Výživné kuličky podle Ingeborg Stadelmann

Co dělat, když potřebujete vydatnou stravu, ale po porodu dítěte nemáte čas vyvářet? Nechte si poradit od známé porodní asistentky Ingeborg Stadelmann. Pro tyto případě doporučuje nachystat si mléčné kuličky. Jsou rychlé, chutné a navíc při skladování v ledničce dlouho vydrží. Pokud vám na ně ovšem nezačne chodit partner.

S dávkováním ale pozor. Přestože kuličky nechutnají přeslazeně, obsahují hodně sacharidů. MedJako doplněk stravy jsou tedy skvělé a výborně vás nakopnou. Jakožto kalorickou bombu je ale bohužel nemůžete jíst stále. Ingeborg doporučuje maximálně 2-3 denně

Seznam ingrediencí

Alergeny jsem pro vás vyznačila tučně. Recept je ovšem s drobnými úpravami vhodný i pro alergiky.

  • 1 kg nahrubo pomletých obilovin – pšenice, ječmene, ovsa (lze nahradit např. pohankou, jáhlami atd.)
  • 300 g vařené rýže natural
  • 350 g másla (lze nahradit např. kokosovým olejem)
  • 300 g medu (náhradou může posloužit třeba melasa nebo javorový sirup)
  • sezamová, slunečnicová semínka, nebo nastrouhaný kokos
  • sklenice vody
  • popř. kousek mořské řasy

Příprava

Postup je opravdu jednoduchý. Pokud se však na něj chytáte poprvé, zvažte raději poloviční či čtvrtinovou dávku. Já jsem recept dělala z čtvrtinové dávky a výsledkem bylo 25 kuliček. Pokud se tedy vrhnete na plnou dávku, budete mít pěkných 100 kusů.

Jak tedy na věc? Začněte vařením rýže. Neochuďte se tím, že byste rýži vařili ve velkém množství vody a pak vodu vylili. Na 1 dávku rýže natural dejte 2 dávky vody. Můžete přihodit i kousek mořské řasy (např. kombu), kterou seženete v prodejnách zdravé výživy. Do rýže se tak dodají další živiny. Nejprve vodu s rýží přiveďte k varu. Pokud se na hladině vytvoří šedá pěna, odeberte ji. Pak rýži osolte, snižte plamen a vařte doměkka. Voda by se měla úplně vstřebat. Celý proces trvá cca 20-30 minut.Rýže

Obiloviny lehce dohněda osmahněte na pánvi. Stačí pár minut, ať se vám nepřipálí. Rozmíchejte máslo ve sklenici vody a s rýží a medem přidejte k obilninám. Vše pořádně promíchejte. Příprava obilovin a vytvoření hmoty na kuličky mi trvalo maximálně 15 minut. Pokud budete dělat recept s většími dávkami surovin, samozřejmě to může zabrat i více času.

Pak již vytváříte koule o průměru 2 cm. Podle chuti je pak obalíte v sezamových, slunečnicových semínkách nebo nastrouhaném kokosu. Vyzkoušela jsem jsem všechny tři varianty, každá má něco do sebe. Slunečnicová semínka jsem raději na hrubo rozemlela, aby lépe držela.

Tvorba kuliček a jejich obalování mi nakonec z celého receptu zabralo nejvíc času. Tahle fáze bavila i mou 15měsíční dcerku, která se posléze rozhodla pomoct také při focení. Jelikož ale kuličky obsahují med, který se takto malým dětem nemá dávat, z naší společné práce nakonec neochutnala. I když se snažila opravdu hodně.

Mléčné kuličky

Přejeme vám dobrou chuť! Nezapomeňte nám dát vědět, jak vám kuličky chutnaly 🙂 


Původní recept na mléčné kuličky Ingeborg Stadelmann najdete v její knize Zdravé těhotenství, přirozený porodRecept na rýži čerpáme z knihy Strnadelová, V. – Zerzán, J.: Radost ze zdravých dětí.

(Čteno 4,124x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...