Pages: 1 2

„Aktivujte pánevní dno co nejdříve po porodu!“

To je dobrý poznatek pro šestinedělky, protože právě v šestinedělí prý hrozí zánět močového měchýře častěji než kdy jindy.

Takže tohle určitě nedělat. Další rozšířený nešvar je preventivní chození na záchod. Učily nás to jako malé děti a my samy často dětem vštěpujeme, že je třeba jít před opuštěním domu na záchod. To také není ideální, navíc se tím člověk sám stresuje. To může napomoci rozvoji tzv. urgentní inkontinenci, která často souvisí i s psychikou.Toaleta

Celkem běžné je, že jdu čůrat třeba jednou před odchodem. Ale třikrát v průběhu deseti minut jen kvůli tomu, že půjdu ven, určitě není v pořádku. Navíc ta situace se i venku dá vždycky nějak vyřešit, i když chápu, že veřejné záchody vždy nemusí být příjemný zážitek. Na záchod byste měla zamířit v momentě, kdy opravdu cítíte, že to potřebujete. Na druhou stranu ani dlouhodobé zadržování moče při opakovaném nutkání není ideální.

Pánevní dno v těhotenství a po porodu

Na ochablé pánevní dno může žena poprvé narazit až po porodu. Můžeš nám osvětlit, co se vlastně v průběhu těhotenství a při porodu děje, že tomu tak je?

V průběhu těhotenství roste hmotnost dělohy a zvyšují se tak nároky na pánevní dno. S tím, jak se dítě vyvíjí, se mění nastavení těla, mj. také pánve a tedy i svalů pánevního dna. Při porodu pak dochází k enormnímu natažení svalů pánevního dna, aby mohla porodními cestami projít hlava a posléze tělo miminka.

Ne každá maminka ale musí po porodu zaznamenat problémy. Záleží to na více faktorech. Třeba i na tom, v jakém stavu bylo pánevní dno už před těhotenstvím. Stav pánevního dna může být ovlivněn mírou poranění vzniklého při porodu či epiziotomií (nástřih hráze), kdy dochází k narušení i svalových struktur. Žena pak může odlišně vnímat činnost svalů pánevního dna na straně s porodním poraněním a bez něj. Aby rozdíl vjemů byl co nejmenší, je potřeba o vzniklou jizvu celoživotně pečovat.

Kdy po porodu je vhodné začít cvičit svaly pánevního dna?

Setkala jsem se se dvěma názory, kdy začít cvičit pánevní dno po porodu. Podle prvního je třeba začít co nejdříve po porodu. V šestinedělí je tělo od přírody nastaveno k involuci (vše se stahuje a vrací k normálu) a toho je vhodné využít. Druhý postoj zase nechává chvilku času na zpracování psychických i fyzických traumat vzniklých v tomto období, které je často okořeněné hormonální smrští.

Za sebe bych doporučovala nečekat a začít co nejdříve. Mimochodem říká se, že Romky brzy po porodu opět obnovují svůj sexuální život. Je to určitě zajímavý způsob, jak pánevnímu dnu zajistit dostatek podnětů k tomu, aby se po porodu přirozeně aktivovalo. Někomu to může připadat velmi netradiční a nejspíš si to žena a možná ani muž příliš neužijí. Není to ovšem výhodné jen pro pánevní dno, kterému poskytnete potřebné podněty, ale samozřejmě i pro partnerský vztah, který jde často po narození dítěte stranou. Pro rodiče je toto období nové a plné změn, ale i přesto všechno bych nedoporučovala odkládat svůj sexuální život třeba až na několik měsíců po porodu.

Manželská dvojiceZároveň je ale potřeba říct, že šestinedělí není úplně ten správný čas na to, aby žena poprvé začala pracovat se svým pánevním dnem. To by měla umět už před porodem. Navíc pokud žena umí pracovat se svým pánevním dnem již před porodem, může si porod urychlit a usnadnit.

Jak může žena zjistit, v jakém stavu je její pánevní dno po porodu?

Ženy samy často cítí rozdíl před těhotenstvím a po porodu, že to tak nějak není úplně ono. Někdy ji upozorní i gynekolog při pravidelné prohlídce, že jsou její poševní stěny pokleslé. Další z možností je vyzkoušet si své pánevní dno sama. Žena si zavede jeden nebo dva prsty do pochvy a zkusí aktivovat svaly pánevního dna a poté uvolnit. Pochva by se měla zúžit po celé své délce, ne jenom u poševního vchodu a poté zcela uvolnit.

Někdy si ženy po porodu uvědomí, že není něco v pořádku, až v okamžiku nechtěného úniku moče či jiných obtíží.

