Otevřený dopis našim zdravotním sestrám a lékařům

Milé zdravotní sestry, milé lékařky, milí lékaři,
Vy všichni, kteří se na svých odděleních potkáváte se šestinedělkami,

nebudeme předstírat, že víme, jaké to je pracovat v porodnici. Můžeme si jen domýšlet, že jde o práci nesmírně náročnou a zodpovědnou. Zahnující přímou práci s lidmi, navíc z podstaty věci citlivými šestinedělkami. Očekává se od Vás, že budete neustále vřelí, trpěliví a laskaví. Jako v ostatních zdravotnických profesích v nemocnicích jste nejspíš pracovně přetížení a finančně podhodnocení. Od našich příbuzných, přátel a známých, kteří v nemocnicích pracují, také víme o velkém množství administrativy, se kterou je Vaše práce spojená. Nejspíš se Vám taky občas stává (a dokážeme si představit, že dokáže hodně zamrzet a demotivovat), že se k Vám dostává spíše negativní než pozitivní zpětná vazba.

V minulém roce jsme realizovaly průzkum mezi téměř 3.900 maminkami, jehož cílem bylo zjistit, jaké pomoci a podpory se jim v porodnici dostalo v počátcích kojení. Nebudeme se tvářit, že vše je zalité sluncem. To rozhodně není. Chceme ale na tomto místě zdůraznit, že si Vaší práce vážíme. Měli byste také vědět, jak ji oceňují ostatní maminky. Jak moc je pro ně důležitá v počátcích mateřství Vaše rada a empatická podpora. Mnohdy stačí vlastně poměrně málo. Úsměv, pár povzbuzujících slov, správná a úplná informace. Samozřejmě když jsou problémy s kojením větší, už to tak jednoduché být nemusí. Ale to Vy víte.

Pro dokreslení toho, že maminky Vaši dobře odvedenou práci oceňují, jsme pro Vás vybraly ty nejhezčí komentáře z průzkumu. Doufáme, že se touto cestou dostanou k těm z Vás, jichž se bezprostředně týkají. Zejména pak k těm, kteří byli v komentářích zmíněni jménem: laktační poradkyně Lubica z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze, sestra Amálka z Nemocnice Jindřichův Hradec a MUDr. Mgr. Magdalena Chvílová Weberová, primářka dětského oddělení v Nemocnici Havlíčkův Brod. V několika komentářích, u nichž respondentky průzkumu neudělaly souhlas se zveřejněním, zazněla rovněž velmi pochvalná slova o staniční sestře PhDr. Miloslavě Kameníkové z Fakultní nemocnice Brno (Obilní trh).

Za všechny spokojené maminky Vám děkujeme!

S pozdravem

Aneta Majerčíková
(za Šestinedělky)

1. Hlavní město Praha

Měla jsem maximální pomoc a maximum informací a vím, že nemít podporu sestřiček, tak bych kojení vzdala.

Thomayerova nemocnice, 2014

Cítila jsem velkou podporu od personálu, otevřenost k diskuzi na téma kojení a hlavně jejich erudovanost. Maximální spokojenost!

Thomayerova nemocnice, 2016

Na veškeré dotazy mi bylo zodpovězeno, personál ochotný poradit při kojení. Ze začátku jsem nevěděla, jak na to, sestry mi poradily, jak to dělat správně, tím mi dodaly jistotu a rozkojila jsem se.

Thomayerova nemocnice, 2017

Laktace se mi spouštěla celkem pomalu. Se správnou technikou mi hodně pomohla přítomná laktační poradkyně, která docházela na oddělení šestinedělí a jedna velmi hodná dětská sestra. Dcera pořád ubývala na váze, nikdo mi ale lahvičku s příkrmem nenutil. Čtvrtý den, když už jsem se smířila s tím, že kojit nebudu a od dalšího dne začneme s lahvičkou, se mi mléko spustilo a kojila jsem skoro rok. Byla jsem ráda, že na mě nikdo netlačil a dal nám čas na to se s malou hezky sžít.

