Nebezpečné věty, které ohrožují počátek kojení

Se slovy někdy nakládáme až příliš lehkovážně. Jejich dosah může být mnohem větší, než sami čekáme. Vybrala jsem z odpovědí maminek v našem průzkumu o podpoře kojení v porodnicích několik zvláště nebezpečných vět, s nimiž se maminky ve většině (ano, po vyhodnocení průzkumu nepokrytě říkám většině) českých porodnic v různých obměnách mohou setkat. A které mohou kojení zaříznout dříve, než k němu vůbec dojde. Podotýkám, že nejde o úplný, ale pouze demonstrativní výčet. Některé perličky si ukážeme později, až se budeme věnovat konkrétním pastem v počátcích kojení.

Vřele děkuji všem zdravotníkům, kteří nikdy nic z níže uvedeného nevypustili z úst!  

A teď si představte, že jste prvorodička. Po dlouhém porodu konečně vidíte své miminko. Tolik jste se na něj těšila. Asi byste ho měla nakojit, že. A vtom uslyšíte od přítomné zdravotní sestry tato laskavá slova:

1. „Vy nikdy kojit nebudete.“

Tak co budete dělat? Budete se vůbec pokoušet? Vždyť tahle sestra, která pracuje ve FN v Motole – porodnici s certifikátem Baby-friendly Hospital – už dlouhé roky, to určitě zkušeným okem bezpečně pozná. Omyl, nepozná! O fyziologii kojení je toho ještě hodně neznámého a ani vědci zatím nedokáží bez mnoha složitých vyšetření (a někdy ani s nimi ne) kvalifikovaně říct, jestli bude žena schopná kojit.

Takže zapomeňte na to, že se v porodnici vyskytují Sibyly. Mimochodem, paní kojila. V době vyplnění dotazníku už desátým měsícem.

2. „K těmto prsům se žádný dítě nikdy nepřisaje.“

Ani ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze není nouze o věštkyně. Ani v tomto případě se ale netrefila, dítě se nakonec přisálo.

Variace na téma „máte špatná prsa“ (citace z FN Ostrava, porodnice s certifikátem Baby-friendly Hospital) ovšem existuje v tolika variantách, že se mi je tu nepodaří všechny postihnout. Prsa mohou být příliš velká. Příliš malá. Špatně tvarovaná.

Někteří zdravotníci (v tomto případě FN v Motole, ale mohlo se to taky odehrát – a odehrálo – třeba v baby-friendly Vyškově) jdou více do detailu a odborně vám řeknou: „S takovými bradavkami nikdy kojit nebudete.“ V baby-friendly Opavě jsou upřímnější: „Máte blbé bradavky.“ Stejně jako v baby-friendly Českých Budějovicích: „Kde jste nechala bradavky?“ Člověka tak napadá, jak by to asi dopadlo, kdyby takhle otevřeně hodnotil zdravotní personál mužským pacientům velikost či tvar penisu. Nechali by si to líbit?

A teď si tu pojďme na rovinu říct, že jen velmi zřídka existuje něco takového jako špatná prsa. Dokonce i s prsními implantáty lze za určitých okolností kojit. Ano, pokud máte vpáčené bradavky, jsou počátky kojení problematičtější a ideální je řešit to už v těhotenství. Ani tak není se správnou pomocí nic zhola nemožné. Mnohé ženy, kterým v porodnici věštili, že s takovými bradavkami to určitě nezvládnou, to nakonec dokázaly. Ale musely se samy neskutečně snažit a vyhledat odbornou pomoc. Proč jim ji neposkytli už v porodnici?

3. „Máte málo nalitá prsa.“

Hvězdná FN Ostrava s certifikátem Baby-friendly Hospital. Není nad to pronést taková slova k šestinedělce, která je separovaná od dítěte, a tudíž se ani logicky nemůže rychle rozkojit. Leda by odstříkávala či odsávala k smrti. Ale to by jí to musel někdo poradit.

