Pages: 1 2

Jak zvládnout první mentální spurt dítěte

Během mentálního spurtu se změní způsob, jakým miminko doposud vnímalo svět. Bude ho nyní pozorovat a prožívat jinak. Bude mu jinak vonět a jinak ho také uslyší. To se může v praxi projevit např. tím, že:

  • poprvé uvidíte, jak pláče opravdové slzy,
  • bude zůstávat déle vzhůru a bude ho více zajímat okolní svět,
  • bude sledovat předměty v delší vzdálenosti,
  • v rámci svých omezených možností si bude záměrně vyhledávat zábavu,
  • začne se usmívat na osoby kolem sebe (tzv. sociální úsměv),
  • postupně přestane mít trhané pohyby jako robot,
  • bude si více vědomé toho, že se jej někdo dotýká,
  • bude si více vědomé vůní okolo něj,
  • bude dýchat pravidelněji.

Už v této fázi si u některých dětí můžete všimnout, že preferují určité druhy vjemů. Některá miminka jsou zaměřená na dotek a chtějí se neustále mazlit. To byla třeba moje dcera. Jiná ráda poslouchají zvuky nebo hudbu. Další jsou malými pozorovateli a vše bedlivě sledují. Jsou ale i miminka, která zatím nejsou takto vyhraněná.

Jak miminku pomoct překonat mentální spurt

To nejjednoduší, co vám můžeme poradit, je být v době mentálního spurtu v co největším fyzickém kontaktu s miminkem. Koncem šestinedělí už asi nemůžete jen tak s dítětem na několik dní zalézt do postele a tulit se (i když vlastně proč ne?:). V takovém případě můžete dítě navázat do šátku/nosítka a zatímco bude v bezpečí u vás, se můžete věnovat každodenním povinnostem. Jestliže si chcete číst, můžete si dítě položit na klín místo do lehátka. Pokud kojíte, můžete také zvážit prodloužení doby, po kterou necháváte dítě u prsou.

Sledujte pozorně miminko a najděte takovou aktivitu, která se mu líbí. U takto malých dětí to poznáte snadno, budou fascinovaně koukat a případně se i usmívat 🙂 Pak můžete téhle činnosti využít, když budete miminko potřebovat uklidnit či na chvilku zabavit.Hračky

Protože už vaše miminko již lépe vidí, můžete ho zkusit zaujmout vizuálními vjemy. Choďte s ním třeba po bytě a všímejte si, co mu bude připadat zajímavé. Některá miminka mají ráda opakování a jakmile se jim něco zalíbí, budou to chtít pozorovat znova a znova. Jiná miminka potřebují novinky a vše staré je nudí. Zjistěte, jaké je to vaše.

Můžete také zkusit různé zvukové vjemy. Většina zvuků od šustění po pískání dítě zaujme, ale největším trhákem bývá lidský hlas. Zvláště, pokud je vysoký, anebo patří jejich nejoblíbenější osobě – mamince. Už s tak malými novorozenci se tedy doporučuje vést konverzace. Můžete mu popisovat, co právě děláte, nebo na co myslíte. Občas mu nezapomeňte dát i možnost odpovědět :).

Některé děti si zvláště užívají doteky, ať už přicházejí od kohokoliv. Jiné se raději mazlí jen se svou maminkou. Přestože prý většina dětí tohoto věku nemá ráda lechtání, můžete zkusit, jestli vaše miminko není výjimka.

Kdy tohle náročné období skončí

Kniha Wonder Weeks uvádí, že nejpozději okolo 6. týdne od předpokládaného termínu porodu by mělo být zřejmé, že se s miminkem udála velká změna. Mělo by být veselejší, čilejší, více zaujaté koukáním a posloucháním. Už vám také dá lépe najevo, co se mu líbí a co ne. Užívejte si tohle období, protože kolem 8. týdne od odhadovaného termínu porodu by měl u miminka propuknout mentální spurt číslo 2 🙂

Milí rodiče, dejte nám vědět, jestli jste u vašeho miminka zpozorovali první mentální spurt. Pomohly vám tipy z našeho článku?


¹ Mydlilová, A.: Růstový spurt, Národní laktační centrum – Laktační liga, dostupné zde.

² Z těchto studií vychází na Západě dobře známá kniha van de Rijt, H. – Plooij, F.: The Wonder Weeks (Kiddy Publishing, 2013). Mapuje vývoj dětí od narození do 20. měsíce věku. Považujeme ji za velmi užitečnou pro všechny začínající rodiče, protože si v ní např. můžete odškrtávat pokroky, které vaše miminko bude postupně dělat. Na rozdíl od většiny českých publikací (a některých pediatrů:) vám ale tato kniha nebude tvrdit, že se dítě musí do konkrétního termínu něco naučit, jinak je opožděné. Autoři vycházejí z toho, že každé dítě je jiné a nedá se škatulkovat dle vývojových tabulek. A to se nám líbí 🙂

³ de Weehrt, C. – van Geert, P.: Emotional instability as an indicator of strictly timed infantile developmental transitions, in: British Journal of Developmental Psychology, 1/1998, s. 15-44.

(Čteno 4,177x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...