Pages: 1 2

Jak vybrat dětskou kosmetiku, aby neškodila

Když jsem pořizovala před porodem kosmetiku pro svou dceru, dostala jsem doporučení na dětskou řadu jedné známé francouzské značky, kterou si můžete koupit jen v lékárnách. Není vůbec levná, má velmi minimalistický obal a celkově působí důvěryhodně. Při její koupi jsem měla pocit, že svému miminku dopřeji to nejlepší, co je na trhu. Když jsem si později pořádně pročetla složení koupených produktů, byla jsem v šoku. Tohle přece vůbec není vhodné pro dítě. Pak jsem si prozkoumala také složení dalších rozšířených přípravků pro děti a zjistila jsem, že to vůbec není výjimečné.

Lidská kůže

Přitom přes kůži se do těla dostane spousta látek. Přestože se nevstřebávají tolik jako přes trávicí systém (i když jsou výjimky, jako je třeba hořčík), přes kůži se vám v závislosti na jejím stavu může do těla dostat až 60 % z toho, co na ni napatláte. A to už je dost! Zvlášť když to něco budete dlouhodobě aplikovat na celé tělo.

Ke všem věcem, na které si při péči o dítě budete muset dávat pozor, tedy přibude i otázka kosmetiky. Není ale třeba panikařit, s trochou obezřetnosti to s přehledem zvládnete. Abyste ale, milí rodičové, zbytečně netápali tak jako já na počátku mého kosmetického pátrání, mám pro vás pár praktických tipů.

1. používejte kosmetiku s velkou střídmostí

Je spousta přípravků pro děti, které se vám jejich producenti budou snažit (ne)nápadně vnutit. Ve skutečnosti toho ale pro novorozence moc nepotřebujete. Zapomeňte na šampony či pěny do koupele, které jen zbytečně zatěžují přirozenou ochrannou vrstvu dětské pokožky. Ani mýdlo při koupání nepotřebujete, protože dítě nemá, kde by se ušpinilo tak, aby k očiště nestačila voda. Mýdlo využijete teprve v době, kdy dítě začne lézt a bude třeba mu umývat zašpiněné ručičky.Koupel

Dokonce ani používání různých promašťovacích krémů není záhodno. Ledaže by kůže vašeho miminka potřebovala v promašťování pomoct, což je případ dětí se sklony k atopii. To ale většinou zjistíte až kolem 3. měsíce života dítěte, takže netřeba se unáhlovat.

V zásadě platí, že kosmetika má smysl pouze ve třech případech:

  1. při přebalování plen k ochraně kůže před vlhkem,
  2. při silném sluníčku k ochraně proti škodlivému záření,
  3. při velmi chladném zimním počasí jako prevenci vysušení pokožky.¹

2. méně ingrediencí bývá lépe

Určitě znáte takové ty krémy, kde máte popis složek na deset řádků a vlastně se v nich vůbec nevyznáte. Často se v takovém množství složek skrývají různé nepatřičnosti. Osvědčilo se mi tedy kupovat přípravky s co nejmenším množstvím ingrediencí, které si můžete lehce ověřit.

Například klasická zinková mast od společnosti Herbacos, kterou koupíte prakticky v každé lékárně, má jen 4 složky: Adeps Suillus, Sunflower Seed oil, Zinc oxide, Cera Alba. V překladu do češtiny: lůj, slunečnicový olej, oxid zinečnatý a včelí vosk. Zkuste si tyto složky vyhledat a zjistíte, že jsou bezpečné i pro novorozence. Značka ideál.

3. zkontrolujte složení

Nemusíte být odborníci na chemické látky. Ani já nejsem. Stačí jen vědět, odkud čerpat. Můžete vyzkoušet například webové stránky Složení kosmetiky. Nenajdete zde ale všechno, takže pak buď můžete googlit, nebo si třeba pořídit knihu Víta Syrového s názvem Tajemství kosmetiky z roku 2015. V knize najdete seznam ingrediencí dlouhý více než 50 stran, který vás přehledně navede, které látky ano a které ne.

Pokračování na straně 2

(Čteno 1,791x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...