Pages: 1 2

9 tipů, jak budovat dětskou imunitu

Každý rodič vám potvrdí, jak dokáže taková „rýmička a kašlík“ u dítěte poznamenat chod rodiny. Nevrlost, pláč, špatné usínání, časté budění. Nutnost aplikovat kapky nebo sirupy, které dítě často a rádo odmítá.Rozmrzelé dítě

S nemocným miminkem by se nemělo chodit na procházky. A jiní rodiče navštěvují domácnost s marodem jen velmi neochotně. Co by tam taky dělali, že? Takže ke všemu taky pár dnů sociální izolace.

Nedejbože že si to doma předáte. Nebo že jde závažnější a dlouhodobější nemoc.

Každá žena v těhotenství doufá, že bude mít zdravé dítě, které nebude na hromadě pětkrát do roka. Je proto zvláštní, že se zatím dostatečně nerozšířilo povědomí, jak můžeme už u novorozence ovlivnit jeho budoucí imunitu. Možná vám to zní, jako bychom měli poroučet větru a dešti, ale skutečně existují velmi funkční tipy, jak u miminka vybudovat dobrou imunitu. Ověřeno vlastní zkušeností. A rozhodně nejde o drastické metody, jako je vystavování dítěte chladu, aby se otužilo 🙂 .

Je známo, že se imunita buduje především ve střevě. Naše tělo na ní ovšem nepracuje samo. Do značné míry ji outsourcuje od mikrobů známých pod souhrnným názvem mikrobiota. Vědecké výzkumy nám v posledních deseti letech odhalily, jak jsou tahle malinkatá stvoření důležitá a jak s námi spolupracují.Mikrobiom

Spousta podrobností zůstává zahalena tajemstvím a dál se o nich bádá. Například co přesně dělají jednotlivé bakterie a jak fungují v kolektivu.

Skvěle stav dosavadních prací a využití nových poznatků do praxe shrnuje kniha Zdravá střeva stanfordských vědců Justina a Eriky Sonnenburg, kterou u nás vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing. Knihu vřele doporučuji všem nastávajícím i stávajícím rodičům, zvláště těm, jejichž děti trpí autoimunitním onemocněním, autismem nebo obezitou.

Zjednodušeně lze říct, že čím větší a rozmanitější společenství mikrobů ve svých střevech ubytujete, tím lépe posilují náš imunitní systém, pomáhají odhánět patogenní bakterie a regulují náš metabolismus. Od nás na oplátku čekají, že se vyvarujeme kroků, které je ohrožují. Především jim máme poskytovat stálý přísun potravy, protože tyhle hodné breberky žijí ze zbytků našeho jídla (především z vlákniny). Na celou situaci se tedy lze dívat jako na výměnný obchod, na kterém v ideálním případě profitují obě strany.

Jak tedy můžeme sami napomoct tomu, aby střevo našeho miminka pokryli ti správní parťáci a aby se jim tam dařilo?

1. Maminky, pečlivě dbejte o své střevní bakterie

Je to nefér, ale hlavní osobou, která ovlivňuje, jakými mikroby bude dítě osídleno, je jeho matka. Logicky proto platí, že pokud má maminka problémy se střevními bakteriemi, projeví se to na miminku. Ne že by novorozenec hned po narození nutně chytil nějakou nemoc, ale zpočátku se to může ukázat například na střevních potížích, známých jako tříměsíční koliky. A to je snad ještě větší peklo než „rýmička a kašlík“. Nemoci mohou přijít až později.

Rozhodně tedy nečekejte, až miminko vykoukne na svět. Mnohé z následujících tipů u sebe můžete aplikovat ještě před těhotenstvím či porodem.

2. Preferujte vaginální porod

V děloze je miminko bedlivě chráněné před invazí mikrobů. Ta nastává při porodu – tedy pokud se dítě rodí přirozeně. V takovém případě se poprvé setká s kamarády mikroby z maminčiny poševní mikrobioty a řitního otvoru (často z rodu Lactobacillus).

U dětí narozených císařským řezem je to jiné. První bakterie pocházejí z kůže a výsledkem je, že tyto děti zpravidla mají více bakterií kmene Proteobacteria a méně bakterií kmene Bifidobacteria, což pro ně není ideální. Mimo jiné jsou ve větším ohrožení novorozeneckými kolikami, jak dokázala studie skupiny nizozemských vědců.Novorozenec

O to varovnější pak je, že i u nás stoupá počet císařských řezů výrazně nad rámec toho, co ještě považuje za nezbytné Světová zdravotnická organizace.

Ve Spojených státech si v poslední době začali vypomáhat při císařských řezech stěry z matčiny pochvy. Zní to možná nechutně, ale prý je to hned po přirozeném porodu nejlepší způsob, jak dítěti zajistit funkční mikrobiotu. Nevím o tom, že by se něco podobného dělalo i u nás.

Pokud tedy můžete, snažte se o vaginální porod. Je ale jasné, že to prostě vždy nejde. Pokud se tedy vaše miminko narodí císařský řezem, netrapte se tím a o to víc se zaměřte na další tipy, jak jeho střevo posílit.

3. Kojte alespoň do jednoho roku dítěte

Mateřské mléko obsahuje spoustu úžasných látek. Jednou z nich jsou oligosacharidy. Jsou tak komplexní, že je dítě nedokáže strávit. Ale o to nejde, protože nejsou určeny jemu. Slouží k výživě mikrobioty. Takže když kojíte, nekrmíte jen své dítě, ale i jeho malé kamarády. Oligosacharidy dále napomáhají osídlit střeva dítěte bakteriemi rodu Bacteroides a připravit tak dítě na přechod k pevné stravě.

Kromě toho mateřským mlékem rovněž miminku přímo předáváte živé bakterie a pomáháte tomu, aby se střeva dítěte osídlila těmi správnými pomocníky.

Pokračování na straně 2

(Čteno 6,483x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...

  • Šestinedělky

    Pro zájemce o další informace a zdroje doporučujeme tuhle přehlednou bakalářskou práci Adama Novotného s názvem Vývoj střevní mikroflóry v prvním půl roce života dítěte (https://is.muni.cz/th/o7e9p/Bakalarska_prace_A._Novotny.pdf) z Přírodovědecké fakulty MU.