Jak poznat, že má novorozeně dost mléka?

Každou maminku, která chce miminko kojit, bude asi zajímat, podle čeho pozná v prvních dnech, že má dítě tolik mateřského mléka (ano, i mlezivo je mateřské mléko!), kolik potřebuje. Ptaly jsme se vás na to i my v naší poslední soutěži. Protože se o tom moc neví a většina naší společnosti – i my – tak nějak přirozeně tenduje k exaktním řešením (čísla, tabulky, grafíky), probereme si jednotlivé možnosti a pak se podíváme, jak by to mělo správně být.

1. Vážení před kojením a po něm

Jak možná víte z vlastní zkušenosti nebo z našeho průzkumu o podpoře kojení v porodnicích, vážení před kojením a po něm je velmi oblíbenou a zároveň poměrně stresující metodou. A to i když probíhá na mnohem modernějších vahách, než je tato:

Má tedy smysl vážit děti a co nám vůbec vážení řekne? Na to jsme se zeptaly zkušené brněnské laktační poradkyně Lucie Nečasové z Lata Lužánky, která svého času zjišťovala od výrobců vah měrnou odchylku. Což je podstatné, protože co si budeme povídat, přírůstek miminek je v prvních dnech poměrně malý.

Napsala nám k tomu toto:

Minimálně z čistě technického hlediska je vážení denního přírůstku i přírůstku okamžitého na hranici měrné chyby váhy, která je u běžně používaných vah s váživostí do 20kg +- 20 – 40 g. Aby byla měrná chyba na dolní hranici, je nutné, aby používaná váha stála na stabilním místě a nebyla přenášena, byla umístěna opravdu vodorovně, byla zatížena rovnoměrně a aby se „vážený předmět“ nepohyboval. Odhlédneme –li od toho, že se miminka na váze prostě hýbají, nesplňují podmínku vodorovného a stabilního umístění ani váhy v porodnicích, natož váhy, které občas půjčují do rodin praktičtí pediatři.

Doporučený denní přírůstek u novorozence do 4 týdnů věku činí 18 – 20 g/ denvážit tedy dítě častěji než 1x za 2-3 dny je neprůkazné.

Sama jsem opakovaně byla přítomna u dítěte v situaci, kdy jsme kojence v porodnici na pokyn personálu zvážili, poskytli mu dokrm a znovu zvážili – a váha ukazovala stále stejnou hodnotu.

Vážení je praktikou, která oddaluje včasný počátek kojení při opravdu prvních signálech dítěte, že je hladové a navíc neúměrně a zcela zbytečně stresuje maminku.

Takže vážení nám nejen nic neřekne, ale zároveň oddaluje kojení a matky zbytečně stresuje. Za nás tedy NE.

2. Dostatečné kakání miminka

La Leche League International v knize The Womanly Art of Breastfeeding maminkám doporučuje, aby v prvních dnech po porodu sledovaly kakání miminka. Za tím účelem je v knize i pěkná tabulka (zase ty tabulky!), kde si můžete odškrtávat, kolik dítě vykakalo a jakou mělo kakání barvu.Pleny

Jak to tedy s vyměšováním dítěte přesně je? Je to vhodná metoda? Na to jsme se zeptaly slovenského spolku laktačních poradkyň MAMILA. Zde je odpověď:

Sledování kakání není spolehlivý ukazatel vydatnosti kojení v prvních dnech, protože podle odchodu smolky není možné vyhodnotit, jaké množství mléka dítě vypilo. Smolka jako druh stolice není výsledkem zpracovaní mateřského mléka, ale v těle dítěte se nachází již v těhotenství. Objem smolky – “dostatečné kakání” – také nemá přímou souvislost s tím, jestli dítě vypilo dostatečné množství mléka, speciálně první nebo druhý den.

U stolice v prvních dnech není stanovené kritérium pro “dostatečné kakání” a po prvním nebo dvou dnech je mnohem důležitější proměna barvy stolice. Ale tento obraz stolice bývá často nehodnotitelný, pokud je dítě dokrmováno umělým mlékem. 

Sledovat kakání dítěte tedy také nedoporučujeme. Jde to ale vůbec nějak poznat? Jde!

3. Sledujte, jak miminko pije!

Nejlepší možnou metodou je sledovat “pauzu v bradě” při kojení, která reálně poukazuje na to, jaké množství mléka dítě polyká. Ano, není to tak jednoduché jako si zapisovat gramy po vážení nebo udělat čárku v tabulce po kakání dítěte. Možná proto se tahle metoda mezi našimi porodnicemi zatím příliš nerozšířila. A ostatně ani pro nás – matky není tak snadná. 

Na stránkách sdružení MAMILA se můžete podívat na video ukázky správného pití u různě starých dětí, které Vám pomůžou vyhodnotit pití vašeho miminka. Samozřejmě také neváhejte kontaktovat kvalitní laktační poradkyni, pokud budete mít jakékoliv pochyby. Raději dříve než později. A v porodnicích se nenechte rozhodit vážením 😉

(Čteno 10,396x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...