Pages: 1 2

Jak vybrat dětskou kosmetiku, aby neškodila

4. kosmetika z lékárny nezaručuje vhodné složení

Jak dokládá můj příklad ze začátku článku, nespoléhejte na to, že v lékárně prodávají jen opravdu nezávadnou dětskou kosmetiku. Je to zákeřné, protože třeba pro mě byly lékárny spojené s představou určité kvality, ale je to tak. Nezřídka v kosmetice z lékárny objevíte např. syntetické ropné látky.  Buďte proto obezřetní i v lékárně a nedejte se opít rohlíkem.

5. preferujte přírodní, ale s rozumem

Vyhledávat přírodní produkty může často být ta správná cesta. Je ale třeba vědět, že ne všechno přírodní znamená bezpečné a zdravé.

Pokud chcete dítěti promazávat kůži, zkuste například bambucké máslo. Ideálně v bio kvalitě a nerafinované, aby si zachovalo živiny. Je to totiž takový malý přírodní zázrak. Obsahuje několik vitamínů (zvlášť E a A), spoustu minerálů, antioxidantů a mastných kyselin. Úžasně vyživuje pokožku a dokonce také pomáhá ochránit kůži před UV zářením. Mandle

Chcete-li sáhnout po oleji, pak zkuste třeba olej mandlový. Opět v bio kvalitě lisovaný za studena pro zachování živin. Opět také obsahuje několik vitamínu, minerálů a mastných kyselin. Abyste z něj měli co nejvíce, stejně jako ostatní oleje jej vždy aplikujte na vlhkou (nebo ještě lépe mokrou) pokožku, jinak se pořádně nevstřebá.

6. vyhýbejte se Sudocremu a Bepanthenu

Původně jsem se v tomto článku nechtěla navážet do konkrétních produktů. Nicméně pak jsem si vzpomněla, že na jejich masivně rozšířenou reklamu narazíte i v porodnici a v takřka každém materiálu pro novopečené maminky. Dokonce možná dostanete i jejich vzoreček a případně vám je doporučí také váš pediatr. Nezbývá mi tedy nic jiného, než to otevřeně napsat. I v těchto mastičkách jsou nežádoucí látky, které nejsou vhodné pro děti (ani pro dospělé).

Ráda vám to předvedu i názorně. Začněme Sudocremem. Obsahuje následující látky (zvýrazňuji ty, které jsou nebezpečné i s příslušným odkazem na stránky Složení kosmetiky, nebo na knihu Tajemství kosmetiky):

Aqua, paraffinum liquidum, zinc oxide, paraffin, lanolin, cera microcristallina, sorbitan sesquioleate, benzyl benzoate, cera alba, benzyl alcohol, linalyl acetate, propylene glycol, benzyl cinnamate, lavender oil, citric acid, BHA².

Podotýkám, že u BHA existuje důvodné podezřejní, že je karcinogenní. Dříve se tato látka přidávala i do jídla. V EU je ale nyní omezeno množství, které se může do jídla dostat, a v Japonsku je pro použití v potravinách zakázána zcela. D´Test ji označil za nebezpečnou přísadu.³ Není to tedy látka, kterou byste chtěli mazat na svého novorozence. Zvlášť když víme, že kůží se látky dostávají do těla, byť v menším množství než trávicím systémem. Pokud chcete používat vysušující mastičku se zinkem, sáhněte raději po již zmiňované zinkové masti.

A jak je na tom Bepanthen?

Aqua (water), Lanolin, Paraffinum liquidum, Petrolatum, Panthenol (dexpanthenol), Prunus amygdalus dulcis oil, Cera alba, Cetyl alcohol, Stearyl alcohol, Ozokerite, Glyceryl oleate, Lanolin alcohol.

Narozdíl od Sudocremu tedy Bepanthen neobsahuje karcinogenní látku. „Jen“ ropné deriváty, které se mohou hromadit ve vašich vnitřnostech. Ostatně lákalo by vás natírat na sebe ropu? Mně teda rozhodně ne. Pokud chcete dostatečně promastit kůži, zkuste zmiňované bambucké máslo nebo mandlový olej.

Přeji vám ve výběru kosmetiky pro vaše miminka a ostatně i pro vás šťastnou ruku. Pokud máte další tipy, jak na dětskou kosmetiku, podělte se s námi v diskuzi pod článkem nebo na FB!


¹ Glaser, U.: 200 tajných triků pro báječný první rok s kojencem, Cpress, 2016, s. 40.

² Syrový, V.: Tajemství kosmetiky, 2015, s. 100.

³ d´Test: Katalog přídatných látek – Butylhydroxyanisol.

(Čteno 1,790x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...