Pages: 1 2

10 tipů, jak přemoct látkové pleny

4. Smolka se dá dobře vyprat

Nezdá se to, zvlášť když ji budete jen stěží umývat ze zadečku vašeho miminka. Ale je to tak, smolka se dá krásně vyprat. Potřísněnou plenu pořádně namočte, potřete žlučovým mýdlem a dejte vyprat. Pokud bude skvrna přetrvávat, vystavte plenu na slunci, uvidíte, že bude jako nová. To stejné platí pro jakékoliv další kakání Vašeho miminka. Nezapomeňte ale plenu co nejdříve namočit, zaschlé skvrny se odstraňují hůře.

5. Doma budete potřebovat systém

Nepodceňte situaci a nenechte si špinavé pleny přerůst přes hlavu. Ze začátku perte maximálně ob jeden den. Vytvořte si i systém pro žehlení (viz bod 8).

6. Zapojte partnera

Dát pleny do pračky zvládne prakticky každý a není třeba, abyste všechno v potu tváře dělala sama. Muži ovšem mohou mít ze začátku rezervovaný postoj k ne zcela vábně vypadajícím a vonícím plenám. Abyste partnerovi situaci usnadnila, můžete například do koše se špinavými plenami vkládat látkový sáček na praní. Plen se tak nebude muset dotýkat. Prostě jen sáček uzavře a vloží do pračky.  

7. Pořiďte si sušičku

Dá se to zvládnout i bez ní. Já jsem toho zářným příkladem. Ale ušetří vám tolik práce, že pokud jen trochu můžete, zvažte její koupi. Pleny jsou hned suché, takže zvládnete víc praček. Lépe se žehlí. Sušička také ušetří prostor, takže je zvláště vhodná do malých bytů, kde byste zakopávala o sušák. Pokud ale chcete šetřit přírodu, tento bod přeskočte. 

8. Žehlení delegujte, delegujte, delegujte!

Pokud nebudete mít sušičku a kalhotkové pleny, které se nežehlí, budete muset žehlit. Hodně. Jenomže s dítětem v náručí se žehlit nedá. Stejně jako se nedá žehlit při kojení. Budete tedy v zásadě moci žehlit jen, když bude dítě spát, nebo pokud si ho navážete do šátku.Žehlící matka

V každém případě byste ovšem alespoň na počátku šestinedělí neměla moc dlouho stát, takže to nepřehánějte a delegujte. Pokud váš partner nemá žehlení v oblibě, využijte jiného rodinného příslušníka či kamarádku. Můžete také vždy požádat toho, kdo se přijde podívat na dítě. Ve větších městech lze také využít komerční služby, které za vás pleny vyžehlí.

9. Pleny skládejte již při žehlení

Můžete samozřejmě každou plenu skládat těsně předtím, než ji dáte miminku. Možná ale miminko u přebalování pláče a nebo máte pocit, že sklad ještě tak dobře neumíte a trvá vám to příliš dlouho. Pak je praktické si plenu skládat rovnou při žehlení a sklad posléze zažehlit.

Pokud vám bude pleny žehlit jen jedna osoba, je tento tip využitelný i pro ni. Pokud budete delegovat na více lidí, nemá smysl, abyste pokaždé vysvětlovaly, jak pleny skládat. Bylo by to ostatně velmi otravné.

10. Zvažte bezplenkovou komunikační metodu

Aneb dejte dítě vyměšovat nad misku, umyvadlo či záchod. Ano, ano, jak vám mnohé matky potvrdí, jde to opravdu i s takto malými dětmi. I my jsme tuto metodu používaly již od porodnice a bez ní bych se uprala a užehlila k smrti! Nemusíte být ani nijak intuitivní matka na to, abyste věděla, že dítě zpravidla čurá po kojení a po probuzení.

Vzhledem k tomu, jak často novorozenec čurá, se vám jistě bude alespoň částečně dařit již od začátku. A to vám může být motivací do budoucna. Ostatně i kdybyste zachytila čurání jen po probuzení dítěte a po kojení, ušetříte spoustu plen. 

Možná se budete zpočátku bát toho, jak dítě chytnout, pak se můžete poradit se zkušenějšími maminkami nebo se podívat do knihy Bez plenky

Napište nám do diskuze, jaké byly Vaše začátky s látkovými plenami. Znáte další tipy, jak si „látkování“ usnadnit?

(Čteno 2,130x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...

  • Michala Cilli

    Tu sušičku môžem ozaj len doporučiť. Áno, dá sa to aj bez nej, no je veľkým pomocníkom predovšetkým v zime. Nemusíte dlho čakať na vyschnutie plienok, predovšetkým ak ide o nohavičkové, či o bambusové vkládačky. V konečnom dôsledku ich tak potrebujete menej a veľkým bonusom je aj mäkkosť plienky, ktorá pri obyčajnom sušení dosť stvrdne.

    • Šestinedělky

      Děkujeme za sdílení zkušeností! Možná že se sušičkou pak není potřeba pleny ani žehlit.

  • Alí Muchová

    Ani čtvercové pleny som moc nežehlila (u nás sa nežehlí nič čo sa nemusí, momentálne len šátek). Tuším iba prvé 2 mesiace – dávala som ich cez deň, okrem prechádzok a v noci papierové, plne látkujem cca od 6mes kedy som to mala ako-tak vychytané 🙂
    Pri druhom dítku rozmýšľam nad separačkami aby som nenadávala keď “zaspím” a plenu osprchujem po pár hodinách kedy to ide ťažšie, jednorazové som zavrhla a ostali flísové a tie “viackrát použiteľné”. Máte skúsenosti? Ktoré sú lepšie? Alebo to nie je až taký zázrak a radšej sprchujete plenky ako separačky?

    • Aneta Majerčíková

      Já jsem měla nakoupené i separačky. Ale nakonec to dopadlo tak, že ty flísové byly po pár praních plné žmolků (možná to ale byla moje chyba, těžko říct) a už se mi je nechtělo malé dávat. Přišly mi nepříjemné na dotek. Měla jsem také celulózové, ale ty mají podle mě smysl až v momentě, kdy je stolice pevnější. Nakonec jsem na separačky úplně rezignovala a zvládám to bez nich. Snad se ještě ozve nějaká maminka, která je opravdu používá, aby to bylo mělo větší vypovídající hodnotu 🙂

    • Michala Cilli

      Ahoj Ali, tiež som mala tie flísové, ale nie je to prírodný materiál, tak mi to vadilo a mala som pocit, že aj kožu mala dcérka po nich červenú. Prešla som na bambusové separačky a veľká spokojnosť. Samozrejme niečo zo stolice prejde, trošku je plienka sfarbená, ale postačí žlčové mydlo a slnko. Celulózové su super v tom, že sa dajú prať, hlavne periem tie, čo sú len od moču, s hovienkom vyhadzujem – takže recyklujem :). Podľa mňa vyskúšaj bambus aj celulo a uvidíš, čo Ti bude lepšie. Rozhodne to je menej práce 🙂