Ústav pro péči o matku a dítě (Podolí), 2015

Kojení v porodnici probíhalo bez problémů, žádný nátlak, kdy nebo jak přesně kojit, hledalo se, co dětem a matce vyhovuje nejvíce, na péči si vůbec nemůžu stěžovat, sestřičky byly úžasné.

Ústav pro péči o matku a dítě (Podolí), 2015

Laktační poradkyně Lubica byla zlatá.

Ústav pro péči o matku a dítě (Podolí), 2017

V porodnici se apelovalo na to, aby předčasně narozené dítě odcházelo kojené! Sestřičky i doktoři pro to dělali možné i nemožné.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, 2014

Mléko se spustilo po masáži prsou, kterou mi ukázala jedna ze starších sestřiček, i jak správně přiložit miminko mi ukázala. Myslím, že vděčím právě jí, že jsme se to naučili.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, 2016

Na porodním oddělení nemocnice U Apolináře jsem porodila v únoru před rokem dvojčata. Narodila se dřív o dva týdny císařským řezem. Personál porodnice byl profesionální a velmi podporující, byl mně i mému příteli velkou oporou. S kojením mi místní sestřičky na oddělení Intermedián (kde se starají o nedonošené deti) pomohly tak dobře, že jsem během týdne byla schopná kojit dvojčata simultánně (a dodnes je – rok poté – ještě kojím). Ráda bych všem sestřičkám na tomto oddělení touto formou poděkovala. To, že mám zdravé a tak, jak bylo dlouho potřeba, i plně kojené děti, je jejich zásluha.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, 2016

Vše mi ukázaly sestry od Čápa, byly milé, pomohly s přisátím, syn se to naučil rychle a mně se spustilo mléko čtvrtý den a hned nás pustili domů. Z domova jsem jim i jednou volala, protože jsem měla popraskané bradavky. Vše se pak srovnalo, doporučily mi, jak o bradavky pečovat, čím mazat, jak motivovat syna k pití, jak pečovat o prsa, prohřívat, co pít… A hlavně mě pohladily, uklidnily a rozesmály, když jsem třetí den v porodnici panikařila, že nemám mléko. Jsou to zlaté ženské a také díky nim stále kojím syna.

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady,  2016

Vrchní sestra byla velmi ochotná a ráda pomohla, ukázala.

Nemocnice na Bulovce, 2014

V porodnici byl moc ochotný personál a moc rád pomohl kterékoli mamince. Pokud i přes všechny “možnosti” (změna různých poloh při kojení, různé doby apod.) některé mamince nešlo kojení, byl s nimi konzultován další postup (dokrmování, nebo umělé mléko) – personál jim poskytl i psychickou podporu apod.

Nemocnice na Bulovce, 2017

Personál mi byl vždy napomocný, když byl problém s přisátím. Cítila jsem se bezpečně, že po dobu hospitalizace tam mám sestřičky, které mi vždy pomůžou.

Fakultní nemocnice v Motole, 2016

Sestřičky mi vše ukázaly a mohla jsem kdykoliv přijít se zeptat, kdyby se mi nedařilo. Sestřičky mi pomohly i ve 3 ráno.

Fakultní nemocnice v Motole, 2016

2. Jihočeský kraj

Kojila jsem tandemem, rychle jsem se to naučila, personál na neonatologickém oddělení perfektní.

Nemocnice České Budějovice, 2015

Hned po porodu mi bylo miminko přiloženo k prsu. Bylo mi doporučeno kojit alespoň 8x denně. Ukázali mi, jak správně kojit, přišli mě i znovu zkontrolovat, jestli kojím správně. A pak jsem ještě jednou požádala o pomoc, když se nechtělo miminko přisát a ochotně mi sestřičky pomohly a poradily. Jinak mě neomezovaly v délce ani počtu krmení za den.

Nemocnice České Budějovice, 2017

Nejvíce mi pomohla sestřička Amálka.

Nemocnice Jindřichův Hradec, 2015

Po pěti dnech místo domů jsme šly kvůli žloutence na dětskou JIP a tam byl úplně jiný přístup. Tam mi konečně pomohly sestřičky s kojením, naučily nás to a domů jsme odcházely plně kojené z prsu.

