Pages: 1 2

Poutavé čtivo ke Světovému týdnu kojení

O zajímavých zdrojích informací o kojení jsme psaly tady. Při příležitosti českých oslav Světového týdne kojení 2017 bych chtěla představit tři další libůstky, které jsem v posledních měsících četla jedním dechem.

Nutným předpokladem, abyste si je mohly vychutnat, je znalost angličtiny. Tyhle knížky totiž zatím nebyly vydány v češtině. (Pokud to tu čte někdo z nakladatelské branže, nechcete se do toho vrhnout? Prosím prosím!)

Pokud nemluvíte anglicky, nezoufejte, taky nepřijdete úplně zkrátka. Právě začínáme zveřejňovat výsledky průzkumu podpory kojení v porodnicích. A to je taky počteníčko 😉

Ale zpět ke knihám:

1. The Womanly Art of Breastfeeding

Jde o klasiku všech klasik. Ultimátní příručku každé kojící matky a laktačních poradkyň. Vše, co jste chtěli vědět o kojení a báli jste se zeptat. Od zdroje nejpovolanějšího – La Leche League International (LLLI). Tedy od žen, které se už v 60. letech 20. století rozhodly, že je potřeba posbírat a sepsat veškeré ženské vědění o kojení, aby ho další generace nezapomněly. Pozor neplést si s naší Laktační ligou, žadná zásadní spojitost mezi nimi není, pokud vím.

Původní vydání The Womanly Art of Breastfeeding

Kniha je čtivá i pro naprostého laika, ale odborník si taky přijde na své. Jde mj. o základní literaturu užívanou v kurzech pro laktační poradkyně LLLI. Aktuální vydání je už 8x revidované, takže reflektuje i moderní poznatky o kojení.

Zaměření knihy je ryze praktické. Žádná zničující teorie, vše doplněné citacemi žen a kvalitními radami. Hodně se mi líbilo, že na konci knihy najdete několik listů k vytrhnutí – se základními informacemi do porodnice nebo k vyvěšení na ledničku. Třeba o tom, jak odstříkat mléko. Jak poznat, že dítě chce kojit. Jak na savčí polohu při kojení. Jak probudit spícího kojence atd.

Protože takhle kniha je podle mě vážně skvělá a přála bych jí každé ženě, která chce úspěšně kojit (zvlášť prvorodičkám!), jeden výtisk tu mám pro vás do soutěže. Když je ten Světový týden kojení, tak se to úplně nabízí, že jo. Napište mi do 24. září 2017 na email aneta@sestinedelky.cz, co se vám první vybaví, když se řekne kojení. Jedno slovo stačí 😉 Losovat bude jako vždy dcerka, která už se těší, že někomu z vás udělá radost.

2. Amy Brown: Breastfeeding Uncovered

Pokud neznáte Dr. Amy Brown, tak je nejvyšší čas, abyste se seznámili. Amy je maminka tří dětí a na britské Swansea University se dlouhodobě věnuje problematice krmení dětí. Zvlášt kojení. Realizuje různé výzkumy o tom, co nás ovlivňuje, když se rozhodujeme, jak budeme dítě krmit. Jaké překážky nás čekají, když budeme chtít kojit, a co s tím.

Zdroj: Swansea University

Líbí se mi na ní, že netvrdí, že každá matka musí za každou cenu kojit. Naproto realisticky uznává, že způsob krmení dítěte by měla být svobodná a informovaná volba ženy a některé ženy kojit nebudou. Protože u cca 2 % to není fyziologicky možné, nebo protože prostě kojit z nějakého důvodu nechtějí.

Stejně tak otevřeně hovoří o tom, že existuje nemalá skupina matek, které kojit chtěly a z nějakého důvodu se to nepodařilo. A že je naprosto nevhodné těmto ženám cokoliv vyčítat a vyvolávat v nich ještě další negativní pocity. Zvlášť když nemáte tušení, čím si prošly a jak to celé bylo. Poznámky o tom, jak nesplnily svou mateřskou roli a že nedaly dětem to nejlepší atd., bohužel vídám čas od času i u nás. Vzpomenu si při tom vždycky na kamarádku, jejíž dvojčata musela být hned po narození v inkubátoru. Doma měla tříletého syna, který taky vyžadoval její péči. Přes veškerou snahu (a že jí nebylo málo!) nekojila dlouho a bylo jí to moc líto. A pak k ní přijde na hřišti jiná maminka a začne ji poučovat, proč jako ty svoje děti cpe umělým mlékem. Takže za mě – konec těmhle zbytečným „mummy wars“, skutečné problémy jsou úplně někde jinde.

Pokračování na straně 2

(Čteno 432x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...