Nebezpečné věty, které ohrožují počátek kojení
Se slovy někdy nakládáme až příliš lehkovážně. Jejich dosah může být mnohem větší, než sami čekáme. Vybrala jsem z odpovědí maminek v našem průzkumu o podpoře kojení v porodnicích několik zvláště nebezpečných vět, s nimiž se maminky ve většině (ano, po vyhodnocení průzkumu nepokrytě říkám většině) českých porodnic v různých obměnách mohou setkat. A které mohou kojení zaříznout dříve, než k němu vůbec dojde. Podotýkám, že nejde o úplný, ale pouze demonstrativní výčet. Některé perličky si ukážeme později, až se budeme věnovat konkrétním pastem v počátcích kojení.
Vřele děkuji všem zdravotníkům, kteří nikdy nic z níže uvedeného nevypustili z úst!
A teď si představte, že jste prvorodička. Po dlouhém porodu konečně vidíte své miminko. Tolik jste se na něj těšila. Asi byste ho měla nakojit, že. A vtom uslyšíte od přítomné zdravotní sestry tato laskavá slova:
1. „Vy nikdy kojit nebudete.“
Tak co budete dělat? Budete se vůbec pokoušet? Vždyť tahle sestra, která pracuje ve FN v Motole – porodnici s certifikátem Baby-friendly Hospital – už dlouhé roky, to určitě zkušeným okem bezpečně pozná. Omyl, nepozná! O fyziologii kojení je toho ještě hodně neznámého a ani vědci zatím nedokáží bez mnoha složitých vyšetření (a někdy ani s nimi ne) kvalifikovaně říct, jestli bude žena schopná kojit.
Takže zapomeňte na to, že se v porodnici vyskytují Sibyly. Mimochodem, paní kojila. V době vyplnění dotazníku už desátým měsícem.
2. „K těmto prsům se žádný dítě nikdy nepřisaje.“
Ani ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze není nouze o věštkyně. Ani v tomto případě se ale netrefila, dítě se nakonec přisálo.
Variace na téma „máte špatná prsa“ (citace z FN Ostrava, porodnice s certifikátem Baby-friendly Hospital) ovšem existuje v tolika variantách, že se mi je tu nepodaří všechny postihnout. Prsa mohou být příliš velká. Příliš malá. Špatně tvarovaná.
Někteří zdravotníci (v tomto případě FN v Motole, ale mohlo se to taky odehrát – a odehrálo – třeba v baby-friendly Vyškově) jdou více do detailu a odborně vám řeknou: „S takovými bradavkami nikdy kojit nebudete.“ V baby-friendly Opavě jsou upřímnější: „Máte blbé bradavky.“ Stejně jako v baby-friendly Českých Budějovicích: „Kde jste nechala bradavky?“ Člověka tak napadá, jak by to asi dopadlo, kdyby takhle otevřeně hodnotil zdravotní personál mužským pacientům velikost či tvar penisu. Nechali by si to líbit?
A teď si tu pojďme na rovinu říct, že jen velmi zřídka existuje něco takového jako špatná prsa. Dokonce i s prsními implantáty lze za určitých okolností kojit. Ano, pokud máte vpáčené bradavky, jsou počátky kojení problematičtější a ideální je řešit to už v těhotenství. Ani tak není se správnou pomocí nic zhola nemožné. Mnohé ženy, kterým v porodnici věštili, že s takovými bradavkami to určitě nezvládnou, to nakonec dokázaly. Ale musely se samy neskutečně snažit a vyhledat odbornou pomoc. Proč jim ji neposkytli už v porodnici?
3. „Máte málo nalitá prsa.“
Hvězdná FN Ostrava s certifikátem Baby-friendly Hospital. Není nad to pronést taková slova k šestinedělce, která je separovaná od dítěte, a tudíž se ani logicky nemůže rychle rozkojit. Leda by odstříkávala či odsávala k smrti. Ale to by jí to musel někdo poradit.
Zopakujme si pro jistotu na tomto místě ono sladké, veřejně známé tajemství, že mléko se tvoří dle systému nabídka – poptávka. Ví se to už pěkně dlouho na to, aby to věděli i v porodnicích.
Alternativně můžete od personálu vyslechnout výtky, že máte prsa příliš nalitá. Ale to už vám nemusí kojení nahlodat. Dokrmů netřeba a vy se cítíte jako supermatka. Tedy pokud vám poradí, co s tím a vyhnete se možné retenci mléka.
4. „Stejně ještě nemáte mléko. Co si myslíte, že během těch tří minut to dítě vypije?“
V některých porodnicích (v tomto konkrétním případě šlo o FN v Motole, ale mohla to být klidně baby-friendly porodnice v Písku – „Dítě pít ještě nepotřebuje, není důležité dávat prso.“ – nebo třeba baby-friendly Nemocnice Milosrdných bratří v Brně) je zvykem čekat na mléko jako na Godota. A ono mnohdy opravdu nepřichází. Kde je asi chyba?
(Odpověď viz výše – nabídka poptávka. Mimochodem výživné kolostrum taky vůbec není k zahození, takže s kojením po porodu opravdu neotálejte.)
5. „Neumíte kojit.“
Žádný učený z nebe nespadl. Ani ve FN v Motole. Kojení je prostě dovednost jako každá jiná. Zlepšuje se s délkou praxe. Netřeba to matkám omlacovat o hlavu nebo jejich snahy shazovat. Vhodnější je správně je to naučit. Od toho tam ostatně zdravotní personál tak trochu je. Teda aspoň myslím.
6. „A vy už kojíte bez nás, to si věříte.“
Jistě, ženy by měly vždy kojit jen a pouze za přítomnosti zdravotního personálu. Jinak by v tom byl chaos a matky by nedejbože mohly být samostatnou jednotkou schopnou postarat se o své dítě. Takže ano, sestra v Ústavu pro péči o matku a dítě postupovala zcela správně, když svou poznámkou nahlodávala křehké mateřské kompetence prvorodičky.
7. „V noci nechte miminko spát a spěte také.“
V baby-friendly Strakonicích (a nejen tam) je spánek důležitý. Důležitější než to, abyste se pořádně rozkojila a ušetřila si tak dny a měsíce problémů.
8. „Už ji máte zase na prsu?!“
Z odpovědí maminek totiž plyne, že v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně se kojí spíše méně než více. Ale nebudu zbytečně přísná, není to jen tam. Z FN Ostrava nám napsala maminka: „Jedna sestra mě dokonce rozplakala, když mi nadávala, že kojím moc dlouho.“
A mléka ubývá a ubývá. V takovém případě je pak už třeba jasně určit viníka, jako třeba v Karviné: „Úbytek na váze má kvůli vám a nedodržení režimu.“ Co k tomu dodat? I tato porodnice se může pochlubit certifikátem Baby-friendly Hospital.
9. „A taky uvažujte, maminky, nekojené dítě můžete dát babičce na hlídání a samy si odpočinout, vyspat se. Umělá mléka jsou dnes již na daleko vyšší úrovni než mléko mateřské.“
V Kyjově, porodnici s certifikátem Baby-friendly Hospital (překvapuje to v tuto chvíli ještě někoho?), mají jasný názor a nebojí se ho dát najevo. Takže maminky, fakt se nemusíte o nic snažit. Aniž bychom se vůbec blížili k tomu, abychom znali všechny složky mateřského mléka, to umělé je prostě tak nějak lepší. Amen.
Ženy, setkaly jste se v porodnici s větami, které vás v kojení znejistěly nebo vám jej nějakým způsobem znesnadnily? Podělte se v diskuzi pod článkem nebo na naší stránce na FB.