgánů, nefunkční neplodností, menstruačními bolestmi, bolesti při pohlavním styku, ale třeba i bolestmi zad a kostrče.

Pánevní dno tedy není jen téma pro ženy?

Určitě ne, je to také záležitost mužů. Jejich kostěná pánev má sice jiný anatomický tvar než pánev ženy, ale i oni mohou mít problémy s bolestí zad, poruchou erekce, únikem moči po operaci prostaty. Často i jim může pomoci ošetření a znovu nalezení pánevního dna stejně jako nám ženám. Navíc správná aktivace a uvolnění pánevního dna může být i jakousi prevencí problémů s prostatou.

Při přípravě na tento rozhovor jsem narazila na článek, dle kterého se u některých žen v případě nefunkčního pánevního dna neprojeví klasické symptomy, jako je únik moči. Na ochablost těchto svalů se přijde třeba až poté, co při bolestech zad nepomáhají cviky na posílení břišních svalů. Setkala jsi se s tím?

Ano, pánevní dno patří do skupiny svalů označovaných jako core. Jsou to svaly, které se vzájemně ovlivňují. Když tedy jeden ze článků vypadne, odrazí se to na jiném. Aby tedy dobře fungovaly svaly středu těla, je potřeba, aby dobře fungovalo i pánevní dno.

V článku se také uvádělo, že pouze provádění cviků na pánevní dno samo o sobě nestačí. Že i silné pánevní dno může být dysfunkční. Co si o tom myslíš?

Jde o to, že ne všechny cviky jsou ideální a vždy prováděné správně. Je třeba pracovat s hlubšími vrstvami pánevního dna a poté i s celým core, aby fungoval jako celek. Například zatínání svalů kolem svěračů nepomůže. A přesto si myslím, že je tento „cvik“ nejvíce v povědomí veřejnosti. Přitom problémy se svěrači má cca 3 % populace. Mnohem častější jsou problémy s hlubšími vrstvami pánevního dna a s nimi je potřeba pracovat. Nejprve si je „osahat“ a pak je umět vědomě uvolnit a aktivovat a navrátit jim postupně jejich přirozenou pružnost.

Teď už se víc zaměřme na ženy než na muže. Můžeš doporučit, co dělat, aby si žena udržela pánevní dno ve formě?

Prvním krokem je pánevní dno dobře poznat a naučit se ho vnímat. V pánevním dnu, hlavně nás žen, se odráží naše psychická kondice a je zdrojem naší ženské energie. Je to stresový sval stejně jako šíje. Mnohdy si uvědomíme, jak máme ve stresu strnulou šíji, ale co naše pánevní dno? Vnímáme ho? Víme, jak je naladěné?Nákres pánevního dnaDalším krokem je naučit se s pánevním dnem správně pracovat (aktivovat, relaxovat). Z mého pohledu je na začátku nejvhodnější obrátit se na odborníka a absolvovat třeba i několik setkání, dokud si nebudu jistá, že znám své pánevní dno a vím, jak s ním pracovat.  Nemělo by se stávat, že najednou si nejsem jistá, jak že to vlastně bylo.

Navíc pokud člověk někde vidí nakreslené nebo popsané cviky, nemusí je provádět vždy správně. Každý cvik obsahuje mnoho detailů, na které je potřeba dávat pozor a často si to ani neuvědomujeme. Občas se stává, že lidé některé cviky zavrhnou, protože si myslí, že nefungují. Není to třeba tím, že je jen neprovádíme správně?

Traduje se také, že by se mělo provést x cviků denně, ale již se opomíjí pánevní dno uvolňovat, či dokonce mobilizovat pánev (uvolnit její vazivové struktury). Pokud je pánevní dno správně aktivované, zapojuje se přirozeně v průběhu celého dne stejně jako bránice při břišním dýchání. V okamžiku, kdy své pánevní dno znovu „probudíme“ a nabere zpět „dostatek síly“, není už potřeba tak intenzivně s pánevním dnem pracovat. Stačí si pánevní dno občas uvědomit, vnímat pocity z této oblasti a podle potřeby s ním pracovat.

Neméně důležité je i již zmíněné „správné“ dýchání, při kterém dochází k zapojování bránice. Spousta žen dýchá jen povrchově (podklíčkově), což může ovlivnit nejen již zmiňované svaly pánevního dna, ale třeba i břišní svaly a jejich diastázu.

Co naopak vědomě nedělat, abychom si spíše neuškodily?

Velmi rozšířené je přerušování proudu moče během močení. Trénují se tím pouze svěrače a navíc se tím posílá matoucí informace tělu. „Vyprazdňuji nebo nevyprazdňuji?“ V močovém měchýři může zůstat i tzv. reziduální moč, která potom může dráždit a třeba i vyvolat zánět močového měchýře.

Pokračování na straně 2

(Čteno 13,511x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...

  • KaterinaPokorna

    Dobrý den, moc děkuji za tento článek. Já se snažím cvičit cviky na pánevní dno, ale tady jsem četla: http://www.urogynekologie-otcenasek.cz/inkontinence-moci-po-porodu/ že není účelné příliš oblast zatěžovat, ani urputně cvičit – pánevní dno potřebuje odpočinek tak jako jiná vazivově svalová struktura v těle. Ráda bych se zeptala, jak to tedy je. Jestli je dobré cvičit či nikoliv.