Pages: 1 2

Hlas rodičů může přinést změnu

Přála bych si taky, aby byla v Česku hrazena péče porodních asistentek v průběhu těhotenství. Myslím si totiž, že u nás chybí psychická a tělesná příprava na porod. To, že si zajdu párkrát ke gynekologovi, který mi řekne, že je vše v pořádku, a pak si zjistím informace na maminkovských webech, kde píšou ženy o svých zkušenostech, které ale vůbec nemusí odpovídat mé situaci a navíc nejsou garantovány odborníkem, je podle mě dost nedostatečné. Přípravu u porodní asistentky jsem si musela sehnat a zaplatit sama.

Chtěla bych, aby si žena mohla zvolit odborníka, který s ní bude u porodu. Když mi nějaký lékař nebo lékařka nejsou příjemní a pak se vyskytnou u mě u porodu, není to pro mě vůbec výhodné. Psychika je mocná a může mi to hodně porod zkomplikovat.

Když se bavíme spolu, tak samozřejmě musím zdůraznit i přípravu na šestinedělí a možnost zajistit si i v šestinedělí dostatečnou péči.

Co Tě vedlo k sepsání dopisu?

Psala jsem ho pro sebe. Doufala jsem, že by to mohlo vést k vytvoření služeb, o které budu mít zájem u svého dalšího porodu a jež bych bývala velmi ráda využila už u prvního.

Vlastně jsem ho psala i pro své děti. Aby nemusely jednou procházet tak složitou cestou a zvolit nakonec takovou variantu jako já. Partyzánský porod doma jsem si rozhodně nezvolila proto, že si myslím, že to je pro mě nejpříjemnější. Nejlepší by byla zlatá střední cesta – porodní domy.

Kolik lidí už dopis podepsalo?

Naposledy, když jsem se dívala, tam bylo přes 1.600 podpisů. Stoupá to ale každý den.

Čekala jsi takový ohlas?

Nevím (smích). Dopis jsem psala, protože jsem měla velkou potřebu zformulovat viditelně svoje přání. Říkala jsem si, že rodiče, kteří s obsahem dopisu souhlasí, se mohou přidat. Rozhodně ale nešlo o to, že bych chtěla sesbírat co nejvíc podpisů. Přála jsem si jen sama za sebe říct, co chci, a nabídnout dalším, ať se ke mně přidají.

Jsem příjemně překvapená, kolik lidí už dopis podepsalo. Myslím si ale, že rodičů, kteří s námi souhlasí, je ještě víc. Už se nebráním tomu, aby se to proměnilo v nějaký politický krok. Budu ráda, když se dopis bude šířit dál a hlas rodičů bude sílit. I zkušenosti ze zahraničí říkají, že právě hlas rodičů je schopen změny prosadit.

Ozývají se Ti rodiče, kteří dopis podepsali, i přímo?

 Píše mi spousta rodičů s tím, že by chtěli udělat i něco nad rámec podpisu. Někteří třeba jen, že s dopisem souzní. Další mi napsali, že jim v dopise něco chybí. Například co se týče žen se zkušeností s císařským řezem a následné péče.

Co už na základě dopisu proběhlo?

Na základě dopisu byl svolán rodičovský kulatý stůl, jehož výstupem je dokument „Sjednocená poptávka uživatelů zdravotní péče po rozšíření možností péče v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí“. Název je dlouhý a kostrbatý. Dokument směřuje k tomu, aby oslovil přímo odborníky.

Dopis funguje i jako podpůrný argument pro odborníky, kteří se nyní snaží založit porodní dům v Olomouci. Podpisy mohou dokázat, že je po porodních domech společenská poptávka.

Setkávání odborníků, která jsem původně chtěla iniciovat, probíhají už nějakou dobu. Dopis jsme jim předali. Nicméně jsme zjistili, že se naše přání nedostala k těm pravým rukám.

Co se tedy chystá v nejbližší budoucnosti?

Připravujeme navazující iniciativu s názvem „Píšeme dopisy: Moje pojišťovno…“. Je to série událostí po celé České republice, kde se především ženy sejdou u psaní dopisu své pojišťovně.pastelky

V dopisech žádají o to, aby pojišťovny začaly hradit péči porodních asistentek, návštěvy laktačních poradkyň v šestinedělí, péči fyzioterapeuta před porodem a po něm.

Jak se mohou rodiče do této kampaně zapojit?

Stačí napsat na moji e-mailovou adresu barbora.fafilkova@gmail.com. Na internetových stránkách Pro nás a naše děti je na mě taky kontakt.

Porodní koučink?

Jsi koučka. Obracejí se na Tebe ženy v těhotenství a po porodu s nějakými problémy, které jsou s tím obdobím spojené?

Zatím ne. Nemyslím si, že by tu byl trend, kdy by se mnoho žen aktivně ujímalo připravy na porod pomocí koučinku.

Už jsem nad tím ale přemýšlela. Myslím, že to je velmi neprobádaná oblast. Koučink nám pomáhá definovat svoje přání a podnikat kroky k tomu, aby se tohle přání začalo plnit. Co se tedy týče přípravy na porod a na šestinedělí, může koučink velmi pomoct.

Pokud mě někdo osloví jako koučku, můžu koučovat vlastně jakékoliv téma. Moje aktuální aktivity v porodnictví ale směřují k tomu, aby ženy měly proplaceny základ – péči porodní asistentky, laktační poradkyně a fyzioterapeuta. Teprve potom bych začala svoje služby rozšiřovat i o koučink.

Máš na závěr nějakou radu, jeden konkrétní tip, pro ženy připravující se na šestinedělí?

Najděte si laktační poradkyni nebo alespoň někoho, kdo vám zajistí psychickou podporu po porodu. Já jsem to neměla a velmi mi to zkomplikovalo situaci.

Mějte na telefonu někoho, komu můžete kdykoliv zavolat a kdo vám pomůže, poradí s kojením a poskytne podporu. Někoho, kdo vás vyslechne a uklidní. Vaše šestinedělí tak může být mnohem hladší.

 

Barbora Fafílková

 

Barbora Fafílková je osobní průvodkyně, lektorka a koučka žijící v Proseči u Skutče. Na rodičovské dovolené se zasazuje o rozšíření porodní a poporodní péče v ČR.

 

 

(Čteno 2,245x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...