7 neuvěřitelných lidových pověr o šestinedělkách

Všichni tak nějak tušíme, že šestinedělí je specifickým obdobím v životě ženy. Jak specifickým ale opravdu je, jsme si plně uvědomily teprve poté, co jsme začaly pátrat po zapomenutých lidových tradicích. Šestinedělkám byly (nejen) v naší kultuře přisuzovány tak rozsáhlé magické síly, že Lord Voldermort je proti nim naprostý břídil. Posuďte sami.

  1. Nebude-li se šestinedělka pohybovat na vymezených místech*, může přivodit krupobití, povodeň, požár, úhyn dobytka či neúrodu. snow-trees-2-1489678-1600x1200*Kout světnice, maximálně vnitřek domu, rozhodně však NE dvůr, sklep nebo půda, natož pak pole, ves a všechna veřejná místa.
  2. Nebude-li šestinedělka v koutě ve vymezenou dobu*, může přivolat Polednici nebo Klekánici.Strašidlo*Po západu slunce do šesté ranní hodiny, přes poledne.
  3. Vzdálí-li se šestinedělka z kouta prostovlasá, strhne se povětří.Silný vítr
  4. Šlápne-li šestinedělka bosou nohou na zem, spálí pod sebou půdu.Spálená země
  5. Dotkne-li se šestinedělka stromu, strom uschne.Uschlý strom
  6. Bude-li šestinedělka čerpat vodu ze studně, pramen vyschne.Vyschlý pramen
  7. Bude-li šestinedělka dojit krávu, kráva ztratí mléko.Uhranutá kráva

Milé šestinedělky, buďte prosím té dobroty a necourejte zbytečně po venku. Raději se v klidu doma sžívejte s miminkem! V zájmu nejen své, ale hlavně naší bezpečnosti. Když už musíte lézt ven, vezměte si prosím boty a nezapomeňte na šátek či kloubouk. A už vůbec nesahejte na zvěř! Děkujeme.


Čerpaly jsme z knihy Velké dějiny zemí Koruny české: Lidová kultura (nakladatelství Paseka, 2014)

(Čteno 1,431x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