Pages: 1 2

Proč chodit v šestinedělí na procházky?

Taky se vám občas nechce nic dělat? Nejradši byste zůstala celý den zalezlá doma? I v šestinedělí vás může přepadnout lenora a budete chtít raději užívat „klidu“ domova, než abyste se pouštěla do tak nadlidského úkonu, jako je nachystat k odchodu ven sebe i dítě. V zimě se k tomu ještě může přidat strach o miminko, ale do -5 ° C není důvod k obavám a i pak můžete na chvilinku ven.

Jedině suchý, prašný vítr nebo velká mlha mohou být důvodem pro vynechání procházky.

MUDr. H. Dufková: Péče o novorozence a kojence, Výzkumný ústav zdravotnické osvěty, 1953.

Existují velmi pádné důvody, proč na procházku vyrazit i přes náročnější odchod z domu, než na jaký jste byla zvyklá před porodem, nebo nepříznivé počasí. Takže až s tím budete jednou bojovat nebo až budete ven vysílat jen dítě v doprovodu někoho jiného, vzpomeňte si na tento článek. Nevím jak vy, já tohle připomenutí občas potřebuji jako sůl.

1. Projasněte svůj den

Možná jste na sobě také vypozorovaly, že se za slunečných dní cítíte šťastnější. Lepší osvětlení povzbudí vaši náladu a navíc vás nabudí k větší aktivitě. Světelná terapie dokáže pomoct při sezónní (zimní) depresi. Nová studie dokonce prokázala výrazný efekt i u pacentů s „klasickou“ depresí.¹ Takže světlo je jako stvořené pro citlivé šestinedělky náchylné k poporodní depresi.

Pokud se naopak budete světlu vyhýbat, můžete si i v létě přivodit příznaky zimní deprese. Stačí ale trávit venku více než 30 minut denně a měly byste se cítit méně unavené, deprimované a úzkostlivé.²

Slunečná pláž

Možná si říkáte, že světlo máte i doma. Jenomže za slunečného, letního poledne můžete naměřit světlo větší než 70.000 luxů. Když je úplně zataženo, i tak půjde o 5.000 luxů. Jakmile zajdeme domů, bavíme se už jen v řádu desítek nebo v lepším případě stovek luxů.³ To už je velký rozdíl.

Zatímco bychom tedy přes den měly záměrně vyhledávat jasné světlo, v noci už to nepřehánějte, nebo se připravíte o dobrý spánek. Kolem deváté a desáté hodiny večerní by mělo vaše tělo začít produkovat melatonin, hormon spánku. Pokud mu v tom nezabráníte umělým osvětlením. Mezi desátou a jednou hodinou v noci vám produkci melatoninu zpomalí i pouhých 100 luxů, což je zhruba průměrně osvětlená místnost.Takže až budete miminko uspávat v noci, pokuste se co nejméně rozsvěcovat.

2. Nadýchejte se čerstvého vzduchu

Není vzduch jako vzduch. Stačí, když si srovnáte zatuchlý vzduch, který máte doma, když tedy zrovna nevětráte, a ten, který dýcháte venku. Nejste-li z Ostravska a neohrožuje vás smog, vítězem bude nejspíš vzduch venku. Pokud tedy nemáte doma extrémně dobrou čističku vzduchu, která vám uměle vytvoří záporné ionty.Obloha

Když už z podstaty věci musíme dýchat, vyberme si k tomu kvalitní vzduch 🙂 Takový najdeme zvláště v lese, kde stromy zachytávají prach a další nečistoty a vytvářejí pro nás optimální dýchací podmínky. Ve spojení s mírným pohybem (viz bod 4) je to zdravotní terno!

3. Doplňte si vitamín D3

Vitamín D3 asi nemusíme představovat. Potřebujeme ho mimo jiné pro správné fungování imunitního systému. Nejen pro šestinedělky je pak neméně podstatné, že stimuluje produkci serotoninu (hormonu štěstí), a tedy zlepšuje náladu.Doporučená denní dávka pro kojící ženy se pohybuje v rozmezí mezi 5 a 15 μg.

Pokračování na straně 2

(Čteno 11,545x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...