Nemocnice Jindřichův Hradec, 2016

Empatický přístup sester.

Nemocnice Český Krumlov, 2016

Obě děti byly přísavky, takže problém s kojením nebyl, pomáhali mi v porodnici spíš s bolavými bradavkami. Za to jim dík, byly velmi ochotné a sestřička mi došla i do lékárny.

Nemocnice Písek, 2016

Sestry byly ochotné a příjemné.

Nemocnice Prachatice, 2016

Jako prvorodička jsem nevěděla, jestli kojím správně nebo dost a sestřičky byly vždycky nápomocné.

Nemocnice Tábor, 2016

3. Jihomoravský kraj

Velmi pozitivní zkušenost. Pomohli mi se začátkem kojení u miminka narozeného 35+6. Podpora kojení, kdykoliv jsem mohla přijít a upravit své pocity i kojicí polohu pod dohledem sestřiček. Opravdu úžasný přístup.

Nemocnice Boskovice, 2014

Naší porodnici děkuji, že umožňují a nijak neomezují kontakt s dítětem i v případě komplikací.

Nemocnice Břeclav, 2016

Mně bylo v porodnici v Bohunicích vše báječně a důkladně vysvětleno.

Fakultní nemocnice Brno, pracoviště Bohunice, 2014

Sestry poradily a pomohly, pouze jsem se trochu bála, zda něco nedělám špatně. Sestry mě uklidnily, že se rozkojíme a taky že ano.

Fakultní nemocnice Brno, pracoviště Bohunice, 2016

V Bohunicích je skvělá laktační poradkyně, která vede i předporodní kurzy o kojení.

Fakultní nemocnice Brno, pracoviště Bohunice, 2016

Díky skvělým sestřičkám jsem kojení vnímala jako automatickou věc bez jakéhokoliv stresu.

Fakultní nemocnice Brno, pracoviště Obilní trh, 2014

Celkově jsem byla s péčí na oddělení šestinedělí spokojená. Laktační poradkyně mi pomohly klidně ve dvě ráno, byly převážně ochotné a laskavé.

Fakultní nemocnice Brno, pracoviště Obilní trh, 2015

Moc mi pomohli. Byla jsem u sester v kojicí místnosti pořád, pořád mi pomáhaly, dostávala jsem i obklady a pořád jsem si s nimi o všem možném povídala. Jsou tam všichni skvělí profíci.

Fakultní nemocnice Brno, pracoviště Obilní trh, 2015

Obrovská ochota sester, ráda poradily, ukázaly. Naprostá spokojenost.

Fakultní nemocnice Brno, pracoviště Obilní trh, 2015

Sestry mi zachránily kojení.

Fakultní nemocnice Brno, pracoviště Obilní trh, 2016

Laktační poradkyně chodila za námi pravidelně, byla moc milá a opravdu se zajímala o to, aby nám kojení šlo.

Nemocnice Kyjov, 2014

Vnímala jsem kojení velmi kladně 😉 I přestože jsem byla císařským řezem, hned po probrání z narkózy mi malého přiložili k prsu a ten se hned přisál. Malého mi nosili ke kojení pravidelně a od druhého dne už jsem ho měla u sebe v posteli a přikládala podle přání dítěte 😉 Dokonce mi rozmlouvali i 4. den dudlík, když už mě bolely bradavky.

Nemocnice Znojmo, 2014

4. Karlovarský kraj

Sestry byly velice ochotné a rozkojila jsem se hned.

Nemocnice Cheb, 2015

Personál byl příjemný, vzhledem k císařskému řezu mi pomáhali s častým přikládáním k prsu.

Nemocnice Ostrov nad Ohří, 2016

5. Královéhradecký kraj

Největší vliv na mé kojení přisuzuji sestřičce / porodní asistentce, která mi miminko nosila na kojení během první noci, kdy jsem ještě nemohla vstávat a neměla jsem proto miminko v péči. Byla moc milá a velmi mi pomohla s technikou kojení. Navíc vždy po skončení kojení mi připomněla, abych dala dcerce pusu… Pro někoho normální, samozřejmá věc, já jsem ale po císařském řezu měla trochu problém uvědomit si, že je miminko opravdu moje, a poddat se mateřskému citu. Mohu říct, že právě tato sestřička ve mně ten cit probudila.

