Pages: 1 2 3 4

„Stát se matkou mě bolelo víc než porod“

Co je podle tebe potřeba mít předem připraveno, pokud žena uvažuje o předčasném odchodu z porodnice?

 Když chci odejít ambulantně, musím si být vědoma toho, že musím odejít po svých. Proto se musím dopředu zajímat o to, jak to udělat, abych po porodu nebyla zraněná a bolavá. Dobře si rozmyslím s manželem, kdo se postará o starší sourozence a zajistíme si i péči o domácnost, jídlo a všechny ostatní nezbytnosti tak, aby maminka a dítě mohly jen odpočívat. Minimálně týden. Maminka by doma měla mít možnost ležet v koutě a o nic jiného se nestarat, pokud nechce.Moderní kout

Prakticky je potřeba mít s sebou k ambulantnímu porodu autosedačku pro miminko. Bez ní to z porodnice samozřejmě taky jde, ale MHD.

Dobré je připravit si šátek. Když si navážeš miminko předtím, než budeš chtít jít domů, nestane se ti, že ti ho někdo fyzicky vezme nebo ti začne říkat: „Tak to já bych si ještě poslechla srdce, co kdyby tam byl šelest.“ Z jedné lékařské konference jsme se dozvěděli, že lékařům se doporučuje, když potkají takhle „šílené“ rodiče, aby zkontrolovali srdce miminka a řekli, že tam je šelest. Když se pak zjistí, že to tak není, může se lékař krýt tím, že není kardiolog a prostě se mu to nezdálo.

O potřebě zajistit následnou návštěvu pediatra a porodní asistentky jsme už mluvily. Vhodná může být i poporodní dula. Osobně je neznám, přijde mi to ale jako dobrý nápad. Nicméně v ideálním případě péči o ženu zajistí rodina. Porod je především rodinná událost. Školou péče o vlastní dítě prostě člověk musí projít a neměl by ji přenášet na někoho jiného. Tím se řídím i já a za ostatní rodiče zásadně nic nevyřizuji. Pokud chtějí odejít z porodnice předčasně, musí si to zařídit sami. Občas se na mě rodiče obrací, ať jim pomohu s ambulantním porodem, ale to odmítám. Dítě už má svoje dva zákonné zástupce.Musí se sami naučit, jak se prosadit. V životě se jim to bude hodit. Ve školce, u doktora, kdekoliv.

I z toho důvodu jsem založila ty internetové stránky. Než stále odpovídat na tytéž dotazy rodičů, je pohodlnější pro mne i ženy, které mi pomáhají, odpovědět na dotaz odkazem na již vypracovaný článek.

Oslovila jsi i porodnice samotné. Můžeš nám popsat, jak to probíhalo a co ses dozvěděla?

Odjela jsem s rodinou do Lucemburska a tam z té dálky jsem s odstupem viděla celou tu práci, do které se chci pustit. Tam mi došlo, že je potřeba získat informace také přímo od porodnic. Zároveň jsem věděla, že to sama nezvládnu, takže jsem z ochotných dobrovolnic vytvořila pracovní skupinu na FB. Celkem jich bylo asi 30, v každém kraji průměrně tři dobrovolnice. Měly naprostou volnost, jak informace získat.

Sepsala jsem jim vzorový e-mail, co jsem potřebovala o postupu porodnic k ambulantnímu porodu vědět. Jde o informace, které téměř nikde nejsou veřejně dostupné. Některé porodnice sice měly na svých stránkách nějaké informace o ambulantních porodech, ale mnohdy nebyly správné. Někdy nebyly ani v souladu s právním řádem. Například, že Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj nahlásí rodiče OSPODu. Spojila jsem se s právničkou Věrou Jedličkovou, která o jednání s porodnicí napsala článek. Text pak nemocnice stáhla ze svých stránek, nicméně mám informace od rodiček, že nemocnice stále dokument fyzicky rozdává. Znovu jsme jim psaly, ať to nedělají. Některé porodnice si pak uměle určují časový limit, před jehož uplynutím žena „nemůže“ odejít (např. ve Slaném).

Jak dlouho tahle akce trvala? Odpověděli vám všichni?

