Pages: 1 2

Jak se vyrovnat s emocemi po porodu

Čeká vás v nejbližší době tolik očekáváná událost, jakou je porod? Nebo už ho máte za sebou a v hlavě se vám honí smíšené pocity? Prožíváte emoční smršť a je pro vás obtížné se v ní zorientovat? Nebo jednoduše nevíte, jak se svým prožíváním naložit. V tomto článku vám podáme pomocnou ruku a pokusíme se společně s vámi nahlédnout do hlubin divokých vod poporodních prožitků.

Porod je jednou z největších změn v lidském životě. Tyto změny prožívá jak dítě, tak matka po stránce tělesné, psychické i sociální. Pojďme se teď blíže podívat na to, co se děje v psychice matky po tomto jejím velkém okamžiku.

1. přišla k vám láska nebeská

Stala se veliká věc, porodila jste dítě. Cítíte se jako byste zdolala Mount Everest a Mont Blanc zároveň. Tělo zhuntované, ale vy jste se ocitla na vrcholu. A to doslova. Na vrcholu blaha. Prožíváte euforii, která vám dává zapomenout všem poporodním šrámům. Některé matky jsou dokonce schopny prožít orgasmický porod. V naší západní společnosti jsou sice tyto matky s despektem nahlíženy jako „alternativní“, ale proč to hned odsuzovat.

heart-700141__480

Když jsem si malého Maxíka přinesla z porodnice, byla jsem nadšená celým tím lidským zázrakem. Cítila jsem to jako obrovskou šanci ovlivnit vývoj a osobnost nového človíčka, něco jako Boží dar.

Maminka Maxe, 30 let

Láska a radost z narození dítěte je jedním z nejočekávanějších pocitů. Vaše okolí si myslí, že po porodu se automaticky rozzáříte štěstím a vše bude jako v hollywoodském filmu. Pokud máte tuto zkušenost a poté, co jste porodila, vás prostoupila láska a euforie, tak vám gratulujeme. Zrození je zázrak a je skvělé si ho také užít.

Tip: Nechte sebou prostupovat lásku k nově narozenému členu vaší rodiny. Zastavte se v přítomném okamžiku a vnímejte ho všemi smysly. Položte si děťátko na holé tělo (skin-to-skin), vnímejte jeho teplo, vůni. Prohlédněte si ho a zaposlouchejte se do zvuků, které vydává. I když jste spolu prožili už nějakou řádku týdnů, toto je vše první setkání tváří v tvář. Dejte si proto načas a dopřejte si řádné seznámení.

2. když po porodu tečou slzy a ne štěstím

Porod s sebou ovšem nepřináší vždy jen hezké zážitky. Často se vlivem okolností může stát, že se matka naopak setká s traumatizujícími momenty. K takovémuto prožívání můžou přispět zdravotní komplikace, bolest, neplánovaný porod císařským řezem, špatná komunikace s personálem, či nesplněná očekávání.

face_sad_bad_mood_262653

Pak matka prožívá úzkost, obavy, či strach z konkrétních věcí, můžou se u ní objevit poruchy spánku, depresivní myšlenky, nechutenství apod. Tyto stavy můžou narůst až do klinicky závažnějších rozměrů. Pak mluvíme o poporodní depresi, či poporodní psychóze. Těmto diagnózám se budeme na našich stránkách věnovat více v budoucích příspěvcích.

Tip: Pokud po porodu prožíváte nepříjemné pocity, se kterými si nevíte rady, buď je pro vás těžké je sama zvládnout, trvají delší dobu, nebo vám komplikují běžný život, nebojte se obrátit na odborníka. Ve větších porodnicích vám můžou pomoci ambulantní kliničtí psychologové. V menších porodnicích vás jistě personál odkáže na spolupracující odborníky. Určitě se neostýchejte si říct o pomoc, nemá cenu, abyste se v tak náročném životním období trápila.

Pokračování na straně 2

(Čteno 3,168x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...