Pages: 1 2 3 4

Jsme předurčeni vychovávat děti v komunitě

Ještě důležitější než prostor jsou ale další děti a milující dospělí. Děti jsou zde nadány autonomií; odběhnou si do domu svých kamarádů hrát a když je čas na večeři, jsou často spontánně přizvány, aby zůstaly. Rád přidávám talíř nebo dva, když kamarádi mých dětí (ve skutečnosti jsou to také moji kamarádi!) zůstanou na večeři, nebo přidávám matraci navíc pro přespání, které si právě dohodli. Jaké to mají dětství!

Takže jsme věděli, že našim dětem nabízíme skvělý život, a přesto tu bylo něco úzce souvisejícího, co nám naprosto uniklo – jak moc změní komunita naše rodičovské životy. Být rodičem je těžké. Samozřejmě ne pořád. Zažijete spoustu radostí naplněných okamžiků – momentů, kdy se podíváme na své děti a naše srdce téměř puknou. Momentů, kdy si nedokážeme představit, jak bychom bez nich vůbec žili. Ale studie ukazují, že u většiny úroveň spokojenosti výrazně klesá právě během rodičovských let, zatímco stres a únava vrcholí.

Tady je to, co jsem objevil: většinu z toho si způsobujeme sami. Sen o individualizovaných rodinách, o nukleární rodině jako základu moderní existence nevede k radostnému rodičovství. Po stovky tisíc let děti vyrůstaly v multigeneračních rodinných strukturách. Prarodiče, tety, strýcové, sestřenice a bratranci, sousedé a další členové kmene nebo komunity se starali o děti a komunikovali s nimi. Ne vše záviselo na rodičích! Jak se říká, „je zapotřebí vesnice“. Jak rodiče, tak děti platí cenu za moderní izolaci. Zajímalo by mě, kolik stresu, deprese a úzkostí, které jsou stále častěji diagnostikované u rodičů i dětí mohou být spojené s touto izolací?

Ithaca NY 2Děti se mohou volně potulovat po 200 akrech polí, lesů a luk… Jaké to mají dětství!

Jsem přesvědčený, že řešením není vracet se do minulosti a pokoušet se znovu vybudovat minulé komunity. Kdy by ostatně chtěl žít pod neustálým dohledem a hodnocením širší rodiny, sousedů a členů fary? Ekovesnice, sdílené bydlení a vědomě vytvořené komunity jsou mnohem lépe uzpůsobené naší potřebě soukromí a komunity. V naší konkrétní ekovesnici máme svůj vlastní dům, kde se užíváme plného soukromí, jak by mohla očekávat každá jiná rodina. Ale když chceme nebo potřebujeme, milující komunita je hned u našich dveří. Můžeme se do naší komunity zapojit tak málo, nebo tak moc, jak chceme. Lidé jsou tu zcela rozdílní, ale respektujeme odlišnosti toho druhého; necítíme žádný tlak, abychom se přizpůsobovali.

Rodičovství transformované komunitou

Jak se rodičovství změnilo prostřednictvím vědomě vytvořené komunity? Tady je pár věcí, které jsem zjistil. Nově získaná autonomie našich dětí pobíhat a vyhledávat kamarády se proměňuje v největší luxus, po kterém jako rodiče toužíme: více volného času! Často si nejsme jistí, kde naše děti právě jsou a cítíme se u toho skvěle (tedy dokud není večeře nebo večerka!). Víme, že jsou v bezpečí a někde se baví. Občas jejich autonomie dokonce znamená více spánku. Minulou zimu jsme se s manželkou probudili, abychom zjistili, že náš šestiletý syn je už dvě hodiny vzhůru. Než aby nás probudil, nazul si běžky a vyrazil na výpravu. Větší autonomie naplňuje hlubokou potřebu dětí. A páni, i pro nás to bylo požehnání.

Když už jsme narazili na téma volného času, zmínil jsem se o našich třech společných večeřích každý týden? Dobrovolníci ze sousedství vaří pravidelně pro naši komunitu a každý je zván. Zvláště pro mladé rodiče je luxusní pocit, že nemusí vařit každý večer! Po většinu týdnů se přidáváme na jedno až dvě jídla za týden, ale občas se nám čtyřem prostě chce zalézt domů a vynecháme společná jídla na týden či dva. Jindy záleží na tom, jaké jídlo se nabízí.

Uklidňující vliv přírody je další dobrodiní pro nás jako rodiče. Když v domě roste napětí, když mezi dětmi vypukne hádka, nebo když by úroveň hluku mohla způsobit, že se staneme rodiči, jakými být nechceme, řekneme dětem: pojďme na procházku. Často to děláme spontánně, někdy jen tak před spaním, když už jsou děti v pyžamech. Prostě za sebou zavřeme dveře a jsme obklopení tichou přítomností přírody.

Už nejsme jedinými baviči, jedinými vzory

Po několika týdnech našeho života tady jsme si všimli, že jsme přestali plánovat víkendy. Když jsme žili ve městě, museli jsme plánovat. Vždycky by nastal čas, kdy by děti potřebovaly ven z domu, nebo bychom se zbláznili. Půjdeme do parku? Do muzea? Domluvíme návštěvu u kamarádů? Ale tady se pořád něco děje. Sbírání borůvek nebo výroba jablečného moštu. Je tu rybník na plavání nebo hry, které můžete v zimě hrát na jeho zamrzlé ploše. Soused má nového mazlíčka! Nebo si dědeček vytáhl dalekohled a děti vytvořily frontu, aby se podívaly na Měsíc. Tlak na zabavování našich dětí už dávno neleží jen na našich bedrech.

Jak naše děti rostou v pečujícím světě této komunity, jejich matka a já už pro ně nebudeme jedinými vzory a inspiracemi, což přináší mírný pocit úlevy. Lidě v ekovesnici mají širokou paletu talentů a zájmů. Hélène a já nejsme hudebníci, ale máme pocit, že naše čtyřletá dcera má hudební sklony. Bude trávit čas s Lízou, jež hraje na violoncello, nebo s Joem, kytaristou, houslistou a skladatelem, který jezdí na turné? Nebo s Katkou nebo Robertem, hrajími na klavír? Možná se půjde podívat na skupinu kubánských bubeníků tady ve vesnici nebo na zkoušku místního sboru. A jak se ona a její bratr budou blížit pubertě, jsem si jistý, že vztahy, jež navázali, jim dobře poslouží. Rodiče, kteří tady vychovávali děti v průběhu puberty nám říkají, jak skvělé to je, když mají jejich někdy stydliví a neohrabaní teenageři další dospělé, s nimiž mohou mluvit a kterým se mohou svěřit.

Ithaca NY 3Děti a dospělí z komunity se poznávají a vytvářejí speciální pouta prostřednictvím volné hry.

Pokračování na straně 3

(Čteno 2,810x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...

 • Dana

  Nádhera, takový život bych si s mou rodinou představovala, ale v ČR. Je tady podobná komunita?

  • Šestinedělky

   Nevíme o ní, ale to nemusí znamenat, že by nebyla.

  • Šestinedělky

   Byly jsme upozorněny na spolek Zeměsouznění, které právě zakládá ekovesnisi (http://zemesouzneni.cz/), dále se pak prý chystá tvorba ekovesnice i ve skupince SOMA (https://www.facebook.com/somaxf/?hc_location=ufi). Zatím žádné info o fungujícím společenství.