Zjišťování informací od porodnic probíhalo asi 4 měsíce. Někdy jsme je musely obepsat třeba dvakrát třikrát, než nám odpověděli. Někdy odpověděli hned a velmi obsáhle. Pokud nám ani přes urgence nenapsali vůbec, časem se jim ozvu znova. Na web jsem k těmto porodnicím napsala výzvu a kdokoliv mi může napsat, jak se tam rodí ambulantně.

Odpovědi jsme dostávaly z gynekologicko-porodnického či novorozeneckého oddělení. Některé porodnice vstřícně zajistily odpověď od obou oddělení. Texty jsem pak vložila na web.

Zajímavé bylo, že někdy mi odpověděli primáři nebo staniční sestry, že mají třeba jen jeden nebo dva ambulantní porody ročně. Upřímně si myslím, že to spíš neví. To by jich celkově nemohlo být přes tisíc za rok.

Na webu Ambulantního porodu je taky velmi užitečná mapa porodních asistentek, které mohou poskytnout poporodní služby. Odkud jsi čerpala informace? Jsou ověřené?

Mapa vznikla na konci ledna tohoto roku. Vycházela jsem z Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb, různých dalších internetových portálů a webových stránek porodních asistentek. Pak jsem porodní asistentky oslovila e-mailem, jestli jsou data aktuální a pokud tam nechtějí být uvedené, ať mi napíšou. Na mapě je pak výslovně uvedeno, jestli je daná informace ověřená nebo ne. Do dnešního dne se na mapu podívalo přes 7.300 lidí.

Jedná se o porodní asistentky, které poskytují poporodní služby soukromě, nebo je proplácí zdravotní pojišťovna?

Porodní asistentky uvedené v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb mají registraci u krajského úřadu nebo u Magistrátu v Praze. Mohou poskytovat služby v domácím prostředí klientů. České zdravotní pojišťovny pak s nimi mohou uzavřít smlouvu, ale téměř s nimi neuzavírají smlouvy. Žádala jsem  pojišťovny, aby mi poslaly seznamy porodních asistentek, se kterými mají smlouvu. Revírní zdravotní pojišťovna má pro představu nasmlouváno 6 porodních asistentek, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda ani jednu.

Z vlastní zkušenosti musím říct, že je prakticky nemožné najít v Brně porodní asistentku, která by na indikaci lékaře chtěla přijít po porodu k tobě domů, a tudíž by ti její návštěvu proplatila zdravotní pojišťovna. Porodní asistentky do toho po neblahých zkušenostech nechtějí jít, protože úhrada od pojišťovny pak může být velmi komplikovaná (např. jedna z pojišťoven požadovala zpětně vracet úhrady s tím, že indikace lékaře nebyla provedena správně).

 Porodním asistentkám se to prostě nevyplatí. Těžko se jim divit. I zubaři už mají dneska radši hotovost.

Doporučuji pořádně si zjistit, co tvá pojišťovna hradí v těhotenství a po porodu. Třeba OZP má program VITAKARTA, v jehož rámci dostane žena za těhotenství a porod pojištěnce asi 1.500 kreditů. Další kredity si může nasbírat preventivní péčí (zubař atd.). Pomocí kreditů ti pak OZP uhradí i péči kterékoliv porodní asistentky dle tvého výběru. A z mé zkušenosti velmi rychle. OZP mi takto nakonec proplatila 70-80 % celkové péče porodní asistentky. Je potřeba si to ale hlídat, u prvního syna mi takto uteklo 1.000 kreditů. Nikde to ale nefunguje tak pohodlně, že by porodní asistentka přišla, ošetřila, odjela a už by ses o nic nemusela starat.

Pokračování na straně 4

(Čteno 4,078x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...

  • Karolína Novotná

    Být matka není lehké. Já se snažím dělat pro dceru maximum, ale někdy jsem tak vyčerpaná, že jsem ráda, když si ji manžel na hodinu nebo dvě vezme ven a já si můžu jen lehnout 🙂 . Většinou ten čas ale využívám k tomu, že objednávám pleny, kosmetiku, nebo dětské oblečení . Přijde mi, že máme všeho hroznou spotřebu 😀 .