Pages: 1 2 3

Jak se kojí v porodnicích: reakce

V našem průzkumu se ukazuje, že krmení umělou výživou v porodnicích se nepohybuje nikde na úrovni toho, co je uvedené v údajích o výživě při propuštění. Ve slovenských porodnicích dostane umělou výživu téměř 50 % dětí, a z toho 25 % bez souhlasu či vědomí matky.

Pro zjištění reálného stavu kojení je potřeba se zaměřit na faktory, které jsou skutečnými ukazately situace, a také na faktory, které kojení ovlivňují. Tyto faktory jsou v porodnicích jasně dané a jsou vyjádřeny v otázkách našeho průzkumu.

A proč se zvyšuje krmení umělou výživou již v porodnici?

  1. Nedostatečná reálná a praktická pomoc matkám s kojením. Nejenom slovní podpora, ale skutečná pomoc a podpora – tedy schopnost řesit problémy s kojením a zlepšovat kojení.
  2. Nedostatečná systémová podpora ze strany vlády a zdravotního systému pro kojení.
  3. Agresivní marketing umělé výživy ze strany firem, které ji vyrábějí, a představa lidí, že tento marketing nijak neovlivňuje to, jestli žena kojí, nebo nekojí.
  4. Nedodržování principu nemocnic baby-friendly – jak vyplynulo z našeho průzkumu, ani jedna nemocnice na Slovensku nedodržuje žádný bod z 10 bodů podpory kojení v nemocnicích.

Se srdečným pozdravem

Viera Červená

Otazníky zůstávají

Už z prvních reakcí našich čtenářek se ukázalo, že údaje, které nemocnice poskytují Ústavu zdravotnických informací a statistiky, nemusí zcela odpovídat realitě. Hned několik maminek nám napsalo, že přestože jejich dítě dostávalo v porodnici dokrm nebo umělou výživu, v propouštěcí zprávě bylo uvedeno, že je kojeno. To nám potvrdila i biostatistička Markéta Pavlíková, podobně se vyjadřuje UNIPA i MAMILA.

Nemáme možnost si ověřit, do jaké míry jsou data z ÚZIS nadhodnocená. Dejme tedy tomu, že ve skutečnosti kojí při odchodu z porodnice méně maminek. V každém případě je i tak varovné, že oficiální údaje, byť možná zkleslené, vykazují zhoršování situace.

V tuto chvíli navíc jiná data než ta oficiální z nemocnic v ruce nemáme. Nejen my, nikdo. Pokud jim tedy nemůžeme věřit, co dál? otazníky

Průzkum o kojení

Možnou cestu nám ve svém vyjádření naznačila Česká asociace sester volající po dalším průzkumu spokojenosti maminek a názorně pak ukázala MAMILA, která na Slovensku realizovala průzkum o kojení v místních porodnicích.

Otázky průzkumu byly velmi dobře formulované tak, aby odpovídaly požadavkům kladeným na Baby-friendly Hospital. Tedy aby byly vytvořeny ideální podmínky pro zahájení kojení, jako je:

  • umístění miminka v kontaktu kůže na kůži na tělo matky hned po porodu,
  • nabídnutí pomoci s kojením do 6 hodin po porodu,
  • nedokrmování umělým mlékem,
  • nepoužívání flaštiček a jiné. 

Nejde přitom o žádné radiální požadavky, byť se to tak v našich podmínkám může jevit. Ostatně iniciativa Baby-friendly Hospital je iniciativou Světové zdravotnické organizace a UNICEF.Dítě na matce

Průzkumu se na Slovensku zúčastnilo přes 4.000 žen a výsledky byly velmi zajímavé. Kromě toho, že ani jedna ze slovenských nemocnic nesplňuje požadavky k udělení titulu Baby-friendly Hospital, se ukázalo například, že:

  • kontakt kůže na kůži nebyl bezprostředně po porodu umožněn 80 % respodentek,
  • v případě císařského řezu byla podpora kontaktu kůže na kůži nulová,
  • více než 40 % dětí bylo v porodnici krmeno umělým mlékem,
  • více než 60 % matek nemělo možnost být na pokoji s dítětem,
  • více než 30 % žen uvedlo, že se jim nedostalo účinné pomoci s kojením, když ji potřebovaly.

Zajímalo nás tedy, jestli MAMILA neplánuje takový průzkum udělat i v České republice. Zvlášť když z vyjádření UNIPA plyne, že ani naše porodnice na tom s dodržováním 10 kroků k úspěšnému kojení nebudou moc dobře.

Protože tomu tak není, domluvily jsme se s jinak. Český průzkum uděláme my a doufáme, že nás v tom nenecháte! Použijeme stejné otázky jako na Slovensku, takže budeme moci porovnávat situaci v obou zemích. MAMILA nám laskavě přislíbila svou pomoc.

Průzkum najdete zde a moc Vás prosíme, abyste nám pomohli s jeho šířením. Sdílejte ho na Facebooku, pošlete ho svým kamarádkám, informujte o něm třeba ve vašem mateřském centru.

Pokud bude odpovědí opravdu hodně a budou z celé ČR, budeme moci jít až na úroveň jednotlivých porodnic.

Sbírat budeme zkušenosti žen, které rodily v českých porodnicích v letech 2014-2017. Pokud jste to právě vy, prosím věnujte dotazníku 5-10 minut svého času. Velmi tím pomůžete nejen nám, ale hlavně ostatním maminkám!

Těšíme se na vaše ohlasy! Psát nám můžete do komentářů pod článek, na naši FB stránku nebo na email aneta@sestinedelky.cz.

(Čteno 4,009x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...