Pages: 1 2

Jak se kojí v českých porodnicích?

Když jsem psala článek o počátcích kojení, napadlo mě, jestli neexistují nějaká tvrdá data, která by nám prozradila, jak na tom vlastně jsou české porodnice s podporou kojení. Požadala jsem tedy Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR o údaje, kolik maminek při odchodu z porodnice kojí. To mi totiž přijde jako nejvíce vypovídající hodnota.

ÚZIS mi údaje velmi rychle poskytl, za což mu ještě jednou moc děkuji. Data jsou jednak souhrnná za celou Českou republiku, jednak rozdělená dle jednotlivých krajů.

Výstupy jednotlivých porodnic lze podle ÚZIS získat jen s jejich souhlasem. Budu věřit tomu, že by porodnice svolení udělily. Zvláště pak ty, které jsou označené jako Baby-friendly Hospital, a tedy přijaly Deset kroků k úspěšnému kojení. Takových porodnic je u nás podle stránek Laktační ligy v současné době 64, jejich seznam je dostupný zde. Otevřeně se ale přiznám, že není v mých časových možnostech obepisovat každou z nich. Zároveň je otázkou, v jakém časovém horizontu bych vám pak mohla přinést výsledky. Proto se tedy v tuto chvíli spokojme alespoň s údaji z jednotlivých krajů. V případě zájmu o data konkrétní porodnice se nebojte sama zeptat nebo mi napsat na adresu aneta@sestinedelky.cz a společně se je pokusíme zjistit.

Pro větší přehlednost data uvádím v procentuálních hodnotách. Původní data, která mi ÚZIS zaslal, najdete na jeho stránkách (zde).

Souhrnný pohled

O nutnosti podpory kojení hned po narození dítěte, tedy u nás nejčastěji v porodnici, bylo napsáno mnohé. Fakt je ale ten, že každá maminka ve vašem okolí bude mít nejspíš jinou zkušenost. Některé jsou s podporou kojení, které se jim dostalo, naprosto spokojené.V průzkumu spokojenosti rodiček provedeném v roce 2012 ovšem uvedlo pouze 53 % žen, že jim zdravotníci nabídli radu a pomoc s kojením.¹ To je poněkud alarmující.

Samozřejmě také v zájmu objektivnosti nemůžeme házet veškerou vinu za neúspěšný start kojení na personál porodnice. To by opravdu bylo nefér. Určitě se najdou i maminky, které kojit prostě nechtějí a je to samozřejmě jejich legitimní rozhodnutí. Ve svém okolí se ale spíše setkávám s maminkami, které kojit chtějí, jen prostě potřebují kvalifikovanou pomoc a povzbuzení.

V následujícím grafu se můžete podívat, jak byli novorozenci vyživováni v den propuštění z porodnice od roku 2000 do roku 2015.

Graf: výživa novorozenců při propuštění z porodnice 2000-2015

Jak si můžete lehce všimnout, z hlediska kojení jsme na tom v ČR byli nejlépe v roce 2003. V té době bylo při propuštění z porodnice plně kojeno více než 90 % dětí. V roce 2015, z něhož máme poslední data, počet plně kojených dětí klesl až na 81,4 %.

Výrazně stoupl počet dokrmovaných dětí. Zatímco v roce 2003 bylo dokrmováno jen 4,9 % dětí, v roce 2015 už se pohybujeme na 13,6 % miminek. Značně také narostl počet dětí krmených umělou stravou (2,6 % v roce 2003 vs. 3,9 % v roce 2015, tj. o polovinu).

Pokračování na straně 2

(Čteno 3,360x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...