Pages: 1 2

Jak neumřít hlady už v porodnici

3. vybavte se vlastním jídlem

Jde zřejmě o nejjednodušší variantu. Vy sama víte, co máte ráda a co vám chutná, navíc se můžete dostatečně připravit dopředu.

Zmiňme se ale o dvou záležitostech, které jsou poněkud zákeřné. Za prvé, nikdy nevíte, jak dlouho vlastně v porodnici budete. Můžete nakrásně počítat se třemi dny, ale pokud budete muset podstoupit císařský řez, může to být hned pět. Pokud nedejbože budete mít vy nebo miminko zdravotní problémy, může to být ještě déle. Nachystejte se tedy pro tento případ třeba tím, že necháte nějaký proviant doma, aby vám jej posléze přivezl partner, nebo se domluvte na zásobování s jinými příbuznými či kamarády (viz bod 4).

Za druhé, v porodnici si sama nic neuvaříte, neb tam nebudete mít k dispozici kuchyň. Maximálně si tedy ohřejete jídlo v mikrovlnce. To poněkud předurčuje druh potravin, které si s sebou budete balit. Možná to i tak trochu svádí k tomu, že nakoupíte různé sladkosti, které rychle zasytí. Jenomže pozor, ani strava, v níž převažují cukry, není pro vás a vaše miminko právě nejvhodnější. Pokud tedy chcete nějaké rychlé řešení tohoto typu, sáhněte po tyčinkách ze zdravé výživy. Narozdíl od těch “mainstreamových” většinou neobsahují 30 složek, ale třeba jen 3. Volte takové, ve kterých není rafinovaný cukr, ale jsou slazené kupříkladu datlemi.

Jen o něco více pracnější je nachystat si obilnou kaši. Stačí trocha rostlinného mléka  ohřátého v mikrovlnce (kravské mléko bychom nedoporučovaly s ohledem na zažívání miminek), instantní kaše a jako bonus několik semínek (jako prevenci zácpě můžete zvolit lněná).

Nezapomeňte se vybavit i zeleninou (třeba okurka hadovka je dobrý quick fix) či ovocem (např. avokádo nejen zasytí, ale dodá i vlákninu, spolu s řadou vitamínů a minerálů; nemusí být ani čerstvé, i takové sušené švestky vám dodají vlákninu), ideálně v bio kvalitě. Zeleninu můžete také použít jako přílohu, pokud vám bude u chodů servírovaných v porodnici chybět.

4. nechte si dovézt jídlo od příbuzných/kamarádů

Pokud budete přijímat návštěvy, toto je samozřejmě velmi dobrá varianta. Jen je třeba počítat s tím, že nikdy nevíte, kdy nastane vaše hodinka a pak se může stát, že vaše maminka bude na dovolené, tchýně v lázních a manžel na služební cestě. Vhodné je tedy domluvit se s vícero lidmi, aby se mohli v případě potřeby vykrýt.

Jestliže vám budou vaši blízcí vozit jídlo, máte již možnost zajistit si hotová jídla. Nechte si připravit třeba silný masový vývar, který vás po porodu postaví na nohy.

5. zjistěte, zda si můžete objednat jídlo z okolních restaurací

I toto je varianta. Třeba je v okolí porodnice restaurace, která vám bude vyhovovat a jídlo vám doveze. Nejlepší bude, když si na takovou restauraci uložíte telefonní číslo, nebo si s sebou do porodnice zabalíte i jejich jídelní lístek. 

Považovaly bychom za vhodné zeptat se předem v porodnici, zda není dovoz z restaurace proti jejich regulím. Zatímco s vlastním jídlem či jídlem od příbuzných se nejspíš setkávají dnes a denně a my samy jsme z jejich strany nezaznamenaly žádný problém, u restaurace by to mohlo být jiné.Přece jen donáška z restaurace může být nápadnější než příbuzný s taškou. Zvláště pokud budete rodit v malé porodnici, kde se s tím nesetkávají tak často.

6. nezapomeňte na zpětnou vazbu

Jestliže nejste spokojené s tím, co v porodnici dostanete na talíř, ozvěte se! Neznamená to, že byste byly nevděčné k lékaři, který vám zachránil život. Nebo k sympatické sestřičce, která se na vás třeba před chvilkou usmála. Tohle s nimi vůbec nesouvisí. Jde o tržní vztah. Vy si přece stravu v porodnici platíte. Nenechte se tedy opít rohlíkem (doslova)! Napište třeba do knihy stížností, nebo pošlete dopis vedení nemocnice. Jestli se vám nebude chtít na něco takového vynakládat energii, postěžujte si alespoň personálu porodnice. Pokud všichni mlčí, jako by se nic nedělo.

7. pošlete nám fotku na FB

Pamatujete si na děti fotící sí jídlo ve školní jídelně? Když to zvládnou ony, proč ne my 🙂 Pokud je situace opravdu tak tristní, jak se v některých porodnicích zdá, pojďme o tom rozpoutat veřejnou diskuzi! Možná si říkáte, že na světě je spousta jiných zlořádů a nějaké porodniční jídlo nikoho nezajímá. Jestliže k tomu přistoupíme takto apaticky, opravdu to nikoho zajímat nebude, protože ty matky přece beze slov spořádají, co se před ně postaví, že? A maminky, které přijdou po nás, budou odkázány na stejné jídlo co my.

Podělte se s námi o zkušenosti s porodničním jídlem. Jak vařili ve vaší porodnici? 

(Čteno 7,795x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...

  • Šestinedělky

    Zkušenosti maminek s jídlem v porodnici najdete mj. na našich FB stránkách pod postem z 1. 12. 2016:

  • Josef Koukal

    No, manželka má s tímhle taky hroznou zkušenost. Kdybych jí nekupoval potraviny pro těhotné, tak by se po poradu snad zbláznila hlady. Když jsem tam jezdil, tak byla vyhladovělá s tím, že to, co dostala od nemocnice se buď nedalo jíst nebo toho bylo žalostně málo s nulovou výživovou hodnotou. Tak hlavně, že se všude hraje na to, aby odpočívaly a nabraly sílu… Jen ze slušnosti nebudu zmiňovat nemocnici, ale je v Pardubickém kraji.