Fakultní nemocnice Hradec Králové, 2016

Sestřičky v porodnici byly velice ochotné. Chodily za mnou a pomáhali mi. Jako prvorodička jsem to opravdu velice ocenila. Měla jsem problémy i s ragádami a hned mi bylo řečeno, že máme špatnou techniku atd. Co se týče porodnice v Jičíně, byla jsem spokojená 🙂

Nemocnice Jičín, 2015

Pozitivní zkušenost. Pomohli mi se rozkojit – měla jsem na pokoji elektrickou odsávačku a syna jsem kdyžtak dokrmovala svým odsátým mlékem injekční stříkačkou. (Syn narozen akut. císařským řezem 35+5 z důvodu mého HELLP syndromu, kojila jsem 25,5 měsíce).

Nemocnice Náchod, 2014

Moje zkušenosti byly pouze pozitivní a s kojením jsem problémy neměla.

Nemocnice Rychnov nad Kněžnou, 2016

6. Kraj Vysočina

Kojení v porodnici jsem vnímala jako přirozený proces, který probíhal v uvolněné a přátelské atmosféře.

Nemocnice Havlíčkův Brod, 2014

I když všechno nebylo dokonalé, musím smeknout před havlíčkobrodskou neporodnicí, kde i přes předčasný porod císařsým řezem mi dokázali zajistit bonding (i když ne tak dlouhý) a naučit mě všechno o kojení (do té doby jsem byla přesvědčená, že mi kojení nepůjde a prostě dám umělé mléko), nakonec jsem díky nim plně kojila, přečetla pak hromadu informací a stala se ze mě “zastánkyně kojení”. Takže za mě Havlíčkův Brod 1∗

Nemocnice Havlíčkův Brod, 2016

Sestřičky nám v porodnici neustále pomáhaly, dokud nám přikládání nešlo. Vizity byly citlivé – klidně nás nechaly v průběhu kojit. Následně jsme konzultovali i po telefonu (horkou linku opravdu doporučuji) a po 6 týdnech, těsně před Vánoci, jsme se opět vrátili kvůli bolestivému přisávání a zničeným prsům – pomohla nám přímo primářka MUDr. Weberová. Za uklidnění a pomoc jsem nesmírně vděčná.

Nemocnice Havlíčkův Brod, 2016

Kojení v porodnici bylo naprosto skvělé, bez chyby a hlavně v klidu.

Nemocnice Havlíčkův Brod, 2016

Jsem nadšená s porodnicí v Jihlavě, sestřičky mi pomáhaly a motivovaly s kojením i v noci.

Nemocnice Jihlava, 2016

Kojení bylo super, všichni se mi snažili pomoct a díky tomu kojím do teď.

Nemocnice Jihlava, 2016

7. Liberecký kraj

Skvělé, pořád sestra chodila, jak nám to jde a kdyby něco, ráda vysvětlí a pomůže.

Nemocnice Jilemnice, 2014

8. Moravskoslezský kraj

Skvělý zážitek! Pomoc laktační poradkyně jsem měla již na porodní sále a stejná sestra se mi věnovala i po porodu na novorozeneckém. […] Věřím, že i díky skvělé péči v karvinské porodnici plně kojím již desátý měsíc bez jediného zdranění bradavky či dalších komplikací prsou, které kojení mohou provázet. Velké díky všemu personálu karvinské porodnice! Dodnes na tamní pobyt vzpomínám jako na nejkrásnější dny uplynulého roku.

Nemocnice Karviná, 2016

Laktační poradkyně byly užitečné, pomohly.

Nemocnice Krnov, 2015

Nikomu nevadilo, že je miminko u mě v posteli a že je na prsu nonstop, jen doporučili lepší polohu, častěji střídat prsa a mast na bradavky – to bylo přínosné, kojení podporující.

Nemocnice Krnov, 2016

Cítila jsem 100% podporu.

Nemocnice Krnov, 2017

Veskrze pozitivní.

