Pages: 1 2

Poutavé čtivo ke Světovému týdnu kojení

Kniha Breastfeeding Uncovered z roku 2016 krásně ukazuje, že způsob, jakým jsou děti krmeny, rozhodně není záležitostí jednotlivých matek, ale celé společnosti. Ta jim může svým nastavením a podpůrnými mechanismy pomoct, aby krmily dítě tak, jak chtějí. Nebo je naopak odradit, či svými zásahy dokonce kojení znemožnit. Vypočítává různé kroky, které můžeme jako společnost podniknout, abychom se posunuli k tomu prvnímu.

Breastfeeding Uncovered

Autorka na to jde vědecky, takže v knize najdete hodně čísel z aktuálních výzkumů. Zároveň text není suchopárný, krásně se čte a občas se zabrousí i do popkultury (např. hned na začátku rozebírá kojicí aféru kolem Jamieho Olivera). Oceňuju, že Amy má evidentně smysl pro humor. Suchý anglický. A nebojí se ho použít.

Pro nastávající maminky je kniha přínosná v tom, že krásně vysvětluje nejnovější poznatky o kojení, které jim mohou pomoct se informovaně rozhodnout, jak krmit dítě. A ukáže jim, jak se vyhnout pastem, které na ně mohou čekat, pokud budou chtít kojit. Maminkám, které se viní z toho, že nekojily, může ulevit a ukázat jim, že v tom rozhodně nejsou samy. I maminky, které kojí a o kojení už toho ví dost, se z ní dozví spoustu zajímavých věcí.

V neposlední řadě bych ale knihu doporučila všem odborníků, kteří mají ke kojení blízko (zejm. zaměstnanci Ministerstva zdravotnictví odpovědní za politiku ochrany kojení, pediatři, zdravotní sestry). Názorně totiž ukazuje, jak mohou svým přispěním výrazně podpořit, povzbudit a ochránit matky, které chtějí kojit. A v čem je pro naši společnost takový postup výhodný.

3. Jennifer Grayson: Unlatched

Poslední knižní tip sem zařazuji tak trochu na odlehčení. Hodí se perfektně na dovolenou nebo delší cesty ve vlaku. Loňská kniha americké novinářky a matky dvou dětí mapuje historii kojení od antiky a vysvětluje s pomocí odborníků (včetně i u nás známého dr. Williama Searse), jak jsme se dostali tam, kde jsme dnes.

Nepostupuje ale školometsky. Knihou se prolíná spousta poutavých příběhů o kojení autorky i žen okolo ní. Díky tomu se čte sama. Nevýhodou ovšem je, že se zcela logicky hodně zaměřuje na americké reálie. Jednoho dne bych si ráda přečetla něco podobného i o historii kojení u nás.

Hodně mě zaujal popis vývoje umělého mléka a proměn jeho marketingu do dnešní subtilní podoby. Stejně tak jsou zajímavé ukázky některých projektů snažících se podpořit kojení (zvlášť program Alive & Thrive by si zasloužil samostatný článek a jednou ho snad taky napíšu 🙂 ).

Nové informace jsem našla i v poslední kapitole věnované výzkumu mateřského mléka a kojení, který je vlastně teprve v počátcích. Samotnou mě překvapilo, kolik toho ještě o mateřském mléku a kojení nevíme. A to včetně toho, co všechno vlastně mateřské mléko obsahuje. Snad se obor s poměrně pěkným názvem Human Lactology brzy rozvine, vyhlídky se zatím zdají optimistické.

Které další knížky o kojení vás v poslední době upoutaly? Dejte mi vědět v diskuzi pod článkem nebo na FB. A nezapomeňte se zapojit do soutěže o knížku Womanly Art of Breastfeeding!

(Čteno 433x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...