Pages: 1 2

9 tipů, jak kojit na veřejnosti

Kojení doma i venku považujeme za natolik přirozenou, každodenní součást našeho života, že vlastně nechápeme, kde se celá ta kontroverze bere. Pozastavujete se snad nad tím, když vidíte někoho jíst na ulici? V restauraci? Nebo v parku? A co kdyby před vámi někdo krmil psa? Nebo kdybyste zahlédli jiného savce krmit své mládě? Kojení opiceKojení lidského mláděte se odlišuje pouze tím, jak jej vnímá naše společnost. Což je v České republice, kterou by sotva někdo označil za přehnaně puritánskou, vlastně docela absurdní.

Kdyby kojili muži, kojilo by se úplně všude. Vůbec nechápu ty ohledy, které ženy mají.

Zdeněk, 40 let

Jako novopečená maminka brzy zjistíte, že kojení s sebou přináší obrovskou svobodu. Můžete jít kamkoliv beze strachu, že vaše miminko bude plakat. A to nejen hlady, ale vlastně z jakékoliv příčiny, protože kojení má velkou moc miminko rychle uklidnit. Jídlo pro miminko máte všude s sebou, v ideálním složení a odpovídající teplotě.

Péče o miminko dokáže být v mnoha ohledech náročná, i proto není nutné si situaci ještě více ztěžovat a omezovat se pouze na kojení doma, či na záchodech v restauraci. Nehledě na to, že to druhé nám přijde potupné.

Na konci šestinedělí jsme šli na rodinný oběd do luxusní restaurace. Dcera byla celou dobu tak hodná, že ostatní hosté ani nevěděli, že tam máme miminko. Bohužel jsem ale narazila při kojení, které nakonec probíhalo na záchodech. Dodnes nechápu, proč jsem na to přistoupila. Zatímco si moji příbuzní spokojeně pochutnávali na jídle, s Eliškou jsme se tísnily na malém záchodě. Protože neměli ani přebalovací pult, přebalovala jsem ji na špinavé zemi. Bylo to krajně nedůstojné. Z oběda jsem nic neměla. Většinu konverzace jsem stejně propásla a jídlo mi v mezičase vychladlo.

Maminka Elišky, 30 let

Možná budete zpočátku nesvá, když přijde na věc. Určitě je ale lepší dítě nakojit, než ho nechat plakat. Nejen pro vás a vaše maličké, ale i pro vaše okolí. Proto pro vás máme několik tipů, které vám pomohou kojení na veřejnosti zvládnout.

1. kojte klidně, sebevědomě a s úsměvem

Nenechte se znervóznět tím, že kojíte mimo svůj navyklý rajón a kolem vás je najednou více než jeden člověk. Pokud se někdo pohoršeně podívá vaším směrem, sebevědomě se na něj usmějte. Neděláte nic špatného!Kojení zebry

2. zvolte vhodné oblečení a podprsenku

Osvědčilo se nám vybírat si takové oblečení, ve kterém můžete prso dítěti nabídnout horem (přes výstřih) než si pak vyhrnovat tričko až ke krku. Je to nejen nepohodlné, ale navíc trvá delší dobu, než se z trička vysoukáte. Raději tedy větší výstřih.

Nezapomeňte také na výběr správné podprsenky, pokud ji nosíte. Čím rychleji můžete dítěti nabídnout prso, tím rychleji jej utišíte. Většina kojících podprsenek umožňuje rychle odepnout košíček, nicméně je dobré si to předem vyzkoušet.  Třeba i v kombinaci s oblečením, které budete mít na sobě.

Pokračování na straně 2

(Čteno 9,864x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...