To byl i můj případ. Když jsem se ale v porodnici svěřila sestřičkám, koukaly na mě, jako by o tom slyšely poprvé.

Moc se o tom nemluví. Ženy se mnohdy za nechtěný únik moči stydí a neřeší svůj problém. Bohužel to ale není nijak výjimečné. Často se to týká i mladých žen a ne jen žen v klimakteriu. Každá žena by měla znát své pánevní dno a umět s ním pracovat. Nikdy není pozdě začít, ať preventivně nebo proto, že již mám nějaký problém, který tím můžu zmírnit nebo i zcela odstranit. Vše je jen na vás.

Častěji a mnohdy intenzivněji se tyto problémy dostaví až s dalším těhotenstvím a porodem, protože předtím nebyla potřeba nebo čas se pánevnímu dnu věnovat a tělo to nějak zvládlo samo.

Takže už po prvním porodu je třeba řešit byť i drobné problémy signalizující ochablost svalů pánevního dna.

Přesně tak. Nečekat, že se to časem spraví samo. Tak to nefunguje.

Kam se může žena obrátit, když bude chtít začít cvičit?

Problémy s únikem moči patří do rukou urogynekologa, který ale často není kovaný ve fyzioterapii, a proto by naše další kroky měly vést k fyzioterapeutovi či jinému specialistovi zabývajícímu se touto problematikou.

Pokud by přece jen žena chtěla začít sama, např. dle návodů na internetu, což ani jedna moc nedoporučujeme, v jaké pozici je vhodné začít cvičit?

Nejvhodnější poloha pro zahájení cvičení je vleže, nikoliv vsedě nebo ve stoje, kdy orgány více „tlačí“ na pánevní dno. Na internetu čas od času vidím cviky, u nichž se mají stahovat hýždě a tlačit kolena proti sobě. To je naprosto špatně. Opravdu doporučuji alespoň na začátku, než se naučíme vnímat a pracovat s pánevním dnem, navštívit odborníka, který nás to postupně naučí.

Jsou nějaké pomůcky na procvičování pánevního dna, které bys mohla doporučit?

Venušiny kuličky. Je ale vhodné začít je používat až po aktivaci pánevního dna.

Venušiny kuličkyProtože v případě nefunkčního pánevního dna bychom mohly mít problém s jejich udržením. A také je používat jen v době kdy jste vy i pánevní dno na to naladěné. Prostě jen na chvilku podle nálady a chuti. Nebo ještě lépe mít naplněný sexuální život.

Občas se ženám říká, že po šestinedělí budou stopy po porodu víceméně zahlazené. Pak mohou být zklamané, když tomu tak není. Stačí podle Tebe šestinedělí na to, aby se svaly pánevního dna daly opět do formy?

Šestinedělí je relativně krátká doba na to, aby se tělo dalo po porodu do formy. Ostatně těhotenství trvá devět měsíců. Byla by chyba myslet si, že po šesti týdnech bude vše jako předtím. Kulturisté také nepřišli ke svým svalům za šest týdnů a ani by něco takového od svých těl nečekali. Není dobré tlačit na pilu, nespěchejte na sebe. Regenerační pochody potřebují svůj čas.

Když by se nicméně stalo, že se stav pánevního dna po porodu vůbec nelepší, kdy nejpozději vyhledat pomoc?

Pokud je stav po porodu setrvalý, doporučovala bych konzultaci s odborníkem přibližně měsíc po konci šestinedělí. Rozhodně bych nečekala půl roku či rok.

Co bys popřála šestinedělkám do roku 2017?

Aby našly své pánevní dno a svoji ženskou sílu, která se v něm skrývá. Pokud je totiž pánevní dno v dobré kondici, odrazí se to výrazně i na kvalitě našeho života, nejen toho sexuálního.

 

Jana Sobotková

Jana Sobotková je porodní asistentka. Vede kurzy pánevního dna a cvičení pro zdravá záda v centru zdravého pohybu Kinesis. K zájmu o pánevní dno ji přivedla práce a pohyb, který je nedílnou součástí jejího života.

 

(Čteno 13,572x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...

  • KaterinaPokorna

    Dobrý den, moc děkuji za tento článek. Já se snažím cvičit cviky na pánevní dno, ale tady jsem četla: http://www.urogynekologie-otcenasek.cz/inkontinence-moci-po-porodu/ že není účelné příliš oblast zatěžovat, ani urputně cvičit – pánevní dno potřebuje odpočinek tak jako jiná vazivově svalová struktura v těle. Ráda bych se zeptala, jak to tedy je. Jestli je dobré cvičit či nikoliv.