Pages: 1 2

Jak neumřít hlady už v porodnici

Možná máte kamarádku, která vám to řekla. Pokud ne, tímto článkem budete varována. V některých českých porodnicích není moc dobré jídlo. (Záměrně nepíšeme ve všech, protože prostě nevíme, jestli je situace všude stejná. Zdá se – a my v to pevně věříme – , že jsou i porodnice, kde to problém není.)

Třeba vám to celé přijde podružné, vy se přece v porodnici budete radovat za svého miminka a jídlo vždycky nějak přežijete. Přece nečekáte, že budete jíst jako v Hiltonu, že? 🙂 Jenomže v porodnici na to možná získáte jiný názor. Nepříliš dobrým jídlem totiž neodkazujeme ani tak k jeho chuti, ale spíše k otázce dostatečnosti a vhodnosti pro kojící šestinedělky.

Po náročném výkonu, jakým je porod, budete potřebovat vydatné jídlo. Jinak totiž sílu nenaberete. I kojení je energeticky náročná činnost. Důležitá je při něm výživná večeře, protože mléko se tvoří i v noci. Bohužel, nemocniční jídlo vaše výživové potřeby nemusí pokrýt.Jak neumřít v porodnici hlady

Na fotce vidíte příklad jídla, které byste dostala k večeři v jinak doporučeníhodné malé porodnici kousek od Brna. Ne k snídani, nebo svačině. K večeři. Podávali by vám ji kolem 17. hodiny, takže si zkuste pro sebe odhadnout, na jak dlouho by vás zasytila. Nebudete-li mít nic k jídlu, budete se celou noc modlit za to, aby snídaně dorazila co nejdřív a nenašla jste tam něco obdobného jako k večeři.img-20161126-wa0001

Toto je příklad oběda. Naštěstí byste dostala ještě polévku, která na fotce není. Nicméně i tak si můžete udělat představu o tom, že ani obědová porce není určena většímu jedlíku. Zároveň by také jednoho mohlo neskromně napadnout, proč tam není aspoň troška zeleniny a kolik tohle jídlo dodá třeba takové vlákniny. Což opravdu není podružná otázka, když vezmeme v potaz, že vlákninu po porodu opravdu potřebujete kvůli pravidelnému vyměšování.

Nejde samozřejmě jen o vás a o váš hlad. Ve hře je tu taky miminko, které se vaším prostřednictvím živí. Asi ho moc nepotěší, když se ve vašem jídle objeví chemické konzervanty nebo ještě hůře – alergeny. Co teprve, když na talíř dostanete nadýmavé potraviny? Tyto věci, které se kojícím maminkám nedoporučují ke konzumaci, se v porodniční stravě nezřídka vyskytují. Bez ohledu na to, že oficiálně vám budou podávat „dietu pro kojící maminky“.

Co tedy dělat, abyste v nemocnici neumřela hladem?

1. informujte se, jak na tom vaše porodnice reálně je

Nestrkejte hlavu do písku a zjistěte si od ostatních maminek:

  • jak velké jsou porce, resp. jestli vás jídlo zasytí,
  • kdy se podává večeře a kdy snídaně (příliš velká prodleva může značit, že budete mít v mezičase hlad),
  • jestli se v jídle určeném ženám na oddělení šestinedělí nacházejí nadýmavé potraviny, alergeny či chemické přísady, které jsou nevhodné pro kojící maminky.Jak neumřít hlady v porodnici

Možná máte štěstí a kuchyň vaší porodnice uspokojí i nároky kojící maminky. Pak vám gratulujeme a nemusíte číst dál. Jen nám napište do diskuze, o kterou porodnici se jedná 🙂

2. zjistěte, kolik místa budete mít v ledničce

Než začnete nakupovat hromady jídla do zásoby, zjistěte si, zda ho budete mít kde skladovat. Některé porodnice mají ledničku jen na nadstandardních pokojích, některé i na sdílených. Někde je třeba k dispozici společná lednička v jídelně. Jinde je lednička pouze na sesterně. Variant je spousta. Zeptejte se proto, jak je to ve vaší porodnici.

Pokračování na straně 2

(Čteno 7,795x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...

  • Šestinedělky

    Zkušenosti maminek s jídlem v porodnici najdete mj. na našich FB stránkách pod postem z 1. 12. 2016:

  • Josef Koukal

    No, manželka má s tímhle taky hroznou zkušenost. Kdybych jí nekupoval potraviny pro těhotné, tak by se po poradu snad zbláznila hlady. Když jsem tam jezdil, tak byla vyhladovělá s tím, že to, co dostala od nemocnice se buď nedalo jíst nebo toho bylo žalostně málo s nulovou výživovou hodnotou. Tak hlavně, že se všude hraje na to, aby odpočívaly a nabraly sílu… Jen ze slušnosti nebudu zmiňovat nemocnici, ale je v Pardubickém kraji.