Zopakujme si pro jistotu na tomto místě ono sladké, veřejně známé tajemství, že mléko se tvoří dle systému nabídka – poptávka. Ví se to už pěkně dlouho na to, aby to věděli i v porodnicích.

Alternativně můžete od personálu vyslechnout výtky, že máte prsa příliš nalitá. Ale to už vám nemusí kojení nahlodat. Dokrmů netřeba a vy se cítíte jako supermatka. Tedy pokud vám poradí, co s tím a vyhnete se možné retenci mléka.

4. „Stejně ještě nemáte mléko. Co si myslíte, že během těch tří minut to dítě vypije?“

V některých porodnicích (v tomto konkrétním případě šlo o FN v Motole, ale mohla to být klidně baby-friendly porodnice v Písku – „Dítě pít ještě nepotřebuje, není důležité dávat prso.“ – nebo třeba baby-friendly Nemocnice Milosrdných bratří v Brně) je zvykem čekat na mléko jako na Godota. A ono mnohdy opravdu nepřichází. Kde je asi chyba?

(Odpověď viz výše – nabídka poptávka. Mimochodem výživné kolostrum taky vůbec není k zahození, takže s kojením po porodu opravdu neotálejte.)

5. „Neumíte kojit.“

Žádný učený z nebe nespadl. Ani ve FN v Motole. Kojení je prostě dovednost jako každá jiná. Zlepšuje se s délkou praxe. Netřeba to matkám omlacovat o hlavu nebo jejich snahy shazovat. Vhodnější je správně je to naučit. Od toho tam ostatně zdravotní personál tak trochu je. Teda aspoň myslím.

6. „A vy už kojíte bez nás, to si věříte.“

Jistě, ženy by měly vždy kojit jen a pouze za přítomnosti zdravotního personálu. Jinak by v tom byl chaos a matky by nedejbože mohly být samostatnou jednotkou schopnou postarat se o své dítě. Takže ano, sestra v Ústavu pro péči o matku a dítě postupovala zcela správně, když svou poznámkou nahlodávala křehké mateřské kompetence prvorodičky.

7.  „V noci nechte miminko spát a spěte také.“

V baby-friendly Strakonicích (a nejen tam) je spánek důležitý. Důležitější než to, abyste se pořádně rozkojila a ušetřila si tak dny a měsíce problémů.

8. „Už ji máte zase na prsu?!“

Z odpovědí maminek totiž plyne, že v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně se kojí spíše méně než více. Ale nebudu zbytečně přísná, není to jen tam. Z FN Ostrava nám napsala maminka: „Jedna sestra mě dokonce rozplakala, když mi nadávala, že kojím moc dlouho.“

A mléka ubývá a ubývá. V takovém případě je pak už třeba jasně určit viníka, jako třeba v Karviné: „Úbytek na váze má kvůli vám a nedodržení režimu.“ Co k tomu dodat? I tato porodnice se může pochlubit certifikátem Baby-friendly Hospital.

9. „A taky uvažujte, maminky, nekojené dítě můžete dát babičce na hlídání a samy si odpočinout, vyspat se. Umělá mléka jsou dnes již na daleko vyšší úrovni než mléko mateřské.“

V Kyjově, porodnici s certifikátem Baby-friendly Hospital (překvapuje to v tuto chvíli ještě někoho?), mají jasný názor a nebojí se ho dát najevo. Takže maminky, fakt se nemusíte o nic snažit. Aniž bychom se vůbec blížili k tomu, abychom znali všechny složky mateřského mléka, to umělé je prostě tak nějak lepší. Amen.

Ženy, setkaly jste se v porodnici s větami, které vás v kojení znejistěly nebo vám jej nějakým způsobem znesnadnily? Podělte se v diskuzi pod článkem nebo na naší stránce na FB.

(Čteno 6,204x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...

