Zajímavé knížky o kojení pro Ježíška

Loni jsem pro vás ke Světovému týdnu kojení vytipovala zajímavé čtivo o kojení. Protože se rok s rokem sešel, tady jsou další tři skvělé knížky. Můžete si o ně říct třeba Ježíškovi 🙂 Tentokrát nebude všechno v angličtině, začneme důležitou knížkou v češtině.

1. Praktický návod na kojení

Slovenský spolek MAMILA letos udělal velký vstřícný krok směrem k českým maminkám a přeložil knihu Andrey Polokové Praktický návod na kojení do češtiny. Pokud hledáte pro sebe, příbuznou, kamarádku nebo známou základní zdroj informací o kojení, tenhle počin je něco, co by vám určitě nemělo ujít.Praktický návod na kojení

Kniha vás na 120 stranách jasně, stručně, přehledně uvede do základních principů kojení. Vše je doprovozeno množstvím fotek. Ke konci knihy si můžete udělat krátký test o kojení, který bychom rozhodně doporučovaly každé prvorodičce, než se vydá do porodnice.

Jediné, co by se knize dalo vytknout a co v ní nenajdete, jsou informace k ukončení laktace. Ty se vám totiž bez pochyby jednoho dne budou také hodit. I kdyby to bylo za tři či více let. Vzhledem k tomu, že také letos v dubnu došlo k revizi 10 kroků k úspěšnému kojení, ani kapitola 24 již není zcela aktuální. Ale to už je jen drobná vada na kráse.

Líbilo by se mi, kdyby se kniha dostala do ruky před porodem ke každé mamince, která plánuje kojit. Protože tohle zatím zajistit neumím, domluvila jsem alespoň s MAMILou soutěž. Tři z vás tedy nyní mohou knihu vyhrát. Stačí do 14. prosince 2018 zaslat na email aneta@sestinedelky.cz správnou odpověď na otázku:
Kdy se začíná tvořit mateřské mléko?
a) Už v těhotenství.
b) Během porodu.
c) 3-5 dnů po porodu.

Výherce vylosuje jedno z našich dětí. Jejich jména budou uveřejněna na našich FB stránkách a kontaktovat je pak budeme emailem.

2. Why the Politics of Breastfeeding Matter

Tahle knížečka z roku 2016 je zkrácenou a velmi zhuštěnou verzí starší, dnes už prakticky legendární sestřičky s názvem The Politics of Breastfeeding. Knížečka je opravdu vystihující označení, protože je vytištěná na papíru rozměru A6 a celkem má 144 stran (i s indexem 🙂 ). Je ovšem ideální pro všechny, kteří se chtějí základně zorientovat v tom, jakou roli hraje politika a business v tom, zda a jak ženy kojí.

Autorkou knihy je Gabrielle Palmer, výživová poradkyně a spoluzakladatelka známé britské neziskové organizace Baby Milk Action (BMA je britskou pobočkou mezinárodní sítě IBFAN bojující za práva dětí na nejvyšší dosažitelnou úroveň zdraví, mj. také podporou kojení, aktivitami k naplnění Mezinárodního kodexu marketingu náhražek mateřského mléka či k zajištění co nejkvalitnější a nejbezpečnější umělé výživy pro děti, které ji skutečně potřebují).The Politics of Breastfeeding

Na to, jak je kniha informativní, se čte velmi lehce. Dozvíte se spoustu zajímavých faktů z historie kojení (a vývoje umělé výživy) a zjistíte, kde vznikly některé dodnes tradované mýty o kojení, jako je třeba harmonogram kojení. Zabrousíte do historie i současnosti agresivní metod společností vyrábějících umělou kojeneckou výživu a zjistíte, proč je tak důležitý Mezinárodní kodex marketingu náhražek mateřského mléka. Bude řeč i o tom, jak v přímé reakci na přijetí Kodexu vznikla pokračující umělá výživa (FOM – follow-on milks).

Protože i u nás je stále zvykem děti po odstavení nalévat umělým mlékem (což podporují i oficiální doporučení Pracovní skupiny dětské gastroenterologie a výživy ČPS pro výživu kojenců a batolat), pojďme se podívat, co k tomu říká kniha v návaznosti na doporučení Světové zdravotnické organizace (str. 74):

Pokud dítě není kojeno a má méně než 12 měsíců, je standardní kojenecká výživa vytvořená pro děti pod 6 měsíců dostatečná. Jestliže dítě není kojeno a má více než 12 měsíců, „mléčnou“ součástí jeho stravy by mělo být čerstvé, plnotučné mléko (bez přidaného cukru). Pokračující mléka, mléka pro batolata a další navazující mléka jsou zbytečná a  mohou negativně ovlivnit zdraví dětí do budoucna. Mohou přispět k nadváze a posílit chuť po sladkém jídle a nápojích. To může vést k upřednostňování jídel způsobujících cukrovku typu 2 a kardiovaskulární onemocnění.

Když to shrnu, jestliže alespoň trochu vládnete angličtinou a téma vás zajímá, určitě neváhejte sáhnout po téhle krátké knížečce. Na trhu je k dostání za nějaké dvě stovky, takže cena opravdu není nijak astronomická.   Třeba si pak přečtete i její rozšířenou verzi. Nebo možná budete pokračovat dalšími výbornými knihami k tomuto tématu, jako je Unlatched (doporučovala jsem ji v loňském výběru) nebo třeba The Big Letdown: The True Story of How Politics, Feminism, and Big Business Changed Breastfeeding.

3. Healing Breastfeeding Grief

Takhle kniha je „must-read“ pro všechny ženy, kterým kojení nevyšlo tak, jak si představovaly. Ať už kvůli tomu, že patří mezi zhruba 2 % žen, které nemohou kojit z medicínských důvodů, nebo protože jim kojení zkomplikovaly nesprávné a neúplné informace či nedostatek praktické pomoci a podpory v nemocnici, u pediatra, či ze strany příbuzných, kamarádek nebo známých. Nebudeme si zastírat skutečnost – takových žen je u nás hodně a musí se často zcela samy vyrovnat s vlastním smutkem nebo zklamáním, což rozhodně není jednoduché. A nepřidá tomu ani případný nedostatek podpory a povzbuzení, se nímž se mohou setkat ve svém okolí.Healing Breastfeeding Grief

Knihu také vřele doporučuji všem porodním asistentkám, zdravotním sestrám, laktačním poradkyním, terapeutům a terapeutkám. Pomůže jim lépe pochopit problematiku a efektivněji pomoci. Autorka sama je laktační poradkyně a terapeutka, vychází z praxe své i jiných pomáhajících osob. Cituje mnohé ženy, které si smutkem z nekojení nebo konce kojení prošly.

Kniha obsahuje mj. strategie, jak se postupně začít cítit lépe. Najdete v ní také konkrétní cvičení k uvolnění úzkosti, k uklidnění a zpracování emocí. Nejedná se o postupy zcela převratné. Vycházejí především z konceptu mindfulness (bdělé pozornosti). Nicméně určitě jsou užitečné.

Máte další čtenářské tipy? Sem s nimi! A nezapomeňte se zapojit do soutěže o knihu Praktický návod na kojení 🙂

(Čteno 962x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...