Pages: 1 2

Jak jsem přemohla rozestup břišních svalů

Čtvrtý měsíc po porodu jsem měla rozestup břišních svalů na 2 prsty. Rozhodně to byl pokrok, ale bylo nutné ho ještě podpořit. Přišlo mi, že cvičení u fyzioterapeutky je sice skvělé, ale chtělo by to v této fázi i něco dalšího.

Zapsala jsem se do několikatýdenního kurzu pánevního dna. Doporučovala bych ho všem ženám po porodu, ať už vás rozestup trápí nebo ne. Pánevní dno těhotenstvím dost utrpí. Kurz však pomohl i s diastázou – ve spodní části břicha.

Začala jsem tedy více experimentovat s různými druhy cvičení. Od pilates, které se při rozestupu doporučuje, přes cvičení s tyčí flexi-bar až po jógu. Zjistila jsem, že po cvičeních zaměřujících se intenzivně na přímé břišní svaly, jako je pilates, se mi rozestup horšil. A ne jen málo, ale hodně. To po několika měsících od porodu právě nezvedne morálku.
KobraZlepšení ovšem přišlo po každé hodině jógy
. Díky pozicím, jako je kobra, se mi více otevíral hrudník a s lepším postojem těla se diastáza opět o něco zlepšila.

Ani rok nemusí stačit

Najednou tu ale bylo devět měsíců, po které se údajně tělo dává do kupy. Já jsem pořád měla rozestup břišních svalů. Pak jsme slavili první narozeniny dcerky a nadále tu byl se mnou – můj milý poporodní kamarád. Začínala jsem být zoufalá. Třeba mi ani ta jóga nepomůže. Třeba byl všechen čas vynaložený na cvičení naprosto zbytečný. Třeba si na něj prostě budu muset zvyknout.

Pak jsem ale náhodou narazila na takový kurz jógy, kde se opravdu dbá na to, jak který cvik provádíte. Cvičitel tam není od toho, aby vám vepředu jen předcvičoval, ale poctivě obejde každého z vás a řekne, co dělat jinak. Ano, taková hodina je pomalejší, než na co jste možná zvyklé z fitka, ale výrazně efektivnější. Zjistila jsem, že i moje oblíbená kobra se dá provádět lépe. Že existují i další cviky, jak pořádně narovnat ramena či jak pořádně procvičit hluboké břišní svaly.

S každým dalším cvičením začal rozestup konečně mizet. A mizel opravdu dost rychle. Každý týden bylo znát velké zlepšení. Ke zhoršení docházelo jen, když jsem cvičení vynechala, nebo dlouho tahala těžká břemena (ať už šlo o dceru, nebo o nákup). Nakonec byl po dvou měsících od začátku jógového kurzu fuč!

Konec dobrý, všechno dobré?

Uvědomuji si, že moje vítězství nemusí být trvalé. Pokud bych se vrátila k sedavému způsobu života, jaký jsem vedla před těhotenstvím, za chvíli může být můj starý kamarád rozestup zase zpět.Křeslo

Nicméně teď už vím, jak na něj. Vím, že v mém případě je základním kamenem postoj těla a pravidelné cvičení. Vím, že si na hrbení musím dávat pozor zvláště, když sedím. I teď, když píšu na počítači. A kdybych dříve věděla, jak dlouho trvá, než se tělo dá po těhotenství a porodu dohromady, ušetřila bych si spoustu starostí a stresu. Ještě pořád nezvládnu všechny jógové cviky, ale lepší se to den za dnem. Jako milý bonus mě pak úplně přestala bolet záda, když nosím dítě delší dobu. Přestože má několikrát větší hmotnost než v šestinedělí.

Jsem si jistá, že vy to zvládnete také. Opravdu to jde! Hlavně se hned po porodu nestresujte. Zbavit se rozestupu břišních svalů může trvat mnohem déle, než je jedno krátké šestinedělí. Ale i váš den jednou přijde. Nebojte se vyzkoušet více druhů cvičení a hlavně cvičitelů. To, že někdo vyhovuje vaší známé nebo třeba mě, vůbec nemusí neznamenat, že je to správná cesta i pro vás. Určitě nakonec najdete takového, který vám bude vyhovovat.

Držím vám palce! Pokud máte vlastní tipy, jak porazit rozestup břišních svalů, napište nám do diskuze pod článkem, na FB, nebo přímo mně na email aneta@sestinedelky.cz.

(Čteno 16,670x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...