Pages: 1 2

5 tipů, jak zvládnout počátky kojení

3. Položte si své dítě na sebe

O bondingu těsně po porodu už bylo napsáno mnohé. Neméně důležité ovšem je mít na svém těle dítě i po prvních dvou hodinách od jeho narození. Proč? Jednoduše proto, že se vám budou uvolňovat dva hormony.  Prvním je hormon lásky – oxytocin. Kromě toho, že se vám díky němu bude vytvářet pevné pouto k dítěti, bude se vám také dobře uvolňovat mléko. Druhým hormonem je pak prolaktin, díky němuž se tvorba mléka zvýší.¹ Zkuste a uvidíte 🙂 Je až neuvěřitelné, jak to má příroda dobře vymyšlené. Je velká škoda, že jí sami podrážíme nohy, když novorozená miminka dáváme místo na matky do zavinovaček a vyhřívaných postýlek.

Dítě na matce

4. Kojte na požádání

Možná se vám dostane rad, že máte nejlépe kojit po přesně daných intervalech, zpravidla 2-3 hodiny. Jenomže dítě ani vy nejste stroj. Nebo snad máte každý den hlad ve stejnou dobu? Bez ohledu na to, co zrovna ten den sníte? Stejně tak i vaše mléko nemusí být vždy stejně výživné. Jeho obsah se mění dle denní doby a toho, co sníte. Věřte miminku, že ono samo ví nejlépe, kdy má hlad a kdy ne. Jeho záměrem určitě není, aby se samo vyhladovělo.

Jak navíc píše známá  porodní asistentka Ingeborg Stadelmann ve své knize Zdravé těhotenství, přirozený porod: „Opakovaně se stává, že si ženy během tohoto období [pozn.: období nalití prsů – 3.-5. den po porodu] stěžují na potíže při přikládání dítěte k prsu a na bolesti v prsech. Ty jsou způsobeny tvrdými uzlinami v prsech a tím, že je prso horké a silně napnuté. Příčina je v tom, že se nekojí podle potřeb dítěte, ale podle striktního časového rozvrhu.“² Nekomplikujte si tedy svou situaci možným zánětem prsu, nestojí to za to.

Třetí den se mi začalo velmi rychle tvořit mléko. Sestřičky mi opakovaně radily kojit po třech hodinách, což jsem dodržovala. Ještě tentýž večer už jsem ale měla mléka tolik, že mě jedna ze sester varovala před hrozícím zánětem prsou. Ještě nějakou dobu jsem kojila po třech hodinách, ale když se situace zhoršovala, podívala jsem se do moudré knihy, kterou jsem naštěstí měla s sebou. V ní se radilo nechat dítě na sobě, aby si samo mohlo říct, kdy se chce kojit. Radu jsem poslechla a najednou jsem kojila ne po třech, ale po jedné hodině. Do rána už byla většina přebytečného mléka odsátá miminkem a zánět prsou zažehnán.

Maminka Elišky, 30 let

Kojící se miminko

Potřebujete ještě další argumenty? Podle studie z roku 2013, která byla provedena na více než 10.000 dětí, vykazovaly osmileté děti kojené na požádání o 4 body vyšší IQ než děti kojené dle časového harmonogramu. Také jejich výsledky ve standardizovaných testech prováděných v době, kdy jim bylo 5, 7, 11 a 14 let, byly o 17 % lepší. Na druhou stranu ale nebudu zamlčovat, že ze studie také vychází, že matky vykazovaly větší spokojenost, pokud kojily dle rozvrhu. Je to vlastně logické, protože kojit dítě jednou za 3 hodiny je o dost pohodlnější, než ho mít neustále u prsa. Pokud už si ale dáte tu námahu, odměníte samy sebe sníženou náchylností k poporodní depresi

5. Vytipujte si dopředu zkušenou laktační poradkyni

Není žádnou ostudou říct si o pomoc někomu, kdo ví, jak na to. Čím dříve, tím lépe pro vás i miminko. Vyhnete se zánětům prsů, rozpraskaným bradavkám a pocitu naprostého selhání. Laktační poradkyně vám ukáže, jak kojení zdolat. Pokud bude opravdu dobrá, pak vám i poradí, jak si uspořádat doma sedačku/křeslo/pohovku tak, aby se vám na ní dobře kojilo, či jak si správně podložit nohy či loket, aby vás nebolela záda.  

Protože v porodnici už nemusíte mít přístup na internet, je lepší si laktační poradkyni vybrat ještě doma. Navíc by vás v porodnici její hledání mohlo stresovat a to je prostě zbytečné. Telefonní číslo své favoritky si pak rovnou uložte do mobilu a použijte v případě potřeby. Ideální je dopředu si zkontrolovat její vytíženost a případnou nedostupnost např. kvůli dovolené.

Seznam laktačních poradkyň naleznete např. zde a zde. Jak se můžete samy přesvědčit, je jich dostatek na to, abyste si zvolily tu pravou právě pro vás.

Neposlouchejte tedy rozporuplné rady, vybalte své miminko ze zavinovačky, umístěte ho na svou hruď a kojte vždy, když o to bude mít zájem. Pro případ, že budete potřebovat pomoci s kojící technikou, máte v záloze zástupy laktačních poradkyň, na které se můžete obrátit.

Přejeme vám, aby vám kojení šlo co nejdříve od ruky, resp. od prsa 🙂 Budeme rády, pokud se s námi v diskuzi podělíte o své zkušenosti.


¹ Stadelmann, I.: Zdravé těhotenství, přirozený porod, 3. vyd., Praha: One Woman Press, 2009, s. 379.

² Pařízek, A.: Kniha o těhotenství a dítěti: Český průvodce těhotenstvím, porodem, šestinedělím – až do dvou let dítěte, 3. vyd., Praha: Nakladatelství Galén, 2009, 605.

³ Iacovou, M. – Sevilla, A.: Infant feeding: the effects of scheduled vs. on-demand feeding on mothers’ wellbeing and children’s cognitive development, in European Journal of Public Health, February 2013.

(Čteno 9,868x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...

  • Petra

    A taky je tu myslím ještě jedna důležitá věc – není to vždycky jenom o matce! I každé dítě je jiné a různě dlouho mu trvá, než se naučí např., jak se má správně přisát. Mně třeba po druhém porodu kojení zaskočilo, protože neprobíhalo stejně bezproblémově a pohodově jako po tom prvním. Bylo strašně bolestivé, syn totiž neotvíral pořádně pusinku. Časem se to srovnalo, taky díky tomu, jak rostl. Důležité ale bylo vytrvat a nevzdávat to!

    • Šestinedělky

      Děkujeme za komentář! To je velmi cenná připomínka. Past může být někdy v tom, že prvorodička nemusí poznat, jestli je chyba v sání miminka, nebo v kojící technice. Určitě je dobré se v pochybnostech poradit s laktační poradkyní. A přesně jak píše Petra, nevzdávat to 🙂

  • Ester

    Moc pěkně sepsaný článek. Když si vzpomenu na svoje začátky se synem, bylo to opravdu moc těžké, ale zároveň ty nejkrásnější chvíle. Nedovedu si představit, že bych nekojila a ještě se měla starat o UM. Hlavně ale psychicky mi kojení moc pomohlo. Důležité je ovšem také zvolit správné kojící oblečení, které pomůže hlavně v těžkých začátcích. Já kupovala zde: https://www.happymum.cz/0,obleceni-pro-kojeni.html