Pages: 1 2

10 tipů, jak navštívit vaši šestinedělku

Narodilo se vaší příbuzné nebo kamarádce dítě? Pokud jste si blízcí, jedna z prvních věcí, která vás zřejmě napadne, bude okamžitě vyrazit a jet se na ně podívat. Tak je to ostatně v našich končinách zvykem. Kdo by si nechtěl prohlédnout čerstvě narozené miminko, že? Zastavte se na chvilku a přečtete si našich 10 tipů, díky nimž nejen usnadníte vaší šestinedělce její novou roli, ale zároveň se stanete nejoblíbenější poporodní návštěvou.

1. ověřte si, zda opravdu stojí o návštěvu

V naší společnosti se tak nějak předpokládá, že šestinedělka bude s radostí přijímat návštěvy už pár hodin po porodu a nadšeně se chlubit svým novorozencem. V případě některých žen to samozřejmě může být pravda.

Teprve, když se na mě a syna v porodnici přijeli podívat mí rodiče, měla jsem pocit, že je vše, jak má být.

Maminka Tomáše, 31 let

Pokud je ale žena vyčerpaná porodem, má zdravotní obtíže nebo třeba bojuje s kojením, či se chce prostě jen v klidu sžívat se svým miminkem, nemusí mít na návštěvu ani pomyšlení. Není to tím, že by vás neměla ráda a nechtěla vás vidět, ale možná prostě v tuto chvíli potřebuje věnovat všechny zbývající síly sobě a miminku.Odpočívající šestinedělka

Měla jsem těžký porod, u kterého jsem ztratila spoustu krve. První den jsem byla vyčerpaná, nemohla jsem pořádně sedět. Měla jsem problémy postarat se o miminko. Natož abych se umyla či snad dokonce nalíčila. Nechtěla jsem, aby mě v takovém stavu někdo viděl. Nedokázala jsem ale odmítnout své nejbližší, kteří mě hned druhý den vyrazili navštívit. Místo abych se pořádně vyspala, když malý konečně usnul, vykládali jsme si o tom, jak se mají. Jejich návštěva pro mě vlastně byla utrpením, i když je mám ráda. Pořád jsem myslela jen na to, jak se mi chce spát. Bylo to nekonečné.

Maminka Martina, 33 let

Buďte proto ohleduplní a zeptejte se předem, jestli opravdu stojí o vaši návštěvu. Umožněte rodičce, aby vás mohla odmítnout bez obav, že vás tím zraní nebo urazí. Např. slovy „Samozřejmě pochopím, pokud se teď budeš chtít věnovat miminku. Domluvíme se klidně na později. Záleží jen na Tobě.“

Pozor, tento tip neplatí jen po dobu, kdy je maminka v porodnici. I doma může zažívat nejednu pernou chvíli, když se k péči o sebe a dítě přidají i povinnosti v domácnosti. Raději dodržujte tento bod po celé šestinedělí.

Zatímco návštěvy v porodnici jsem zvládala celkem dobře, doma nastalo peklo. Nestíhala jsem se ani najíst, byla jsem nevyspaná. K tomu se mi tu střídalo veškeré příbuzenstvo. Každý poseděl alespoň hodinu a nebral ohled na to, že jsem úplně vyřízená.

Maminka Elišky, 30 let

2. buďte flexibilní

V prvních týdnech po porodu rozhodně nečekejte, že by miminko cokoliv provádělo podle časového rozvrhu. Zvláště ne spánek. Jelikož šestinedělka bude pravděpodobně chtít využít času, kdy dítě konečně usne k vlastnímu odpočinku, buďte připraveni čas návštěvy operativně změnit. Doporučujeme si chvilku před domluveným časem ověřit, zda šestinedělce čas stále vyhovuje. Nebo se můžete domluvit, že vám dá vědět, kdyby se něco změnilo.  

3. nikdy, nikdy, nikdy nechoďte na návštěvu nemocní

Nemocní lidé nepatří do stejného pokoje s novorozencem, jehož imunita se teprve utváří. Prostě nepatří. To, co pro vás může být jen drobná rýma či nepatrný kašel, může být pro dítě velmi závažný problém. Ani pro šestinedělku není dobré, pokud se v oslabení po porodu setká s jakoukoliv nemocí. Pokud cítíte, že nejste 100 % zdraví, návštěvu odvolejte! Srkající žena

4. zeptejte se rodičů, jak se jim vede

Možná budete mít potřebu se hned po příchodu jít podívat na miminko, či na něj alespoň zavést řeč. Nedělejte to! Dělá to tak téměř každý a je to velmi otravné. Rodiče si teprve zvykají, že to nebude jen o nich. Nemusíte jim dávat zřetelně najevo, že teď už jsou na druhé koleji. Jakmile tedy vstoupí do dveří, nejprve se jich zeptejte, jak se jim vede. Uvidíte, že váš zájem ocení.

Pokračování na straně 2

(Čteno 2,911x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