Recept na kapří polévku Koi-koku

Chcete vědět, jak se po porodu dostat rychle na nohy? Jak zajistit, abyste měla dostatek živin na tvorbu mateřského mléka a přitom nemusela brát vitamínové preparáty? Přinášíme vám recept na polévku, která vám dodá minerály, vitamíny a dostatek bílkovin pro pohodový start kojení a navíc zajistí, aby vaše tělesné rezervy nebyly kojením vyčerpávány.

Název Koi-koku pochází z Japonska, kde se tato polévka tradičně připravuje z tamních kaprů „Koi“. Slovo „koku“ pak znamená „dlouze vařit, rozvařit“. Jednoduše řečeno jde o silný bujón z rozvařeného kapra. Tento pokrm je v našich končinách neobvyklý a je pravda, že řada maminek si na jeho specifika musí zvykat. Ale věříme, že jakmile na sobě poznáte výhody jeho konzumace, nedáte na něj dopustit.

aquarium-fish-1447341_1920

Kdy jíst Koi-koku?

Tuto polévku lze zařadit do jídelníčku od poloviny těhotenství, kdy dodá vám i miminku potřebné vitamíny a minerály, bílkoviny a stopové prvky v takové koncentraci a vazbách, které jsou pro tělo ideálně vstřebatelné. Také ji oceníte po porodu jako prostředek na dodání živin pro začátek laktace. Kapří bujón je ideální pro zvýšení krvetvorby zvláště pro anemické, slabé maminky.

Jak na to?

Základem receptu je dobrý kapr. Nemusíte se trápit a shánět v rybárnách speciální kapříky Koi, pro náš účel postačí i čerstvý třeboňský, či jiný český kapr. Pokud neseženete kapra, můžete alternativně použít i jinou rybu. Východní medicína však věří, že kapr je nejlepší, protože je to ryba, která se pohybuje na dně rybníků a má v sobě hodně kyslíku. Proto nám taky je schopna dodat tu správnou energii pro rekonvalescenci po porodu.

Další suroviny jsou do velké míry variabilní. Přidává se kořenová zelenina, někdy kousek dýně, čerstvý kořen lopuchu (z praktických důvodů často nahrazován mrkví), řasa Kombu, lístky čaje Bancha, čerstvý zázvor a sůl. My vám přinášíme recept MUDr. Strnadelové, která se zabývá celostní medicínou a tuto polévku doporučuje všem maminkám ve své knize Radost ze zdravých dětí.

Ingredience:

  • 1 menší kapr (1,5 – 2,5kg dle velikosti hrnce)
  • kořenová zelenina – 4 mrkve, 4 petržele, 1/2 celeru
  • řasa Kombu
  • hrst lístků čaje Bancha
  • kořen lopuchu
  • sůl
  • voda

Čerstvého kapra vykuchejte, zbavte se žlučníku a střev (najdete i recepty, které doporučují živé kapry nechat den v čisté vodě, kde se jim pročistí střeva, pak využívají i ta, ale nemusíte být pro začátek tak ortodoxní). Kapra včetně hlavy, šupin, očí i všechny zbývající vnitřnosti dejte do tlakového hrnce. Pokud jste si koupili kapřího macka a do hrnce se vám vcelku nevejde, můžete ho nasekat na menší části. Doplňte ho očištěnou zeleninou, řasou Kombu a solí. Lístky čaje Bancha zabalte do plátýnka, zavažte provázkem a přidejte k dalším surovinám. K tomuto účelu můžete použít kousek klasické látkové pleny a provázek z čajového pytlíku. Poté nalijte do hrnce vodu tak, aby zakryla všechny ingredience a dejte vařit.

V tlakovém hrnci bude trvat 4-6h, než se kapr rozvaří. Na konci vyjměte pytlík s čajem (opravdu na tuto část postupu nezapomeňte) a zbytek rozmixujte do hladka. Hotový bujón ještě za tepla poté dávkujte do malých skleniček, které po vychladnutí uskladněte v mrazáku. Takto vám pak vydrží několik týdnů.

Polévku se doporučuje konzumovat 1x-4x týdně. Záleží na aktuálním zdravotním stavu jedince. Skleničku jednoduše rozmrazte, zřeďte vodou a nechte převařit, nebo ji můžete použít jako základ pro další zeleninové polévky. Nakonec můžete přidat miso pastu a dozdobit zelenou natí.

Přejeme vám dobrou chuť a pevné zdraví!

 koi-koku

 

Zkusili jste už přípravu Koi-koku polévky? Napište nám své zkušenosti a chuťové dojmy.

(Čteno 10,062x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...

  • Lenka

    Dobrý den, píšete vařit kapra celého a vytáhnout pak jen pytlík s čajem. To pak mixuje i s těma šupinama?

    • Aneta Majerčíková

      Ano, i se šupinami.

  • Hanka Burešová

    Přidávám se k otázce Lenky. Můj manžel – rybář tvrdí, že pokud budu vařit kapra včetně šupin, očí a žebr, vývar pěkně zhořkne. Zkoušel jste to někdo?

    • Aneta Majerčíková

      Vývar se skutečně dělá i se šupinami, kapříma očima atd. Podstatou je využít vše, co jde 😉