  • Didi Ceridwen

    To znám. Mám špatné bradavky, velké a ploché, bez kloboučku nikdy kojit nebudu, jestli vůbec. Kojím často, bolí ji z toho bříško. Vy nechcete dokrmovat? O co vám jde? Tady dokrmuji všechny kromě vás….. Kojím už rok. Bez jakýchkoliv “pomůcek”. Kdybych poslouchala jejich rady tak nekojim opravdu nikdy.

    • Šestinedělky

      Děkujeme za Vaše zkušenosti! Prozradíte nám, kde to bylo?

      • Didi Ceridwen

        Brno Milosrdní

        • Šestinedělky

          Děkujeme!

  • Markéta Žďárská

    Mate drobne bradavky, pred kojenim je musite roztahat odsavackou, jinak se neprisaje. Pouzivate tu odsavacku? Ne. Proc me neposlouchate, kdyz vam radim? Protoze to slo v pohode i bez toho a bez nejakych rad a pomucek jsem dceru kojila 14mesicu. (Liberec 2015).

    • Šestinedělky

      Děkujeme za sdílení! Drobné bradavky jsou z nějakého neznámého důvodu naprosto zbytečně problematizované, popisovalo nám to vícero žen. Některé pak úplně zbytečně odcházely s kloboučky a pak je komplikovaně odbourávaly. Jinak Liberec nám z hlediska podpory kojení vyšel dost podprůměrně (celorepublikový žebříček zde: http://sestinedelky.cz/wp-content/uploads/2018/02/Nemocnice-vy%CC%81sledky-1.pdf).

  • Eliška Vlasta Kupšovská

    Mé kamarádce, jakmile porodila své 4. dítě, řekla zdravotní sestra, že má plochý bradavky a kojit nebude. Kojila předtím dlouhodobě všechny děti.
    Tak nevim. Kde asi je chyba?

    • Šestinedělky

      Děkujeme za sdílení! To je skutečně smutné. Podělíte se, ve které porodnici to bylo?

      • Eliška Vlasta Kupšovská

        Ústí na Labem

  • Lada Kovaříková

    2015 Brno Obilní trh: “S takovýma prsama asi kojit nebudete.” “Velký prsa nejsou všechno, kojení pak spíš nejde!” “Jako jestli se nerozkojíte a malej okamžitě nezačne přibírat, tak nasadíme dokrm. Vy si pak můžete jít klidně domů, ale malého si tu necháme než začne prospívat!” Syn poté kojen 2,5 roku, ale rozhodně ne díky sestře z novorozeneckého oddělení :/

  • Aneta Chramostová

    Dva dny po císaři: “Vy nekojíte? To už kojit nebudete, dáme Bebu.” FN Plzeň, 2013 (kojila jsem dva a čtvrt roku)

    • Šestinedělky

      Děkujeme za Vaše zkušenosti! Dokrmům se budeme věnovat zvlášť, protože to je obrovské téma prakticky po celé České republice. Je úžasné, že jste i tak zvládla kojit.

  • Veru

    Mate male bradavky, to kojit nebudete… … Kdyz jsem poprve nakojila 30ml a brecela stestim, tak prisla sestra – “30ml je malo, ma mit 50ml, prijdte si pro dokrm.”- polozila me dokonale… FN Plzeň 2014 (kojim 4 roky)

  • Marie

    Kamaradcku na Bulovce druhý den po porodu stresovala sestra, že jí ještě neteče mléko… A komu druhý den jo? Zlatej Mělník, kde jsem dvakrát rodila, tam to bylo ok. Snad ještě je.

    • Šestinedělky

      Děkujeme za zkušenosti, nástupu laktace se určitě ještě budeme věnovat zvlášť. To, co popisujete, se bohužel objevuje často a tento naprosto zbytečný stres věci skutečně nepomůže. Mělník nám skutečně v porodnání s ostatními porodnicemi vyšel velmi slušně (16. místo v žebříčku: http://sestinedelky.cz/wp-content/uploads/2018/02/Nemocnice-vy%CC%81sledky-1.pdf).