Nemocnice Třinec, 2014

Měla jsem o kojení načteno dost už před porodem a v porodnici bylo dodrženo všechno důležité pro rozjetí a podporu kojení. V porodnici je lékařka, která se zabývá kojením, správným přisátím a případnými problémy. Při odchodu je mamince dáno telefonní číslo na tuto lékařku v případě problémů. Přes akutní císař a nemožnost bondingu a strávení prvních minut a hodin s dcerou, kojím už devět měsíců bez problémů.

Městská nemocnice Ostrava (Fifejdy), 2016

9. Olomoucký kraj

Moc mi v porodnici pomohli. Měla jsem problém s bradavkami a oni mi pomáhali tak často a úžasně, že jsem se 6. den rozkojila a pak kojila ještě rok a půl.

Fakultní nemocnice Olomouc, 2014

Maximální spokojenost. Úžasná péče a velice příjemný personál. Velké překvapení pro mě bylo zapůjčení kojicího polštáře během pobytu v porodnici.

Fakultní nemocnice Olomouc, 2016

Naprosto skvělý přístup, laktační poradkyně byla přítomna každý den a i když jsem rodila ve 33. týdnu císařským řezem, po dvou týdnech jsme odcházeli domů plně kojení.

Fakultní nemocnice Olomouc, 2016

V Olomouci mi pomohly jak laktační sestry, tak sestry na novorozeneckém oddělení. Vždycky přišly ochotně, a to i v noci. Věnovaly nám dostatek času. Byly tam k dispozici i kojicí polštáře a různé alternativní metody, jak kojení pomoci. Využila jsem i možnosti konzultace s laktační sestrou po propuštění, hodinu se Vám věnuje, můžete u ní nakojit a miminko si převážit. Celkově si myslím, že porodnice Olomouc maximálně pomáhá maminkám nastartovat správně laktaci.

Fakultní nemocnice Olomouc, 2017

Výborné! Velice nápomocný personál!

Nemocnice Přerov, 2016

Perfektní přístup, empatie, srozumitelnost.

Nemocnice Šternberk, 2014

Každou chvíli se mě chodila některá ze sester ptát, jestli už kojím. Vždy jsem řekla, že ne. Zpočátku říkaly, ať to zkouším, že mi kdyžtak pomůžou. A. prostě odmítala otevřít pusinku. Jelikož jsem byla na kojení neustále dotazována, řekla jsem si nakonec o pomoc. […] Minimálně dvě sestry byly v době mého pobytu super laktační poradkyně a několik nás maminek k nim docházelo. Jedna z těchto bezvadných ženských mi pak řekla, že děti, co se nechtějí přisávat, později nevědí, kdy přestat. Měla pravdu. […] Personálu je žalostně málo, práce žalostně moc, přesto se většina personálu chovala profesionálně.

Nemocnice Šternberk, 2016

Byla jsem ráda, že mi poradili a maximálně podporovali kojení. Dcera měla silnou novorozeneckou žloutenku a neměla sílu pít, ale nakonec jsme to zvládly.

Nemocnice Šternberk, 2016

Sestřičky byly milé, hodné, pomáhaly polohovat miminko k prsu (po císařském řezu jsem nebyla tolik pohyblivá, jak bych chtěla), ukázaly správnou techniku kojení a malou mi přiložily k prsu ihned po mém probuzení z celkové anestezie.

Nemocnice Šumperk, 2015

V porodnici byly skvělé laktační poradkyně a se vším mi pomohly. Jsem s jejich pomocí velice spokojená.

Nemocnice Šumperk, 2016

10. Pardubický kraj

Maximální pomoc s kojením od sester z novorozeneckého oddělení, vždy ochotné, vstřícné, nemůžu si stěžovat.

Nemocnice Chrudim, 2015

Měla jsem možnost porovnání porodu v roce 2015 a 2016 a bylo to nebe a dudy. Všechny sestry prošly údajně kurzem laktačních poradkyň, takže informací dostatek a nemám si tentokrát na co stěžovat, vše naprosto super.

