Pages: 1 2

Jak zvládnout první mentální spurt dítěte

Možná si říkáte, že už jste někdy slyšeli o fyzickém spurtu. Jde o období, kdy miminko zrychluje fyzický růst, a tudíž vyžaduje více mléka. V šestinedělí můžete takové spurty zažít hned tři – první mezi 7.-10. dnem, druhý mezi 2.-3. týdnem, třetí mezi 4.-6, týdnem.¹ Co je ale mentální spurt?

Nejen tělo, ale i mozek dítěte s průběhem času roste a vyvíjí se. Neurony se propojují v tzv. synapsích. Hustotu synapsí u čerstvého novorozence, šestiměsíčního kojence a čtrnáctiletého adolescenta můžete porovnat na obrázku níže. Neuronové synapse

Dokonce se mění i mozkové vlny. Existují vědecké studie, které tvrdí, že období, kdy dochází k největším změnám v nervové soustavě, se dá časově předvídat stejně jako fyzický spurt.² Ale existují i jiné, které to rozporují, takže to berme s rezervou.³ Ať je to, jak chce, podobnost s fyzickým spurtem se nabízí, a proto tato období budeme pro naše potřeby nazývat mentálním spurtem (v angličtině se používá např. mental development process). V tomto článku vycházíme z knihy The Wonder Weeks. 

Proč by něco takového mělo maminky zajímat? Není to spíš téma pro fajnšmekry – neurology? Určitě ne. Možná se vám totiž stalo, nebo stane, že ať děláte cokoliv, vaše miminko prostě nebude mít náladu. Bude plakat a vy nebudete vědět proč. Vyzkoušíte, jestli je najezené, jestli není počurané, jestli mu není zima/teplo, jestli ho nebolí bříško nebo nemá jiný zdravotní problém. Nic nezafunguje. Mentální spurtCo vás v takovou chvíli může uklidnit, je vědomí, že Vaše miminko prochází obdobím, kdy se mu otevírají nové obzory. Možná také budete trpělivěji reagovat na pláč dítěte, když budete vědět, že to není jen nějaký hloupý výmysl miminka. Dokonce mu budete moci v rámci svých možností pomoci. Jen je potřeba vědět jak.

V tomhle článku se podíváme na první mentální spurt, který vaše miminko čeká zhruba mezi 4.-5. týdnem a trvá naštěstí jen několik dní. Je ze všech mentálních spurtů, které popisuje kniha Wonder Weeks, nejkratší. Než začnete jásat, vezměte v potaz, že větší miminko už dokáže lépe komunikovat a také ho už budete lépe znát. Pozdější mentální spurty tedy možná budete zvládat lépe.

Mentální spurt se počítá od předpokládaného termínu porodu. Jde totiž o to, nakolik vyvinutá je nervová soustava miminka. Nezáleží vůbec na tom, kdy se dítě fakticky narodí, ale kdy bylo počato. Pokud bylo miminko nedonošené, nebo naopak přenášené, nezapomeňte si svůj výpočet příslušně upravit.

Ze své zkušenosti můžu říct, že u dcery to sedělo. Byla přenášená přesně dva týdny a znaky prvního mentálního spurtu jsem u ní vypozorovala ve třech týdnech po porodu. To jsem ještě netušila, o co se vlastně jedná. Může to být ale samozřejmě náhoda, proto jsme zvědavé, jak to s miminkem budete mít vy.

Jak poznat první mentální spurt

Jak jsme už upozorňovaly, časový odhad mentálního spurtu nemusí sedět. Sledujte spíš jeho projevy. U větších dětí jich naleznete vícero, v případě čerstvého novorozence se uvádí tyto dva:

  • miminko je VELMI nerudné

Každé miminko se projevuje jinak. Některé může být více plačtivé už od narození a během prvního mentálního spurtu prostě jen víc přitvrdí. U klidnějšího dítěte ale hned poznáte, že víc pláče, křičí a hůře usíná. Může se vám častěji stávat, že miminko se nebude chtít po uspání nechat položit na postel a znovu začne plakat. Maminky, které mají s miminkem zaběhnutý spací a krmící režim, můžou zjistit, že dítě „neplánovaně“ usíná při kojení.

  • chce být co nejblíže mamince

Ano, každé miminko chce být u své maminky:) Během mentálního spurtu to ale bude mnohem znatelnější. Je to pochopitelné. Když se dítě cítí nejistě, maminka je jeho bezpečné místo. Takže mu ho neberte a nesnažte se jej „vychovávat k samostatnosti“ tím, že ho v době mentálního spurtu budete např. přesouvat do vlastní postýlky. Raději v klidu vyčkejte, až bude mít tohle náročné období za sebou.Miminko s maminkou

Co se to s miminkem vlastně děje

Těsně před prvním mentálním spurtem (3.-4. týden od termínu porodu) se dramaticky zvětší obvod hlavičky dítěte a v mozku se také změní glukózový metabolismus. Miminko začnou postupně opuštět některé dovednosti, které mělo při narození. Už se nebude automaticky otáčet za zvukem a nebude sledovat očima obličeje. Začne mít nad tímto chování větší kontrolu.

Pokračování na straně 2

(Čteno 4,160x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...