  • Michaela Baldová

    “Laktacni” nemocnicni poradkyne mi hrabla bez upozorneni do vystrihu, vytahla mi prso, zmackla a pronesla: “s temahle prsama toho moc nenakojite, prinesu dokrm.” ehm, kojim uz 4,5r, z toho 8m takovy castecny tandem. Starsi se obcas vecer nakoji, obcas usne bez. FN Plzen, 9/2013

  • Alena Švecová

    V roce 2016 jsem rodila v nem. Milosrdných bratří první dítě . Slova “nemůžete mít dceru (doslovně děcko) stále na prsu (chtěla pít po cca 2hodinách), máte málo mléka, strčte ji dudlik, kojte po třech hodinách, musíte vážit, stejně vám kojit nikdy nepůjde protože máte prsa jak chlap, trápíte ji hlady, dejte ji UM”
    Tři dny jsem vlastně probrečela, jak jsem neschopná..
    Druhé dítě jsem sice rodila ve stejné porodnici, ale rozhodla se pro AP. Po osmi hodinách po porodu jsme byli všichni spolu doma… a já kojila obě dětí.. novorozeného syna a zároveň jeho 19ti měsíční sestru…

    • Šestinedělky

      Děkujeme za sdílení a gratulujeme, že jste kojení navzdory neprofesionálnímu chování zdravotního personálu zvládla! Váš příspěvek hezky dokumentuje, co takový nepodpůrný přístup dělá s prvorodičkou.

    • Anna Macková

      To jsme měly podobně (stejná nemocnice, po prvním porodu jsem na konci pobytu na šestinedělí už byla pěkně vystresovaná, druhý porod ambulantní, a bylo to super)
      Jen u mne to bylo “nemůže ji mít na prsu furt”, “držíte ji blbě, držte ji takhle” přičemž další sestra po pár hodinách kontrovala “proboha, jak ji to kojíte, máte ji úplně blbě” =D Tak jsem se na ně vybodla a držela dítě po svém, protože co sestra to názor. (Měla jsem ale svou dulu i LP v jednom a informace od ní).

      Pak ještě byly dobré s tím jejich vážením, protože mě dvě sestry nezávisle na sobě obvinily, že si ty čísla vymýšlím (vůbec jsem netušila, kolik tak má dítě vypít, takže nějaké vymýšlení nehrozilo, prostě jsem opsala číslo z váhy) a že nemůžu druhý den po porodu kojit takové množství. Nu ano, můžu. =D

  • Helena Krygelová

    FN Plzeň, 9/2015: Laktační poradkyně vtrhla do pokoje a bez varování mi sáhla do výstřihu a začala mi sahat prsa se slovy: “Vy prej máte strašně vpáčený bradavky, říkaly kolegyně. To bude těžký.” Poučky o kojení co 3 hodiny, v noci miminko budit, aby neupadlo do hypoglykémie (donošený fyziologický novorozenec), kojit max. 10 minut z každého prsu, pořád ještě tam věří na přední a zadní mléko a v to, že mléčnými výrobky člověk doplní vápník. Dítě v posteli problém, všechny problémy světa řeší vyhřívaná podložka a monitor dechu. Druhý den jsem odešla na reverz a kojím dodnes.

  • Helena Zavřelová

    Slyšela jsem č. 1 a 2 plus taky to, že bez kojení mi dítě umře. Pro mě to bylo psycho. O nějaké podpoře kojení se nedalo mluvit. Nemocniční lp byly milé a nápomocné jenom za úplatu. Havlíčkův Brod.

    • Šestinedělky

      Děkujeme za sdílení, Heleno! Je nám líto, že jste zažila takové neprofesionální chování personálu. Vyhrožování úmrtím dítěte, co popisujete, je daleko za hranou.