Nemocnice Chrudim, 2016

Velmi pozitivní, byl k dispozici i kojicí koutek, kam mohly maminky s miminkem kdykoliv zajít a sestřičky jim pomohly s kojením.

Pardubická nemocnice, 2016

Byla jsem moc ráda za úžasný personál.

Orlickoústecká nemocnice, 2014

I když jsem neměla vůbec žádný problém s kojením, personál velmi dbal na to, aby dítě bylo kojené. Sestřičky se neustále ptaly, zda něco nepotřebujeme. Byla jsem opravdu spokojená.

Orlickoústecká nemocnice, 2015

11. Plzeňský kraj

Kojení probíhalo úplně v pořádku, s počátečními problémy mi pomohly ochotné sestry.

Fakultní nemocnice Plzeň, 2016

Sestry byly neskutečně příjemné a ochotné. Laktace se mi spustila velmi brzy i navzdory tomu, že jsem byla po císařském řezu.

Nemocnice Rokycany, 2017

Personál byl velice ochotný a příjemný… Doporučili mi techniku kojení, ale ukázali i více možností.

Nemocnice Klatovy, 2016

Personál byl velice ochotný a vždy dokázali pomoct.

Nemocnice Stod, 2016

12. Středočeský kraj

S porodnicí jsem byla naprosto spokojená. Kojení, ačkoliv po císařském řezu, se rozběhlo dříve, než jsem čekala. Miminko se krásně snažilo již od začátku. Ačkoliv jsem nebyla schopná po operaci svtát z postele, pravidelně mi miminko přinášeli a přikládali k prsu. Jediný problém nastal, když se prsa nalila mlékem moc a miminku nešlo se přisát – sestry mi ale poradily, jak na to. K dispozici byl v porodnici i kojicí polštář.

U Sluneční brány, Hořovice, 2017

Porod a péče ze strany gynekologicko-porodnického oddělení proběhly k mé spokojenosti.

Nemocnice Kladno, 2017

Pomohla mi dětská lékařka MUDr. Lucie Jechová, která je zároveň laktační poradkyně a v nemocnici pracuje. Řekla mi, ať si časových omezení nevšímám a kojím si po svém.

Nemocnice Kolín, 2016

Přirozené, všechno bylo v pořádku, hezky se o mě sestry staraly a pomáhaly, aby šlo vše, jak má.

Nemocnice Mělník, 2017

Druhý den po porodu jsem měla domluvenou návštěvu laktační poradkyně proškolené Laktační ligou, která opravila polohu miminka v mém náručí a přisátí k druhému prsu. Také mi ukázala a umožnila vyzkoušet různé polohy při kojení. Moc mi tím pomohla.

Klaudiánova nemocnice, Mladá Boleslav, 2016

S kojením v porodnici jsem byla velmi spokojená! Malého mi prvně donesli hned, jak jsem se probudila z narkózy po císaři a hned mi sestra pomohla s přisátím, byla velmi trpělivá, opatrná a milá. Malého mi nosili každou chvíli, nehledělo se na čas, prostě chtěl, tak dostal 🙂 […] Z porodnice jsem odcházela jako naprosto spokojená a všeznalá prvorodička a jsem za to šťastná. Letos tam jdu znovu 😉

Nemocnice Neratovice, 2014

Byla mi poskytnuta veškerá podpora. Ukázáno několik technik. Když jsem začínala trochu panikařit, sestřičky zkusily odsát a těch pár kapek mě uklidnilo, že už se mléko tvoří.

Nemocnice Neratovice, 2015

V neratovické porodnici byla úžasná laktační poradkyně. která mi se vším pomohla a vždy poradila. Obracela jsem se na ni i po návratu z porodnice. Miminko se mnou mohlo být na pokoji celou dobu, já toho ovšem po císaři nebyla moc schopná, proto se mnou všechny noci nestrávilo.

Nemocnice Neratovice, 2015

Se vším mi pomohli a pokud jsem měla nějaký dotaz, bez jakýchkoliv problémů mi vše vysvětlili, včetně možnosti kojení s kojicím polštářem. Dudlíky nebyly v porodnici dovolené právě kvůli kojení.

