Série dokumentárních filmů Out of the Blue

Asi vás moc nepřekvapí, že v některých zemích jsou na tom s osvětou v oblasti poporodního duševního zdraví mnohem lépe než v České republice. Do značné míry za to mohou samy maminky, které si prošly po porodu těžkým období a mají touhu pomoci ostatním v podobné situaci. Otevřeně sdílejí své příběhy. Dávají ostatním naději, že bude lépe. Organizují podpůrné skupinky. Sdružují se ve spolcích. Chystají materiály pro ostatní. Nebo třeba pořádají happeningy s cílem šířit osvětu, jako je například Maternal Mental Health Walk.

Takový stupeň angažovanosti maminek u nás pořád chybí, ale doufáme, že se to časem změní. Třeba i s naší pomocí.

Zatím můžeme jen tiše závidět kamarádkám z Velké Británie, v níž před nedávnem zveřejnila nezisková organizace Best Beginnings sérii krátkých dokumentárních filmů Out of the Blue. Série dokumentárních filmů Out of the BlueKaždý dokument řeší některé z témat týkajících se duševního zdraví žen po porodu. Od poporodního blues až po poporodní psychózu.

Osvěžující je sdílení příběhů několika žen, které vás nejspíš nenechají úplně chladnými. Hned v prvním dokumentu hovoří dvě maminky, které jen díky rychlému zásahu blízkých v prvním případě a náhodného kolemjdoucího v druhém případě nespáchaly sebevraždu. Jsou výbornou ukázkou toho, s čím šestinedělky mohou po porodu bojovat a co se jim děje v hlavě.

Přínosné je také neopomenutí zkušeností partnerů, kteří prožívali všechny těžkosti se svými ženami a snažili se jim být oporou. Byť jim to třeba někdy tak úplně nešlo.

Tvůrci nezapomněli ani na otázky duševního zdraví otců po narození dítěte. To je v poslední době na Západě čím dál víc diskutované a i my si už na něj brousíme drápky.

Vyprávění rodičů doplňují odborníci, zdůrazňující zejména potřebu mluvit o tom, jak se cítíte a vyhledat včas pomoc. Stejně jako u nás ji člověk může nalézt kupříkladu u praktického lékaře, psychologa nebo psychiatra. Děsivé jsou ovšem příběhy špatných diagnóz a léčby, což jen ukazuje, že osvěty není nikdy dost. Rozhodně je dobré si uvědomit, že pokud vám lékař nesedne, můžete si najít jiného. To je myslím přístup, který zatím čeští pacienti (včetně mě) moc nevyužívají.

Síť různých podpůrných služeb, které jsou ve Velké Británii maminkám k dispozici, je ovšem širší než u nás. Inspirativní jsou především Mother Baby Units – specializované jednotky v nemocnici, kde těžce nemocné maminky mohou být celou dobu se svými dětmi. Prostředí je velmi domácké, personál podporuje bonding s dětmi i kojení a posiluje mateřské kompetence. Díky tomu je také uzdravování mnohem rychlejší. V některých MBU dokonce mohou ubytovat i tatínky.

Přestože jsou dokumenty zajímavé, nedoporučuji je sledovat v kuse. Místy se totiž poněkud opakují, což může začít člověka po nějaké chvíli poněkud otravovat. Svůj účel ale určitě plní. Zvlášť když na konci každého z nich jsou kontakty na pomáhající organizace.

Na dokumenty se můžete podívat nebo si je stáhnout tady. Zdarma.

Třešinkou na dortu pak je, že filmy vznikly s podporou Catherine, vévodkyně z Cambridge. Její řeč při příležitosti premiéry si můžete pustit níže.

Heads Together Best Beginnings Mothers’ Day Duchess of Cambridge Speech from InVision Communications on Vimeo.

Jak se vám dokumenty líbily? Víte o něčem podobném u nás? 

(Čteno 203x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...