  • Kateřina Zárubová

    Thomayerova nemocnice Krč- Jak to čtu, tak si uvědomuji, jaké jsem měla štěstí. Jen jedna sestra mi při kojení řekla, že přikládám dceru špatně a bez jakékoli rady či pomoci odešla. Ostatní sestřičky byly naopak velmi vstřícné a trpělivé. Radily, ukazovaly, podporovaly a zároveň netlačily na pilu, takže jsem měla úžasně uklidňující pocit, že když to nepůjde, svět se nezboří a ono to šlo. Podpora ze strany zdravotnického personálu je opravdu důležitá, psychika v tom hraje velkou roli

    • Šestinedělky

      Děkujeme za komentář! Je skvělé, že máte z Thomayerovy nemocnice takové pozitivní zkušenosti. Z hlediska psychické podpory je to podle všeho v TN o několik řádů lepší než jinde, bohužel ani zde to ale není vždy úplně na jedničku, což nás s ohledem na pověst nemocnice poměrně překvapilo. Více najdete u srovnání pražských porodnic: http://sestinedelky.cz/podpora-kojeni-v-prazskych-porodnicich/

  • Leona Vacková

    Tak to já rodila na Vinohradech a dvakrát max. spokojenost. První ditko jsem kojila rok a půl (dcerku) nez jsem otěhotněla podruhé (syn) ten se taky zatím drží (7m)

  • Lucye Hortova

    “Bez kloboučků to nepůjde.” “No jo, tak malá prsa, to se nesmíte divit, že nic neteče.” – Brno, U milosrdných, 2015. Po té, co jsem doma na radu LP kloboučky vyhodila a přestala se stresovat, jsem kojila 2, 5 roku:)

    • Šestinedělky

      Děkujeme za Vaši zkušenost! Je skvělé, že jste nakonec kojila tak dlouho. Na kloboučky chystáme speciál, stal se z toho hodně rozšířený nešvar.

  • Lucie Leňo Cutáková

    V NOTBaby friendly porodnici v Neratovicích jsem měla dítě na prsu od porodu takřka neustále, po té, co jsem pochopila, jak dítě přiložit. Nikdo nám do toho nekecal a v noci jsme měly miminka u sebe dokonce v posteli, kdo chtěl, takže jsem mohla kojit půlku noci a přitom pospávat. Takže certifikát fakt nic neznamená 🙂

  • Eyli Miley

    mě řekla jedna milá sestra (z FN Plzeň) že se mi malý může udusit když mu dám moc mléka a tak jsem byla strachy několik noci vzhůru nedokázala jsem usnout az jsem po dvou týdnech zkolabovala..

  • Karin

    Rodila jsem v r. 2007 u Apolináře, po porodu jsem dceru dostala do náruče asi na dvě minuty (byla zabalená tak, že jí koukal jen obličej), potom až druhý den (byla jsem přes noc na JIP). Mléko jsem neměla, ani kolostrum, prostě první dva nebo tři dny vůbec nic. Nikdo to neřešil, nikdo mi nic neřekl. Ohledně kojení žádná podpora, žádný zájem. Jedna jediná sestřička (dětská; myslím, že se jmenovala Hana Matoušková, ale ruku do ohně za to nedám) byla ke mně laskavá a snažila se mě aspoň uklidnit. Nebýt podpory rodiny, asi bych nekojila. V porodnici bazírovali akorát na tom, abych dceru před každým přiložením zvážila (na příšerné starodávné váze) a po přiložení taky. Bylo otravné chodit pořád s dítětem na chodbu, navíc mě stresovalo, že pije málo a ztrácí na váze, dcerka brečela (hlady? nevím), já brečela (uzlíček nervů z toho všeho)… Měli jsme sice jakousi přednášku o kojení, takovou všeobecnou, ale osobní zájem neprojevil nikdo. Dcerka dostala dudlík, potom i slazený čaj ze stříkačky. A když jsme odcházely, řekla mi paní doktorka, ať si koupíme dokrm. A bylo to.
    Doma jsem se dala psychicky dohromady a rozkojila jsem se, nakonec jsem kojila 2 roky – navzdory těmto odborníkům :-/ Podruhé už budu mnohem poučenější a nenechám se rozhodit, ale je mi moc líto prvorodiček, které jsou tímto přístupem o dar kojení připraveny.