Pages: 1 2

6 tipů, jak se co nejlépe připravit na kojení

Nikdo vás asi zcela nepřipraví na to, jaké budou vaše počátky kojení. Spousta maminek, včetně mě, si je představovala úplně jinak. Z prsou, do té doby symbolu vaší sexuality, se najednou stane neustále otevřený mléčný bar a dudlík dohromady.Jak kojit na veřejnosti

Připravte se, že v prvních dnech po porodu bude nejspíš nejčastěji skloňovaným slovem slovo PRSO. Nebo PRSA. A připravte na to i partnera. „Já už nechci prsa nikdy ani vidět, furt o nich doma slyším,“ svěřil se mi kamarád.

Maminka Františka, 32 let

Přestože správně prováděné kojení nebolí, po porodu můžete zjistit, že pro začátek kojení to nutně platit nemusí.

Jest to částečně nedostatek pravé zručnosti při kojení, dále útlost a jemnost bradavek posud neotužených nebo i nepřiměřené vyvinutí jejich, co činí první doby v kojení bolestnými v míře neslýchané.

 Dr. Čeněk Křížek, 1875

O větší bolestivosti „nepřiměřeně vyvinutých bradavek“ toho moc nevíme, ale fakt je ten, že poporodní zápřah je na citlivé bradavky dost velký a miminko vás při kojení moc šetřit nebude.

Aby byly vaše počátky co nejhladší a co nejméně bolestivé, nachystaly jsme pro vás několik tipů, pomocí nichž se můžete připravit na to, co přijde po porodu.

1. Nastudujte si základní pravidla hry zvané kojení

Tohle zní jako hračka. Problém je, že ohledně kojení panují různé nepodložené mýty, které se bohužel vyskytují i v porodnicích (kojení podle určeného časového harmonogramu, omezování délky kojení, podceňování mleziva a čekání na příchod mléka jako na Godota apod.). Je to až neuvěřitelné, ale stále to tak je. Víme to, protože nám to píší maminky z celé České republiky prostřednictvím našeho průzkumu o kojení.

Je tedy potřeba znát alespoň základní informace o kojení dopředu, než se zcela spoléhat na pomoc až při prvních kojicích pokusech. knihy

Kde tedy najít ověřené informace? Pokud chcete sáhnout po knize, rozhodně neuděláte chybu, když si vyberete jednu z těchto:

PočítačJestliže preferujete online zdroje, podívejte se třeba na:

Samozřejmě nemůžu nezmínit také stránky spolku Laktační liga, které jsou plné různých rad a návodů. Nicméně svou roztříštěností jsou vhodné spíše na dobu po porodu, kdy už budete případně hledat konkrétní téma.

2. Podívejte se na videa

Psaný text vám ale sám o sobě kojení úplně nepřiblíží. A možná se vám vůbec nechce něco číst. Ať už je to, jak chce, můžete v přípravě pokračovat shlédnutím několika videí.

První, které můžu doporučit, je obecné video o kojení vytvořené Unií porodních asistentek. Navzdory názvu určitě není jen o tom, proč kojit své dítě, ale taky jak to udělat 🙂

Skvělá krátká videa pak najdete na stránkách International Breastfeeding Centre. Pokud jste anglofonní, mrkněte i na vysvětlující komentář pod každým videem. Jestliže máte raději slovenštinu, pak se na videa můžete podívat přes stránky sdružení MAMILA. Nemusíte se nutně koukat na všechna, ale určitě se nezapomeňte podívat, jak vypadá dítě, když správně pije.

3. Zajděte si na lekci o kojení

Ani prostřednictvím textu či videa si ale nezažijete správnou kojicí techniku. Zajděte se proto podívat na kurz o kojení (např. Umění kojit od APERIO, nebo třeba na Kurz přípravy na kojení od Pavlíny Kallusové). Můžete si také vybrat takový předporodní kurz, jehož součástí jsou lekce o kojení. Určitě se v blízkosti vašeho bydliště něco najde.

Až budete na lekci, vyzkoušejte si třeba na panence, jak se má dítě u kojení držet. V různých polohách. A nechte si od své instruktorky zkontrolovat, jestli to děláte dobře.

Pokračování na straně 2

(Čteno 12,682x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...