Pages: 1 2

Poporodní psychózu nepřehlédne ani laik

Po propuštění je žena sledována ambulantně?

Určitě. Po prodělané psychóze, kterou není možné alespoň zpočátku léčit jinak než farmakologicky, je ženě doporučeno ještě dva roky užívat antipsychotikum, jež úspěšně vedlo k ústupu příznaků. S tím se pojí pravidelné kontroly u psychiatra nejméně po dobu dvou let.

Ve Velké Británii existuje organizace pro maminky s poporodní psychózou Action on Postpartum Psychosis. Je nějaká podpůrná skupinka nebo spolek pro maminky, které prodělaly poporodní psychózu, i u nás?

Ne, péče pro tuto skupinu pacientů není v České republice nijak organizovaná.

Prevence je důležitá

Jak by podle Vás měly šestinedělky pečovat o své duševní zdraví?

Neměly by se bát říct si o pomoc. Neměly by se bát přiznat si, že něco z toho, co se od nich očekává, je nad jejich síly. Zároveň to nebrat jako svoje osobní selhání, nebo jako svoji osobní slabost. Péče o novorozence je prostě náročná pro každou matku a vyžaduje dopomoc nejbližších osob, rodičů, kamarádů. Vždycky je lepší si o ni říct, než pak být odkázaný na pomoc profesionálů, když se rozvinou nějaké psychické obtíže.Spící žena

Když by šestinedělka pozorovala, že se její stav nespecifickým způsobem zhoršuje – je unavená, spánek jí nedostačuje, nebo není schopná spát, když spí miminko -, je první pomocí několikrát za týden svěřit noční péči o dítě jiné důvěryhodné osobě. Zavřít se na noc jinde tak, aby miminko vůbec neslyšela, a vyspat se v kuse 6-8 hodin. Spánek dělá zázraky. Tuhle radu dávám i bipolárním ženám po porodu.

Na Západě se v poslední době začíná více psát o tom, že duševními problémy mohou po porodu trpět i otcové. Zabývá se někdo v České republice tímto tématem?

Péče u nás je obecně psychiatrická. Nevím o nikom – ani jednotlivci, ani organizaci -, kdo by se výzkumně nebo terapeuticky věnoval této skupině pacientů.

MUDr. Jan Hanka

 

MUDr. Jan Hanka je výzkumným pracovníkem, pedagogem na 3. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy a vedoucím ambulance v Národním ústavu duševního zdraví.

zdroj fotografie: www.nudz.cz

 

(Čteno 601x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...