Pages: 1 2 3 4

„Stát se matkou mě bolelo víc než porod“

Kolik žen tedy v současné době využívá možnosti odejít předčasně z porodnice?

 V roce 2015 odešlo podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) 1.102 žen (tzn. zhruba jedno procento všech nemocničních porodů) z porodnice do 72 hodin po porodu. Počty předčasných odchodů dlouhodobě rostou, pro srovnání v roce 2012 to bylo jen 652 žen. Držím palce a doufám, že by to v roce 2016 mohlo být 1,5 procenta.

Ovšem ÚZIS nejspíš započítává i rodičky, které nevědí, že rodily ambulantně. Porodnice je mohla propustit dříve, protože potřebovali volné lůžko. Nebo se žena cítila dobře, vše bylo v pořádku a porodnice jí odchod nabídla. Toto se však většinou stává až vícerodičkám.

Ty sama jsi zažila ambulantní porod?

Ano, můj první. To byla paráda! V těhotenství jsem chodila na předporodní kurz Ivany Königsmarkové, který mi doporučila moje dula Eliška z Libochovan, s tím, že tam se dozvím všechno. A taky jsem se tam všechno dozvěděla. Chodili jsme tam s manželem každý týden a uzrála v nás myšlenka, že chceme rodit ambulantně. Že chceme do porodnice přijet na poslední chvíli a pak zase rychle odejít. Ivana nám řekla, že nás pak doma navštíví. To nám stačilo, co se týče poporodní péče.

Nedávno jsem říkala manželovi, že jsem toho rozhodnutí rodit ambulantně nikdy nelitovala. On mi na to odpověděl: „Nedivím se. Já bych spíš řekl, že lituješ toho, že jsme vůbec někam jeli.“ To měl pravdu. Mohli jsme to zvládnout v tu chvíli ještě doma, syn už by byl do pár minut venku, ale my jsme si to protáhli šílenou cestou do porodnice. Transport rodičky do porodnice vnímám jako velký zásah do průběhu porodu. Bylo to pro mě strašně nekomfortní, nelíbilo se mi to a přeřvala jsem i klakson.

Nejvíce si ambulantní porod užívají druhorodičky

 Co tě vedlo k tomu zřídit web Ambulantniporod.cz?

Byla jsem členkou FB skupiny Porod v domácím prostředí a od roku 2015 se tam začaly množit dotazy na ambulantní porod a následnou péči. Po domluvě se správkyní skupiny tedy v srpnu 2015 založila odštěpenou FB skupinu Ambulantní porod. Více jsem se tématu začala věnovat až v červnu 2017, kdy jsem ukončila jiné své aktivity, které  mne jen vyčerpávaly a nikomu nic nepřinášely. Řekla jsem si, že budu dělat pořádné věci a budu se věnovat jen této skupině.

Jedním z hlavních důvodů, proč mi přijde smysluplné podporovat ambulantní porod, je to, že když žena touží odejít předčasně s miminkem z porodnice, tak musí porodit přiměřeně dobře. Nejlépe bez léků. Stihne odejít předtím, než jí v porodnici zaplácají hlavu někdy zcela protichůdnými radami ohledně kojení. Nemáme dobré zkušenosti s odděleními šestinedělí.

Po dvou měsících mého intenzivního působení ve skupině vyplynulo, že bude potřeba udělat webové stránky o přístupu porodnic k ambulantnímu porodu. Nejdřív vlastně vznikl blog, kam mi ženy posílaly svoje příběhy. Ty příběhy ale člověk musí přečíst celé a nemusí v nich poznat, jestli to v porodnici proběhlo všechno v pohodě. V listopadu 2017 jsme s Gehennou vytvořily dotazník pro ženy, který se zaměřuje na konkrétní věci, které nám přijdou podstatné. Ženám, které ve skupině s námi sdílí svůj ambulantní porod, tento dotazník odešlu k vyplnění. Vyplnění dotazníku trvá cca minutu a já hned vím, co se v porodnici dělo. Na konci je pak prostor pro komentář.

V rámci našeho průzkumu o podpoře kojení v porodnicích se nám stávalo, že komentář mnohdy vnesl víc světla do celé situace, než odpovědi v dotazníku, které na první pohled působily poměrně dobře.

Taky mám tu zkušenost. V našem dotazníku mohou ženy označit, jak byly spokojené s průběhem odchodu na škále od jedné do tří. Někdy dají třeba dvojku a já až pak v komentáři objevím proč. Například, že doktor byl nevrlý a mrmlal něco o tom, že má dítě špatné hodnoty cukru.

Kolik žen už vyplnilo tvůj dotazník?

Momentálně mám 148 odpovědí a číslo stále narůstá. Nejstarší odpovědi se vztahují k roku 2008, většina odpovědí jsou porody po vydání Věstníku Ministerstva zdravotnictví.

Využívají ambulantní porody více prvorodičky nebo vícerodičky?

Podle dat ÚZIS posledních šesti let je ze všech rodiček přibližně 48 % prvorodiček, 30 % druhorodiček a pak je ten zbytek. Nicméně z těch, co vyplnily můj dotazník o ambulantním porodu, tvoří téměř 60 % druhorodičky, počet prvorodiček a třetirodiček je na tom přibližně stejně. Nejvíce si tedy ambulantního porodu užívají druhorodičky.Miminko s maminkou

Já si velmi vážím prvorodiček, které do ambulantního porodu jdou. Myslím si totiž, že si dobře nastartují mateřství a otcovství. Oba od první chvíle přeberou veškerou zodpovědnost za vzniklou rodinu.

Odcházejí předčasně z porodnice i maminky nedonošených dětí? Nebo pokud žena sama měla výraznější zdravotní problémy?

V dotazníku se na to taky ptám. Občas některé ženy odcházejí ambulantně, když se dítě narodilo ve 37. týdnu těhotenství, dříve ne. Z toho, co píšou, je v některých porodnicích hmotnostní hranice, kdy je miminko bráno jako v pořádku, dvě kila. Někdy ale dokonce až dvě a půl kila. Takže pokud je miminko jinak fyziologicky zdravé, lze se na hranici dvou kil odvolat a odejít.

Co se týče maminek, které vyplnily můj dotazník, vesměs bývají zdravé i po porodu. Zřídka se objeví zmínka o vysokém krevním tlaku v těhotenství, zcela výjimečně problémy se srážlivostí krve. Někdy jsou po předchozím císařském řezu a teď porodily vaginálně – taky jdou domů. To ani neberu jako komplikaci pro ambulantní porod, když jizva vydržela porod.

Loni jedna z chebských rodiček trpěla somatoformní poruchou – její tělo samovolně v průběhu dne spouštělo bolest. Bála se, že během porodu to bude ještě horší a neucítí kontrakce. Do porodnice přijela v průběhu porodu, porodila a šla domů.

Pokračování na straně 3

(Čteno 4,084x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...

  • Karolína Novotná

    Být matka není lehké. Já se snažím dělat pro dceru maximum, ale někdy jsem tak vyčerpaná, že jsem ráda, když si ji manžel na hodinu nebo dvě vezme ven a já si můžu jen lehnout 🙂 . Většinou ten čas ale využívám k tomu, že objednávám pleny, kosmetiku, nebo dětské oblečení . Přijde mi, že máme všeho hroznou spotřebu 😀 .