7. Která významná osobnost byla velkým zastáncem mateřského kojení (kojení matkou bez kojných, či pomůcek typu kojeneckých lahviček)?
První dvě možnosti jsou správně.
Jean-Jacques Rousseau pro propagaci kojení v 18. století udělal víc, než kdokoliv jiný. Přestože (nebo možná právě proto, že) při porodu přišel o matku a byl odkojen kojnou. A navzdory tomu, že svých vlastních pět nemanželských dětí odložil do nalezince.
Ve svém pojednání Emil z roku 1762 např. tvrdil, že kojení připoutává matku pevněji k dítěti a k rodině. Kojení se díky jeho učení dostalo nebývalé popularity. Na druhou stranu nelze nezmínit, že některé jeho výroky se optikou dneška jeví jako velmi kontroverzní – zejm. jeho kategorické tvrzení, že muži byli obdařeni rozumem, aby mysleli, a ženy prsy, aby kojily
Lev Nikolajevič Tolstoj byl také velkým zastáncem kojení, což se projevilo mj. v jeho románu Anna Karenina (dobrá matka Káťa kojící své nemluvně vs. špatná matka Anna, která nekojila). Povinnost kojit až fanaticky prosazoval také vůči vlastní manželce Soně, ovšem takřka proti její vůli. Z jejího deníku víme, že trpěla bolestivým zánětem prsou, a nebýt Tolstého, kojení by vzdala.
Winston Churchill se do dějin kojení zapsal spíše neblaze, když svým výrokem „pro žádnou společnost není lepší investice, než dávat mléko do našich dětí“ postavil naroveň mateřské mléko a mléko umělé. Během druhé světové války i po ní byl podporovatelem státem dotovaného Národního sušeného mléka (National Dried Milk) – náhražky mateřského mléka. I díky tomu následně podíl kojených dětí ve Velké Británii klesal.
[Zdroje:Yalom, M.: Historie ňadra, Rybka Publishers, 1999, s. 129-131, 146-147; Palmer, G.: Why Politics of Breastfeeding Matter, Pinter & Martin, 2016, s. 45-49.]