Nemocnice Nymburk, 2014

Všichni byli milí, ochotní a se vším mi poradili a podporovali mě.

Okresní nemocnice Příbram, 2014

13. Ústecký kraj

Nikdy nezpochybňoval mou mateřskou roli a to mi pomohlo ze všeho nejvíce 🙂

Nemocnice Děčín, 2015

Velice efektivní pomoc ze strany personálu.

Nemocnice Děčín, 2016

Sestřičky byly hodně za kojení, podporovaly všechny maminky. Já problém neměla, ale všimla jsem si, že některé jiné maminky to tak jednoduché vůbec neměly a sestřičky jim velmi pomáhaly, opakovaně ukazovaly a kontrolovaly správnou techniku a případně alternativy s cévky u bradavky… Až to některé unavené maminky štvalo a na chodbě se tajně svěřovaly, že by raději dostaly flašku s příkrmem, než se pořád snažit… Ale pokud vím, při odchodu domů se i tyhle maminky usmívaly, že se rozkojily a už to jejich dětem jde 🙂

Nemocnice Kadaň, 2016

Za dva dny byl malý převezen na JIRP do Mostu kvůli vrozenému zánětu plic. […] Tam mi nikdo neurčoval intervaly, sestra měla moje telefonní číslo a když malý začal plakat, zavolala mi a já šla kojit. Krásně jsem se rozkojila a asi po necelém týdnu nás propustili domů se zbytkem antibiotik do domácího léčení.

Nemocnice Most, 2015

Díky sestrám na oddělení šestinedělí se mi přes všechny strasti podařilo kojit. Byly u mě při každém kojení, a to jak ve dne, tak i v noci. Pomáhaly a radily, za což jsem jim moc vděčná.

Podřipská nemocnice, Roudnice nad Labem, 2017

Vnímám to pozitivně. Jsem ráda, že jsem mohla kojit dle požadavků miminka a ne podle časového rozvrhu, laktace se mi díky tomu rozjela velice dobře.

Podřipská nemocnice, Roudnice nad Labem, 2017

Na jedničku.

Podřipská nemocnice, Roudnice nad Labem, 2017

14. Zlínský kraj

Sestřičky byly velmi ochotné a se vším poradily/pomohly, a tak jsme domů odjížděli se synem sebevědomí a spoKOJENÍ oba 🙂 Sestřičky jsou v Kroměříži ženami na svých místech 🙂

Kroměřížská nemocnice, 2015

Velmi pozitivní. Rodila jsem císařem a měla nějaké komplikace, tak se mnou dcera nemohla být neustále. Několikrát za noc mi ji ale dovezli, když měla hlad a zůstala se mnou i hodinu. S přístupem zdravotního personálu jsem naprosto spokojená 🙂

Uherskohradišťská nemocnice, 2015

Velmi pozitivní dojem, na kojení klade porodnice velký důraz, hodně kontrolovali polohy a pomáhali v začátku kojení. Děti jsme ani nevážili, to vidím jako velké plus. Velice příjemný personál.

Uherskohradišťská nemocnice, 2015

V porodnici mi sestry skutečně hodně pomohly s kojením. V jakoukoliv denní či noční dobu jsem se na ně mohla obrátit s prosbou o pomoc. Tak dlouho nade mnou stály, až se malá přisála a začala pít. Patří jim velký dík. Díky nim jsme z porodnice odcházely bez příkrmu.

Uherskohradišťská nemocnice, 2017

Nejlepší byla ta sestřička, která je sama kontaktní maminkou.Syn se narodil císařem a i přesto se nám kojení povedlo (bonding zajistil tatínek) a kojíme stále.

Krajská nemocnice Tomáše Bati, Zlín, 2015

Personál byl empatický a trpělivý, vše hezky vysvětleno a veškeré otázky zodpovězeny.

Krajská nemocnice Tomáše Bati, Zlín, 2015

Zlínská porodnice se ke kojení staví velmi pozitivně, pomoc mi byla nabízena, kontakt na laktační poradkyni jsem také dostala.

Krajská nemocnice Tomáše Bati, Zlín, 2016

(Čteno 2,147x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...