Pages: 1 2

Jak se vyrovnat s emocemi po porodu

3. jste utahaná jako pes, a to je jen začátek

Vzhledem k fyzické náročnosti porodu je pochopitelné, že mu následuje obrovská únava. Vaše tělo ze sebe vydalo všechno (a to doslova) a teď potřebujete dobít baterky. Jenže ejhle, je tu malý ukřičený uzlíček, který se domáhá vašeho servisu. Takže spánek odložen… a opět a zase. Není divu, že jste na pokraji nervového zhroucení. Spánková deprivace se používala jako metoda mučení. Do toho obavy, že když nebudete dostatečně odpočívat, nezačne se vám produkovat mléko. Pak stres z toho, že nevíte, co s dítětem dělat (jak ho uklidnit, přebalit apod.) a v neposlední řadě obrovský ranec nově nabyté zodpovědnosti, kterou jste dříve nezažila. Je toho hodně, co novopečená maminka musí v prvních hodinách zvládnout.

mama-cansada-con-bebe-500x281

Tip: I když se to snadno říká, ale hůře aplikuje do života, nezapomeňte na sebe. Často se stává, že v poporodním shonu maminka myslí na dítě tolik, že zapomene jíst, pít, dojít si na záchod, obstarat svou hygienu apod. Mějte toto na mysli a cíleně se několikrát za den zaměřte na své potřeby a zeptejte se sama sebe, co pro jejich naplnění můžete udělat. Mohou to být maličkosti jako teplý čaj, umyté vlasy, či krátká masáž bolavých zad od partnera, které vám významně zvýší kvalitu života po porodu.

4. „nejsem dobrá matka“

Často se stává, že prvorodičky, které ještě nenabyly dostatek zkušeností s výchovou dětí, mají pocit, že z nich nebudou dobré matky. Ruku na srdce, kdo z nás někdy nezapochyboval a se zlomeným hlasem nevyřkl tuto okřídlenou frázi. Já osobně ji používám pravidelně.

Je normální, že se v nové roli cítíme nejistě. Potřebujeme si nejprve zmapovat terén praktických mateřských dovedností, a že jich není málo. Některé matky mají nastudované knihy o mateřství do největších detailů, ale znáte to ze školy, teorie a praxe jsou dvě rozdílné věci.

V těhotenství jsem prošla intenzivním kurzem, měla jsem tedy pocit, že jsem na všechno maximálně připravená a že mě nic nemůže zaskočit. Ale každý začátek bývá těžký. Nedělejte si iluze, že to u vás bude jiné. Začátek mateřství je sakra těžký!

Maminka Františka, 30 let

Také vám bude nějakou dobu trvat, než poznáte temperament a potřeby vašeho dítěte a naučíte se na ně adekvátně reagovat.

Tip: Žádný učený z nebe nikdy nespadl, proto od sebe nemějte přehnaná očekávání. Dopřejte si čas na trénink. I kojení si žena potřebuje natrénovat ve spolupráci s miminkem. Známý duchovní guru Eckhart Tolle tvrdí, že člověk musí zopakovat činnost 10 000x, než si ji mistrovsky osvojí.¹ To vysvětluje, proč plíny přebalované tatínky často protečou:-) Britský psychoanalytik Donald W. Winnicott zase zastával názor, že dokonalá matka je pro vývoj dítěte nežádoucí.² Tak si s klidem duše dovolte být nedokonalá.

5. jednou jsi nahoře a podruhé dole

Hormony si s vámi hrají a vy se najednou nepoznáváte? Nálada se vám mění jako aprílové počasí a vaši příbuzní kolem vás chodí po špičkách se strachem, aby se vás něčím nedotkli. Nebo naopak není vaše rodina tak ohleduplná a vy se jednou rozpláčete, pak zase běsníte jako sopka.

Po porodu se nacházíte v období zvýšené senzitivity. Příroda to takto zařídila hlavně proto, abyste mohla citlivě reagovat na potřeby miminka. Je zcela normální, že i banální věci vás dokážou v šestinedělí rozlítostnit, rozčílit, nebo rozhodit.

Vykolejily mě drobnosti – například jsem vůbec nechápala vtipy a ironii, také jakákoliv poznámka na naše dítě mě hluboce zasáhla, nesnášela jsem hluk. Byla jsem dost unavená, ale zároveň jsem nějak neuměla odpočívat. Negativní emoce v mém okolí jsem nesla velmi těžce, většinou jsem na jakýkoliv diskomfort reagovala brekem.

Maminka Edy, 30 let

Tip: Připravte své okolí dopředu na to, že se vlivem hormonů možná budete chovat jinak než obvykle. Můžete je také odkázat na patřičnou literaturu, internetové stránky zabývající se šestinedělím, nebo informace od laktační poradkyně, či duly.

Co jste prožívaly po porodu vy? Napište nám do diskuze své poporodní zážitky.


¹ Tolle, Eckhart: The Power of Now: A Guide to Spiritual Enlightenment, 2004.

² Winnicott, Donald W.: Transitional objects and transitional phenomena; a study of the first not-me possession. The International Journal of Psychoanalysis, 1953.

(Čteno 3,168x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...